Vozíčkáři si vyberou, někdy ale sportovištím chybí zázemí

photo on Flickr

Kluby a sdružení nabízejí i tanec, box nebo jízdu na kole, v zimě pak jízdu na sjezdovce

Plzeň – V západočeské metropoli se sportu daří. Úspěchy slaví profesionálové – dokladem jsou výsledky fotbalového, hokejového a házenkářského týmu, velký výběr sportovního vyžití mají v Plzni také rekreační sportovci. Jaké možnosti ale mají ve městě lidé odkázaní na invalidní vozík? Podle šéfa Plzeňské krajské rady osob se zdravotním postižením Miroslava Valiny je sportovišť pro handicapované dostatek, ne všechna jsou ale pro sportovce na vozíku dostatečně vybavená. Zdůrazňuje přitom nutnost nahlížet na bezbariérová místa pro pohyb komplexně.

,,Mnoho sportovišť má sice bezbariérový přístup a bezbariérové WC – to už je běžný standard, ale postrádá například bezbariérově řešené šatny, sprchy či přístup k občerstvení,“ připomněl Valina.

Vadu na kráse mají také na první pohled dokonalá fitnes centra. Ačkoliv disponují bezbariérovým přístupem, sportovci na kolečkách se do nich příliš nehrnou, nedisponují totiž speciálně upravenými stroji pro vozíčkáře.

Některé městské obvody zase řeší vycházkové trasy bez překážek, které by vozíčkářům umožnily bezproblémový výlet.

,,Za důležité považujeme vybudování bezbariérové vycházkové trasy v zeleni v okolí sídlišť Vinice a Sylván, kde žije velké množství vozíčkářů bez možnosti pohybu na vzduchu po komunikaci, která není zároveň využívána i automobilovou dopravou,“ sdělil k problému Valina.

Tanec i box na kolečkách

Vozíčkáři se sdružují i ve sportovních oddílech, ruku v ruce s nabídkou nových míst pro pohyb a nebo rozvojem ´nových´ sportů jejich počet narůstá.

Jedním z nich je Sportovní klub hendikepovaných Meteor Plzeň založený hokejovými nadšenci již v roce 2002. Klub je zaměřený na stále populárnější florbal vozíčkářů. I on má ale potíže. „Handicapovaní jsou nuceni dojíždět na tréninky do Třemošné. Aby totiž mohl klub trénovat v areálu TJ Lokomotiva (Městská hala na Slovanech), potřeboval by finanční dotaci ve výši až 80 tisíc korun ročně,“ prozradil Valina.

Mnohem příjemnější starosti řeší v Božkově. Ke klubům s nabídkou sportovního vyžití pro hendikepované se letos díky nově zrekonstruované bezbariérové tělocvičně připojil místní boxerský klub Sta. Klub se v březnu letošního roku stal členem České Paraboxerské Asociace a nabízí tak tréninky i vozíčkářům. Netradiční zážitky poskytuje občanské sdružení Lucky kolečka. Pro zájemce nabízí třeba bocciu – petang, ale i adrenalinovější záležitosti, jako je zapůjčení speciálně upraveného kola poháněného horními končetinami, v zimě je pak možnost zapůjčení nářadí kartski, které vozíčkářům umožňuje pohyb na sjezdovce.

To ale není vše, pod vedením choreografky Martiny Henrichové, zakladatelky plzeňské taneční skupiny Emotion a tanečního oddílu SKV Praha, si mohou vozíčkáři vyzkoušet také tanec.

„Skrze taneční oddíl se k tanci snažím přivést i další hendikepované a zpřístupnit tanec na vozíčku co nejširší veřejnosti. Pořádáme workshopy pro veřejnost, taneční soustředění, pravidelně trénujeme a vystupujeme na nejrůznějších společenských a kulturních akcích,“ uvedla Martina Henrichová. Její příběh je v mnohém inspirativní. Právě při tanci částečně ochrnula a je odkázána na vozík.

Tipy: sportoviště bez bariér

– TJ Lokomotiva – sportovní haly, tělocvična, venkovní hřiště
– TJ Sokol Nová Hospoda – tělocvična, hřiště
– Kooperativa Arena – bezbariérová ledová plocha
– Bazén Slovany – bezbariérový vstup i speciální zvedák do vody
– Stadion SSK Dukla – střelecké disciplíny vč. lukostřelby na vozíku
– Cyklodrom SKP Rapid Sport – dráha pro cyklistiku a handbike
– Sportovní hala 31. ZŠ – florbalová plocha, stolní tenis aj.
– Sportpalace Plzeň Doubravka – florbalová plocha, tělocvična
– Turistické trasy u Boleveckých rybníků – 4 a 5 km dlouhé trasy

EVA MACHOVÁ
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.