Ombudsmanka Anna Šabatová doporučuje vládě úpravu zákona, jež má vylepšit postavení lidí se zdravotním postižením, kteří potřebují k životu speciálně vycvičené psy.
V posledních letech obdržela mnoho podnětů, kdy byl těmto lidem v doprovodu psa odepřen vstup do některých budov nebo do MHD, sdělila dnes v tiskové zprávě mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Šabatová žádá vymezení prostor, kam lidé se psem mohou chodit.
Podle Hrazdílkové neexistuje v ČR zákonná úprava, která by práva lidí doprovázených asistenčním psem vymezovala. „Psi se speciálním výcvikem přitom pomáhají odstranit, zmírnit nebo překonat následky postižení a slouží jako kompenzace určitého hendikepu. Takto vycvičený pes je chápán jako nepostradatelná součást osoby se zdravotním postižením. Umožňuje jí uplatňovat právo na volný pohyb a samostatnost,“ uvedla Hrazdílková.
Šabatová proto doporučuje vládě přijetí právních úprav, které by zohlednily vymezení veřejně přístupných prostor, do kterých mají osoby v doprovodu speciálně vycvičených psů přístup. „Jsou to například budovy úřadů, soudů, bank, kulturních zařízení nebo prostředky hromadné dopravy. Tímto svobodným přístupem se rozumí, že za doprovod psa není vyžadován žádný poplatek ani není svazován dalšími pravidly jako například náhubek,“ dodala Hrazdilková.
Další úprava by se měla týkat výcviku psů. Český právní řád totiž podle ombudmanky neupravuje status ani podmínky výcviku psů určených pro doprovod lidí se zdravotním postižením. „V České republice není zřízen žádný nezávislý celorepublikově uznaný kontrolní orgán, který by hodnotil kvalitu výcviku psa nebo odbornou způsobilost cvičitelů. Neexistuje akreditační centrum, které by garantovalo kvalitu a úroveň vycvičených psů,“ dodala Hrazdilková. Otázkou speciálně vycvičených psů se podle ní kancelář zabývá dlouhodobě od roku 2009.
Přidejte odpověď