Unikátní pohybově činoherní představení s názvem Cirkus přiveze v pátek 3. června do Prahy Bílá holubice. Taneční soubor, který spojuje profesionální i amatérské a zdravé i postižené tanečníky a herce, se představí se svým už čtvrtým celovečerním představením na pražské taneční scéně Studio Alta v Holešovicích.
„Cirkus je jiné představení, než byla naše dosavadní produkce, která hodně dojímala. Je lehké, svěží, veselé, dokonce i středoškoláci se na něm dobře baví. Je určené pro celé rodiny,“ řekla předsedkyně spolku Bílá holubice a producentka představení Ivana Martáková.
Cirkus měl premiéru v září 2015 v Ostravě. Taneční představení vypráví příběh pojízdného cirkusu, který se vydává na svou štaci se vším, co k tomu patří, tedy spaním venku, deštěm i spory mezi principálem a artisty. Vše nakonec dobře dopadne a v manéži se divákům předvede vrhač nožů i provazochodkyně, silák, klauni, tanečnice na šále i krotitelka much. Ztvárňují je jeden profesionální herec, šest tanečníků s fyzickým handicapem, vesměs s dětskou mozkovou obrnou, a čtyři profesionální tanečníci a také jedno dítko.
Spojení baletu s činohrou v cirkusovém prostředí umožní tvůrcům využít všech možností souboru, předvést jejich taneční, ale i herecký talent. V týmu, který inscenaci chystal, je mladá brněnská režisérka Gabriela Krečmerová, choreografka Jana Ryšlavá, jinak také pedagožka Janáčkovy konzervatoře Ostrava, a autor hudby Tomáš Rossi.
Soubor nebude v hlavním městě hostovat poprvé, představil tam už i své předchozí inscenace v rámci projektu Bílá holubice tančí Praze. Chystané vystoupení ovšem bude mimořádné, protože neobvyklé uskupení přispívající k integraci zdravotně postižených letos slaví své desáté narozeniny.
„Už je to více než deset let, kdy jsem poprvé viděla taneční duet tehdejšího šéfa baletu Národního divadla moravskoslezského Igora Vejsady, dnes šéfa Komorního baletu Praha, a vozíčkářky Katky Kapicové. Byl to pro mě hluboký zážitek a myslím, že to byl také prvotní impuls pro zrození Bílé holubice. Já jsem se k projektu přidala až o několik let později,“vzpomíná Ivana Martáková.
Přestože se na představení podílejí amatéři i lidé s různými omezeními, výsledný tvar musí kvalitou zpracování obstát v konkurenci profesionálních představení. Proto je o něj v Praze vždy velký zájem a jeho aktéři věří, že tomu tak bude i letos.
Přidejte odpověď