Dotaz:
Mám chopn 2. stupně. Jakým stylem se žádá o plicní rehabilitaci a kde, když mi od plicního lékaře nebylo nic navrženo?
Odpověď:
Doporučení na rehabilitaci, či další doplňující zdravotní péči by Vám měl dát Váš lékař. On zná Váš zdravotní stav nejlépe a měl by být schopen zvolit, zda plicní rehabilitaci potřebujete nebo ne. Neváhejte se ho na plicní rehabilitaci zeptat a pokud Vám ji nebude chtít předepsat, tak chtějte vědět důvody proč to ve Vašem případě není vhodné.
Je důležité vědět, že pokud jste s poskytovanou péčí svého lékaře nespokojen, máte právo jít k jinému lékaři.
Jiří Marek
invArena
Vlastnictví průkazu ZTP/P bohužel automaticky neznamená, že máte nárok na doprovod při lázeňské péči. Je třeba, abyste měl doprovod „předepsán“ ošetřujícím lékařem již v návrhu na lázeňskou péči. Pobyt doprovodu pak schvaluje, stejně jako Váš pobyt, revizní lékař Vaší zdravotní pojišťovny; pokud bude pobyt doprovodu schválen, hradí zdravotní pojišťovna náklady na ubytování a stravu.
Doporučuji si tedy nyní ověřit, zda Vám byl doprovod ošetřujícím lékařem předepsán a zda jej revizní lékař schválil. Pokud Vám byl doprovod předepsán, ale schválen nebyl, můžete ještě zvážit podání námitky (podává se na pobočce zdravotní pojišťovny, která Vám pobyt v lázních schvalovala; k rukám ředitele zdravotní péče této pobočky).
Ještě doplním, že jako držitel průkazu ZTP/P nehradíte tzv. lázeňský poplatek (15 Kč/den) a nehradil by jej ani Váš případný doprovod
prosím manžel má ZTP/Pkaždý rok má jezdit do lázní ale sám nemůže kdo mi dá doporučení abych mohla jet jako doprovod je nevidomí a jezdí do lázní s plicni chorobou děkuji