Organizace sluchově postižených osob (nynější název Svaz neslyšících a nedoslýchavých) slaví dnes, 7. června, už 52. výročí svého trvání. Byla založena jako součást tehdejší celookresní organizace Československých invalidů Domažlice v sále Sokolského domu v Domažlicích.
Domažlice – Jedním ze zakládajících členů byl dosavadní člen naší organizace pan Alois Štípek, který říká, že podmínky pro činnost organizace nebyly zpočátku lehké. Chyběly zkušenosti z práce s lidmi sluchově postiženými, nebyly prostředky na činnost, nechybělo však odhodlání všechny tyto překážky překonat. Výbor organizace se scházel ve stísněných prostorách sekretariátu Svazu invalidů, členské schůze se konaly v kavárně Sokolského domu, později i v hotelu Slávie.
Jednou z prvních starostí bylo získání zesilovacího zařízení se sluchátky, aby bylo možné pořádat i odborné přednášky pro členy organizace. Od samého začátku činnosti se organizace věnovala péči o potřeby sluchově postižených. Sluchadel bylo velmi málo a ještě jen z dovozu, který byl nadto přísně limitován.
Sluchadla vydávala plzeňská foniatrie. Přednost měly děti, potom pracující na exponovaných místech, na důchodce se nedostávalo.
Přesto se organizace ve spolupráci s foniatrií snažila, aby byl sluchadel dostatek. Situace se začala zlepšovat na konci šedesátých let, kdy n. p. Tesla vyvinul a začal vyrábět krabicová sluchadla, o něco později je začalo vyrábět i zdravotnické zařízení n. p. Chirana. Situace se sice zlepšovala, přesto byl stále sluchadel nedostatek, byly dlouhé čekací doby na přidělení sluchadla. Do toho se ještě přidal nedostatek baterií do sluchadel, které nebyly běžně v prodeji, řešilo se to sháněním po různých prodejnách a jejich přímou distribucí členům. Kromě toho se zajišťovaly různé další doplňky ke sluchadům, jako šnůrky, posléze i hadičky a ušní koncovky k závěsným sluchadlům, která vytlačila na konci 70. let sluchadla krabicová. Později se zajišťovaly od různých dodavatelů další kompenzační pomůcky se zesíleným zvukem, světelné, vibrační.
Úspěšnými akcemi, které organizace zajišťovala, byly docházkové a nakonec i pobytové kurzy odezírání.
Velmi zdařilé byly poznávací vlastivědné zájezdy do památných míst České republiky. Organizaci se rovněž podařilo prosadit instalaci indukčních smyček při promítání filmů v některých kinech domažlického okresu. Ke zkvalitnění činnosti došlo v roce 1992, kdy organizace získala pro založené poradenské centrum vhodné prostory od města Domažlice v zahradním domku mateřské školy v Jindřichově ulici. Zde je poskytováno sociální poradenství, jsou zajišťovány kompenzační pomůcky. Otevřeno je denně dopoledne (8.30-12.00) mimo pátek, ve středu i odpoledne (13.00-16.00). Poradenské centrum mohou využívat nejen členové organizace, ale i ostatní osoby se sluchovým postižením a jejich rodinní příslušníci.
Výbor organizace pracuje celoročně. Jsou pořádány členské schůze, nyní i veřejné, kde jsou poskytovány informace o sluchovém postižení a jeho kompenzaci pomocí různých kompenzačních pomůcek. Účastníci mohou získat i další informace z oblasti zdravotní, sociální, sociálněprávní i z dalších zájmových oblastí. Na některých schůzích jsou i seřizována sluchadla.
Naše organizace sdružuje sluchově postižené občany domažlického okresu. Pro členy i nečleny pořádá mimo poradenské a schůzové činnosti poznávací vycházky a výlety, při kterých jsou účastníci seznamováni s významnými událostmi a osobnostmi našeho regionu.
Další informace na www.snn.do@centrum.cz.
—
Za výbor základní organizace SNN, p.s., Domažlice předsedkyně Libuše Kubertová, za Poradenské centrum, p.s., Domažlice ředitelka Jana Šizlingová Šimáčková
Domažlický deník
http://domazlicky.denik.cz/
Přidejte odpověď