Zdraví otců ovlivňuje celkové zdraví dětí

ilustrační foto: stock.xchng

Způsob stravování, tabák a alkohol působí na genetické informace předávané spermiemi. Svůj vliv tu má také věk budoucího otce. V Evropě jsme na vrcholu pomyslného žebříčku: průměrný věk mužů, kteří mají první dítě, je 35,2 roku, píše italský deník La Repubblica.

foto: stock.xchng

Otcové, úplně stejně jako matky, nesou zodpovědnost za zdraví děti při narození a potenciálně za zdraví nové generace. Vyplývá to z nedávného výzkumu fyziologů a molekulárních biologů z Georgetownské univerzity zveřejněného na serveru American Journal of Stem Cells. Podle vědců, kteří analyzovali výsledky mnoha studí, má věk mužů při početí, stejně jako jejich životní styl, vliv na zdravotní stav jejich dětí.

„Víme, že výživa matky, její hormonální a psychický stav mění strukturu orgánů, reakce buněk a genovou expresi,“ uvádí jedna z autorek výzkumu Joanna Kitlinská. „Náš výzkum však naznačuje, že totéž platí i pro otce. Jejich životní styl a jejich věk se odráží na molekulách, které kontrolují funkci genů. Tímto způsobem může otec ovlivňovat potomstvo nejen bezprostředně po narození, ale i pokud jde o budoucí generace,“ dodává.

Vliv má také věk otce. Nejde jen o to, že se stále častěji stávají matkami ženy ve věku babiček. Četné výzkumy z posledních let spojují vyšší věk otců s vyšším počtem případů schizofrenie a autismu u dětí. Vědci zdůrazňují, že od pětadvaceti let věku otce roste riziko onemocnění dětí schizofrenií výrazným způsobem každých pět let a nejvyšší je po pětačtyřicátém roce. Po čtyřicítce je riziko autismu u dětí vyšší 5,7krát než u dětí otců ve věku do třiceti let. Vyšší věk otce je rovněž spojován s větším sklonem jejich potomků k srdečním anomáliím, poškození svalstva a páteře, se záněty průdušnice a hltanu.

Souvislost mezi věkem otce a zdravím dětí se týká všech. V Evropě jsme v tomto směru na špici: 30 procent otců přivádí potomka na svět po třicítce, ba až po čtyřicátém či pětačtyřicátém roce. Od 80. let minulého století se například v Itálii průměrný věk otců zvýšil z pětadvaceti na pětatřicet let.

Nejde jen o fyzické zdraví. Věk otce ovlivňuje i psychický vývoj dítěte. „Věk rodičů, v tomto případě otce, je zásadní v procesu psychického vývoje dětí,“ uvádí psychoterapeutka Simonetta Gentileová z kliniky Bambino Gesú v Římě. „Otec vyššího věku je uvědomělejší a přikládá větší význam předávání hodnot a znalostí. Na druhé straně však může mít tendenci k tomu, že dítěti věnuje přehnanou péči, a to jej činí zranitelnějším, méně schopným snášet frustraci a psychické strádání dětí a dospívajících, což má svůj význam v procesu zrání dítěte. Zkrátka otec, který ztělesňuje pravidla, nakonec není schopen je aplikovat,“ říká.

Vědci se rovněž zabývali vlivem toxických látek. Konzumace alkoholu u otců před početím může negativně ovlivnit potomky. Pozorován byl rovněž vztah mezi výživou a obezitou otců a zdravím dětí. Děti a vnuci mužů, kteří se v mládí zdravě stravovali, mají menší riziko kardiovaskulárních chorob. S obezitou otců jsou spojovány metabolické poruchy, cukrovka a obezita u dětí a také vyšší riziko onemocnění nádory mozku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.