Distributoři nebudou moci dávat na trh cigarety bez obrázků varujících před škodlivostí kouření od 7. září. Doprodávat je budou moci do 7. prosince. O přesných termínech dnes informovala v tiskové zprávě česká pobočka společnosti Japan Tobacco International (JTI).
Novinku zavedla novela zákona o potravinách, kterou na konci května podepsal prezident Miloš Zeman a která dnes vyšla ve sbírce zákonů. Zavedení normy v Evropské unii požadovaly evropští zákonodárci.
„Nové předpisy útočí na svobodu výběru tabákových výrobků dospělých spotřebitelů,“ řekl generální ředitel JTI v ČR Conrad Politt. Podle něj zákon omezí prezentaci obchodních značek tabákových výrobků. „Většinu plochy obalů všech cigaret a tabáku bude nyní pokrývat zdravotní varování, výrazně tak bude omezen prostor určený informacím pro zákazníky a designu jednotlivých značek,“ dodal.
Obrazová varování jsou připravená ve 42 variantách ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Varování budou muset zabírat minimálně 65 procent obalu. Budou muset být i na elektronických cigaretách. Legislativa také zakazuje prodávat malá balení pod 20 cigaret a tabák pod 30 gramů. Do roku 2020 budou zakázané mentolové cigarety.
Drastické obrázky na krabičkách musí být podle rozhodnutí Evropské unie na celém jejím území od 20. května. Česko sice termín nedodrželo, ale protože byl zákon přijat krátce po termínu, sankce by mu hrozit neměly.
Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně zvýšit. Vládní novela ale počítá s tím, že změna bude znamenat pro výrobce jednorázové náklady 200 až 300 milionů korun. Zavedení důraznějšího varování před škodlivostí kouření by mělo podle obhájců novely snížit počet kuřáků v Česku o dvě až tři procenta, kritici jsou k tomu skeptičtí. Spotřeba cigaret v Česku v uplynulých letech podle ČSÚ postupně klesala, předloni to bylo 1950 cigaret na obyvatele.
Novela zavedla i zákaz označování potravin logy, vlajkou, mapou či nápisy odkazujícími na Českou republiku, pokud nebude potravina vyrobena v Česku a z českých surovin. U potravin, které se skládají z více složek, bude muset být obsah českých částí minimálně 75procentní. Novela má také sjednotit způsob informování o původu nebalených potravin u ovoce, zeleniny, hovězího, vepřového a drůbežího masa.
Novela má také zakázat vysílání reklamy týkající se potravinových doplňků na podporu sexuální výkonnosti v době mezi 06:00 a 22:00. Zatím toto omezení platí pro reklamu na erotické služby a výrobky.
Velcí obchodníci budou muset předávat nevyužité potraviny do potravinových bank. Kritikům vadilo, že je nebudou moci dodat přímo například do dětských domovů nebo zoologických zahrad. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) změnu hájil s tím, že ročně je v Česku vyhozeno až 80 kilogramů potravin na občana. Za kvalitu přerozdělovaných potravin bude podle ministra odpovídat jejich konečný distributor. Má dostávat potraviny s deformovaným obalem nebo nezkažené jídlo s prošlou dobou trvanlivosti.
Přidejte odpověď