Lidé se bojí poskytovat první pomoc. Myslí si, že druhým ublíží

Zdravotnice DANA POLÁŠKOVÁ pro Deník: V poslední době roste zájem o kurzy první pomoci. Největší poptávka je v zimě a před letními prázdninami.

Dana Polášková má ve Zdravotnické záchranné službě Zlínského kraje na starosti vzdělávání. Poskytování první pomoci je pro ni doslova denní chléb, proškoluje v první pomoci nejen zaměstnance velkých firem a organizací, často přednáší ve školách, ale i v sociálních zařízeních.

– Když poskytnou lidé v regionu první pomoc, daří se jim?

Co se týká úkonů jako zprůchodnění dýchacích cest záklonem hlavy, ošetření a stavění krvácení, tepelný komfort pacienta při šokovém stavu nebo uložení postiženého do polohy na bok, tak se laickým zachráncům daří. Problém všeobecně jako záchranáři vidíme v technice při provádění srdeční masáže a ve včasném rozhodnutí srdeční masáž zahájit.

– Takže co při záchraně života dělá lidem největší problémy?

Jedná se o bariéry spíše psychologického rázu – strach, že nevím, jak správně první pomoc poskytnout a že zraněnému ještě více ublížím.

– Mají lidé (většinou dospělí) alespoň povědomí – znají základy první pomoci?

Schopnost laické veřejnosti adekvátně a účinně zasáhnout v reálné situaci ohrožení života zraněného není úplně uspokojivá. Liší se to typem poranění či onemocnění. Celkově je znalost první pomoci lepší v otázkách úrazových stavů. Větší neznalost veřejnost vykazuje v rozpoznání cévních mozkových příhod, infarktů, cukrovky.

– A jak by se měli zachovat, jestliže se dostanou do situace, kdy neodkladně musí poskytnout první pomoc?

Základem je vlastní bezpečnost a zvážení rizik při poskytování první pomoci na místě události (únik chemických látek, další výbuch…). Je potřeba zjistit, zda má postižený zachované životně důležité funkce. Zkontrolujte vědomí, zprůchodněte dýchací cesty záklonem hlavy, ověřte pohledem a poslechem, zda postižený normálně dýchá. Volejte 155, a pokud nereaguje a nedýchá normálně, zahajte srdeční masáž.

– Je u nás zájem o kurzy první pomoci?

Zájem o kurzy první pomoci roste, zejména v době před letními a zimními prázdninami.

– Jaké máte zkušenosti například se školami i jinými institucemi?

Požadavky o proškolení zaměstnanců pracujících ve školství jsou velké. Školíme nejen pedagogické pracovníky, ale i veškerý personál ze škol základních a mateřských. Jen od začátku roku byli proškoleni zaměstnanci krajského úřadu, pracovníci Mateřské školy M. Knesla, Základní školy Komenského I, Jesle M. Knesla, Základní škola Zlín Štípa. V dubnu proběhlo školení pracovníků pro poskytovatele sociálních služeb, výuka a nácvik resuscitace a užití AED přístroje PČR.

JANA ZAVADILOVÁ
Kroměřížský deník
http://kromerizsky.denik.cz/

(17, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.