Je na vozíku, má částečně ochrnuté i ruce. Petru Bystroňovi (29) je nahrazuje speciálně vycvičená fenka Dita. Obvykle spolu mohou »jít« kamkoliv, ale u lékaře z pražského Hloubětína tvrdě narazili…
Petr byl ve výborné kondici, jezdil závodně na koni. Nemohl tušit, že mu uvnitř hlavy v mozku tiká časovaná bomba v podobě vrozené vady cév. Když mu bylo sedmnáct, cévy náhle praskly a došlo ke krvácení do mozku.
„Projevilo se to ostrou bolestí hlavy. Moji rodiče si nejdřív mysleli, že mám jen záchvat migrény,“
vzpomíná Petr. Bohužel jeho stav byl podstatně vážnější. A mělo být hůř.
„Ztratil jsem periferní vidění. Když se to lékaři snažili při operaci opravit, něco se pokazilo a ochrnul jsem,“ popisuje Petr hrůzné chvíle. Nejprve to vypadalo, že bude moci hýbat jen očima, nakonec alespoň částečně rozpohyboval horní část těla. Může ovládat ruce, nikoliv však prsty. I díky asistenční fence Ditě, kterou vycvičila organizace Helppes, může být Petr samostatný.
„Dita mi otevírá dveře, podává předměty, sundá mi i brýle. Dokonce spolu chodíme nakupovat. Zboží z vyšších reálů shodím na zem a ona mi ho podá do klína,“ popisuje vozíčkář. Byl pevně přesvědčený, že s ním Dita smí všude. Urolog v pražském Hloubětíně mu ale nedovolil vstoupit s asistenční fenkou do ordinace.
„Vysvětloval jsem mu, že pes je kompenzační pomůcka, jako třeba můj vozík. Ale přesto nás s Ditou odmítl,“ říká Petr. I když se Česká lékařská komora postavila na stranu urologa, Petr se domnívá, že se mýlí. „Řeším tu situaci s ombudsmankou,“ nevzdává se Petr.
Na urologii pes nesmí Podle vyjádření České lékařské komory patří ordinace urologie mezi místa, kam asistenční pes nemůže, protože znamená zdravotní riziko.
Víte, že…
…speciálně vycvičený pes nahrazuje pomoc druhých j d osob a musí být chápán jako nepostradatelná součást postiženého? Fakticky je kompenzační pomůckou, stejně jako např. invalidní vozík nebo protéza, protože umožňuje volný pohyb, samostatnost.
Může jít o diskriminaci?
Petrův případ v tuto chvíli řeší veřejný ochránce práv, konkrétně se zatím vyjádřit nemůže. „Jestliže jsou však z
přístupu do zdravotnického zařízení vo vyloučeni z vodicí a asistenční psi, může to vést k nepřímé diskriminaci osob se zdravotním postižením. Podle zástupkyně ochránce není možné paušálně vztáhnout zákaz vstupu psů z důvodů hygienických a epidemiologických opatření na všechny prostory zdravotnického zařízení. Zdravotnická zařízení by měla určit, kam asistenční a vodicí pes vstupovat může a kde jeho přítomnost s ohledem například na hygienické požadavky není možná,“ uvádí obecně úřad ombudsmanky Anny Šabatové.
Aha!
Přidejte odpověď