S příchodem letních měsíců začíná opět sezóna koupání ve volné přírodě. Také letos budou hygienici kontrolovat kvalitu vody v přírodních a umělých koupalištích i v přírodních biotopech, což jsou vodní nádrže – koupaliště vybavená systémem přírodního způsobu čištění vody.
„V loňské sezóně bylo sledováno celkem 276 míst využívaných ke koupání, z toho 157 provozovaných koupališť ve volné přírodě a 119 koupacích oblastí. Bylo odebráno 930 kontrolních vzorků vody k provedení laboratorních analýz a na jejich základě byl vydán zákaz koupání v 10 lokalitách. Kvalita vody označená jako nevhodná ke koupání byla zjištěna v 33 lokalitách,“ komentuje výsledky loňských kontrol hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta a dodává: „Nejčastějším důvodem k vydání zákazu koupání byl nadlimitní výskyt sinic a na některých místech jsme zaznamenali i přítomnost tzv. ‚vyrážky z koupání‛, což je kožní onemocnění projevující se tvorbou skvrn, puchýřů, zarudnutím kůže a intenzivním svěděním.“
Největší problémy s kvalitou vody byly loni zaznamenány na rybníce Hnačov na Plzeňsku a také na několika místech vodní nádrže Orlík. Od konce července po celý srpen bylo koupání nevhodné například i na oblíbeném pražském Šeberáku.
V roce 2016 budou hygienici kontrolovat celkem 272 lokalit – povrchových vod ke koupání, kde lze očekávat, že se v nich bude koupat velký počet osob. Kromě těchto lokalit existují ještě další přírodní vodní plochy, které jsou využívány ke koupání a které hygieniky sledovány nejsou. Koupání zde probíhá na vlastní riziko, zodpovědnost za koupání dětí nesou rodiče.
Koupací sezóna potrvá tradičně do 1. září a jako každoročně budou informace o jakosti vody ke koupání ve všech sledovaných lokalitách pomocí symbolu „smajlíka“ zveřejňovány na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví a také na www.koupacivody.cz.
Přidejte odpověď