Hra Autista – Moje zatracené nervy!, kterou speciálně pro soubor uherskohradišťské scény napsala Alžběta Michalová podle skutečných událostí. V tu chvíli nikdo netušil, že se ze hry stane doslova hit.
„Autista je přesně ten typ divadla, které mají herci i diváci nejradši. Chvíli se smějí, chvíli jsou dojatí. Je to ideální koktejl emocí. Obrovská návštěvnost je důkazem toho, že se to povedlo,” říká režisér Michal Zetel.
„Postava Kašpara je něco, co herce nepotká každý den. O to víc jsem se u něj zapotil. Nehrát jen vnějškové mentální a fyzické postižení, ale stát se opravdu člověkem, to bylo těžké, zvlášť když jsem věděl, že pár desítek kilometrů od nás žije skutečný předobraz Kašpara,” přiznává představitel titulní role Josef Kubáník, který si za ztvárnění Kašpara odnesl cenu Největší z pierotů, a dodává: „Stává se, že na mě po představeí čekají uplakaní diváci, jiní mi píší, jak moc je Autista zasáhl. To je pak radost dvojnásobná, že to má smysl.“ Řekli o Autistovi „Autistu by měly do výchovného cyklu zařadit školy nejenom ze širokého okolí Uherského Hradiště. Nesporně učí ohleduplnosti, toleranci a vede k nelhostejnosti.”
J. P. KŘÍŽ, DIVADELNÍ RECENZENT
„Říkává se, že lidé s autismem žijí ve svém světě, ale je to pitomost. Žijí totiž ve světě s námi a je to pro ně nesmírně těžké. A my tomu nerozumíme. Chtěla bych touto hrou trochu poodhalit to, co se o lidech s autismem neví, totiž: že mají radosti i starosti, stejně jako lidi bez autismu.”
ALŽBĚTA MICHALOVÁ, AUTORKA
„Už dlouho se mi nestalo, abych se v divadle smála a plakala zároveň. Vidět Autistu je očišťující.”
VĚRA SKOPALOVÁ, DIVAČKA
„Nejbližší vztah mám ale asi s postavou Lízy v inscenaci Autista – moje zatracené nervy! Stále v ní objevuji něco nového, což se mi i na celém příběhu hry líbí. Ta role se týká něčeho, na co bychom my všichni zdraví lidé neměli zapomínat – že jsou mezi námi i tací, co to mají kvůli jejich zdravotnímu stavu daleko těžší v životě než my.”
TEREZA HRABALOVÁ, PŘEDSTAVITELKA LÍZY
Dobrý den s kurýrem
Přidejte odpověď