Je bezlepková dieta skutečně zdravá?

Hubne se po bezlepkové dietě? Nebo se po ní naopak tloustne? Je lepek toxická látka? Nemá se dávat malým dětem, aby v dospělosti netrpěly celiakií? Na tyto otázky odpovídá gastroenteroložka z Kolumbijské univerzity Norelle Reillyová.

 

Kolem bezlepkové diety panuje mnoho zmatků. Je dnes módní a dostupná všem, protože bezlepkové potraviny nacházíme všude. Drží ji i celebrity, například Gwyneth Paltrowová, Victoria Beckhamová, ale i Rachel Weiszová, Russell Crowe a Elisabetta Canalisová. Ti zdůrazňují, že dieta bez lepku je zdravá a hubne se po ní. Ale je tomu skutečně tak?

Trochu jasno do toho vnesla expertka na gastroenterologii z Kolumbijské univerzity Norelle Reillyová, která ve své analýze publikované v časopise Journal Pediatrics vyvrací mýty kolem bezlepkových potravin jeden po druhém a zdůrazňuje, že volba těchto potravin může představovat riziko pro naše zdraví.

Reillyová cituje ve své práci studii provedenou na 1500 Američanech, kteří se rozhodli vyškrtnout ze své stravy lepek, přičemž ve většině případů k tomu neměli žádný důvod. Bezlepková strava je dnes velký byznys, který jen ve Spojených státech v posledních dvou letech vzrostl o 136 procent, tedy mnohem více než případy celiakie. Stejný trend lze pozorovat i v Itálii. „Jednou z hlavních chyb je domnívat se, že bezlepková dieta je zdraví prospěšná a nemá žádné nevýhody,“ píše expertka, kterou cituje list Corriere della Sera.

Doktorka Reillyová především vysvětluje, že dodržování bezlepkové výživy musí sledovat dietolog, který zajistí, aby dieta obsahovala vše nezbytné pro naše zdraví. Navíc produkty bez lepku často obsahují více cukrů a tuků. Hrozí tedy nebezpečí zvyšování hmotnosti, obezity, metabolického syndromu a inzulinové rezistence. Bezlepková dieta může vyvolat nedostatek vitaminů skupiny B, kyseliny listové a železa. Konečně tato dieta bez dostatečné diverzifikace vystavuje organismus větším dávkám toxických látek, jako je arzen (přítomný zejména v rýži) nebo rtuť.

Další mýtus: mnozí věří, že je lepek toxický, a tedy zdraví škodlivý. Ve skutečnosti četné studie ukazují opak: lepek je bezpečná látka, což neplatí jen pro osoby s celiakií. Neexistují důkazy, že nadměrná konzumace lepku by mohla vést k celiakii.

V posledních letech se hodně diskutuje o vhodnosti lepku u dětí. Četní specialisté doporučují vynechat jej v prvním roce života, další radí, aby jej děti konzumovaly brzy, již kolem čtyř měsíců. Podle analýzy Reillyové se však zdá, že časná ani pozdější konzumace lepku riziko vzniku celiakie nijak neovlivňuje.

„Strava bez lepku sama o sobě vedlejší účinky nemá, nedělá ani dobře, ani špatně,“ vysvětluje doktor Luca Elli z Centra pro prevenci a diagnózu celiakie z milánské polikliniky. „Rozhodně se po ní nehubne, jak mnozí věří. Nejsou žádné vědecky podložené důvody, které by ospravedlňovaly vynechání lepku u osob, které netrpí celiakií a netrpí citlivostí na lepek. Navíc by se takto vyřadil jeden ze základních proteinů středomořské stravy. Ve skutečnosti se člověk může rozhodnout lepek nejíst, ale pak je velmi důležitá volba potravin, které jej nahrazují, protože na tom závisí kalorický přísun a vyváženost stravy. Je jasné, že když místo talíře těstovin spořádám kilo pancetty, nejen že ztloustnu, ale začnu mít i vážné zdravotní problémy,“ uvádí doktor Luca Elli.

1 komentář

  1. Dobrý den
    mě zjistili celiakii před dvěma lety do dneška se s tím nějak nemohu smířit ale dodržovat bezlepkovou dietu musí i když jsem lékařum nevěřila tak jsem dietu oravidelně dodržovala ale jednoho dne asi po třech měsících jsem si řekla co když mi lžou tak jsem uděla největší chybu co jsem mohla snědla jsem kousek rohlíku ale fakt kousek byla to půlka z půlky a neumíte si představit jak jsem trpěla jaké jsem měla křeče v břiše a od té doby si nedám vůbec nic co by obsahovalo lepek není to levná záležitost a kord v dnešní době ale než se zničit tak radči dodržovat nedobrovolně dietu budu

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.