Divadelní hra „Příběhy, které (ne)začaly“ ztvárňující osudy několika žen přinucených ke sterilizaci bude vznikat v ostravském multifunkčním prostoru Cooltour.
foto: M.R.Hasan / Flickr.com
Vystupovat v ní budou pod vedením divadelních profesionálek přímo oběti tohoto zákroku. Premiéra se uskuteční 9. června, řekla dnes hlavní organizátorka vystoupení Kateřina Červená z Ligy lidských práv.
„Spolupracujeme s pěti romskými ženami ve věku od 50 do 60 let z Ostravy a Krnova. Některé byly přinucené ke sterilizaci ještě před rokem 1989, jiné pak v 90. letech minulého století,“ řekla Červená. Dodala, že všechny se sejdou v Ostravě, kde budou během týden hovořit o svých osudech. Z jejich autentických výpovědí pak pod vedením divadelnic Petry Drahanské a Simony Trávničkové vznikne chystané představení. „Nic není předem naplánované. Žádný scénář, všechno bude vznikat improvizovaně,“ doplnila Červená.
Jednou z účinkujících bude Elena Gorolová. „Moc se těším. V tuto chvíli si nedovedu představit, jak představení bude vypadat,“ řekla. Dodala, že je zklamaná z počtu žen, které se do projektu zapojí. „Mohlo nás být více. Je škoda, že se to nepovedlo. Některé ženy mají práci, jiné jsou nemocné. Těšila jsem se, že nás bude více,“ řekla.
Červená doplnila, že zatím není jasné, jaký osud představení potká po jeho prvním uvedení. Žádné reprízy zatím nejsou naplánované. „Chceme počkat na to, jak dopadne premiéra. Pak se rozhodneme,“ řekla.
S podezřením na nucené sterilizace žen v Česku, a to především romských, přišlo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení přišel v roce 2006 se záměrem vyplatit ženám odškodné. Lidskoprávní vládní rada první podnět měla v roce 2007. O dva roky později se kabinet za protiprávní sterilizace omluvil. Podle výborů OSN proti rasové diskriminaci či diskriminaci žen jen omluva ale nestačí. Zákon o odškodnění ale loni na podzim přijat nebyl, ministři jej zamítli.
„Vláda se návrhem na odškodnění od té doby nezabývala. I k tomu směřuje úsilí našich pěti žen. Chceme představením přesvědčit vládu, aby odškodnění opět řešila,“ dodala Červená. Uvedla, že v Česku neexistují přesné statistiky, kolika žen se mohla nucená sterilizace týkat. Odhaduje, že takových žen budou stovky.
No já mám pocit, že nejspíš většina těch žen jsou takové, že já bych se nechtěl narodit jako jejich syn. Jiné ženy zase byly sterilizovány proto, že další jejich těhotenství by bylo rizikové a dítě by se mohlo narodit postižené. Tyto ženy tvrdí, že bylo porušeno jejich právo na to, mít další dítě. Ale ptá se někdo na právo toho dítěte, zda se chce takové ženě narodit, ev. zda se chce narodit postižené?
Neměli by být sterilizováni i různí úchylní vrazi, dementi nebo šílenci? Vždyť kontakt dítěte se takovým bizarním a nebezpečným člověkem mu nesmírně ubližuje a těžce poznamená jeho život. Ted jsem četl příběh toho „lesního mojžíše“ šíleného vůdce sekty v Kanadě, který mučil a zabíjel lidi a z něhož vlastní synové měli velký strach. Teď, když jsou dospělí a jejich otec je po smrti, říkají, že svých hrůzných zážitků se zbaví jedině tím, že o nich budou nahlas mluvit. Věří, že po svém šíleném otci žádné psychopatické sklony nezdědili a jejich děti nezažijí to, co oni.
Já bych takové deviantní lidi prostě kastroval, ti totiž právo na to, mít děti, nemají.