Mobilní aplikace pro pacienty s roztroušenou sklerózou

rileyroxx / Flickr.com

Mobilní aplikace pro pacienty s roztroušenou sklerózou RS Kompas+, kterou pro farmaceutickou společnost vyrobila česká společnost Pears Health Cyber, byla mezi TOP finalisty letošní jarní mezinárodní přehlídky inovativních projektů farmaceutických firem Eyeforpharma Barcelona Awards.

Do soutěže bylo přihlášeno více než 200 projektů v pěti kategoriích a i když cenu letošního 14. ročníku získala společnost Sanofi za program boje proti malárii, aplikace pro pacienty s RS byla v první pětici nejúspěšnějších projektů mezi 80 dalšími projekty v kategorii Most Valuable Patient Initiative or Service.

„RS Kompas+ je mobilní aplikace, která pacientům s roztroušenou sklerózou připomíná užití léku a poradí místo jeho vpichu. Není to budík, umí mnohem víc. Právem je proto považována za osobního asistenta nemocného, chytrého a diskrétního,“ shrnuje Jitka Hrabánková, která v Barceloně aplikaci za společnost Pears Health Cyber prezentovala HealthhhE.

Mobilní telefon může tedy učit pacienta s RS aplikovat injekce s léčebnou látkou a připomene, kdy je čas na aplikaci léku. Kromě toho nabídne nejvhodnější místa na těle, kam léčebnou látku aplikovat, a umožní pacientovi vést aplikační deník. Tuto aplikaci vyrobila česká společnost Pears Health Cyber pro farmaceutickou společnost TEVA.

„Mobilní aplikace pro pacienty vyvíjíme už 3 roky, RS Kompas+ byl jedním z prvních projektů. Těší nás jeho úspěch i trvalá hodnota, která neklesá – je pro pacienty nedocenitelným pomocníkem v okamžicích, kdy potřebují poradit, pomoci,“ konstatuje Jitka Hrabánková. Dodává, že aplikace je pro ně jistotou, že jejich léčba neselže, protože nezapomenou svůj lék užít.

O roztroušené skleróze (RS)

Obecně jde o onemocnění, kdy lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. Nemoc si svůj název nese podle toho, že RS může tvořit více ložisek, proto „roztroušená“.

RS je ve většině případů nemocí, která mnoho pacientů potrápí „jen občas“, při akutní atace. V remisi se zpravidla cítí „zdrávi“, a to je svádí k nedodržení léčebného schématu. Ze studie GAP (The Global Adherence Project) vyplývá, že nejčastější příčinou neužití léku je opomnění (v 50 procentech případů neaplikace léku), na druhém místě jsou příčiny související se samotnou injekcí (32 procent), únava (15 procent), nevyhovující dávkování (deset procent).

Připomínky a pomoc se správnou aplikační technikou jsou proto ty nejcennější dovednosti virtuálního osobního asistenta RS Kompas+.

Další online pomocníci pro zdraví

Aktuálně si pacienti na celém světě mohou stáhnout pět funkčních aplikací české společnosti Pears Health Cyber. Pomáhají vyhodnotit riziko melanomu kůže, srdečního infarktu, erektilní disfunkce, demence a diabetu. Nejstahovanější je aplikace na riziko demence a srdečního infarktu. Aplikace jsou v šesti jazycích (angličtina, čeština, němčina, španělština, portugalština a francouzština).

→ Diabetes Test – kalkulátor rizika diabetu
→ Heart Test – kalkulátor potenciálu srdečního infarktu
→ Dementia Test – kalkulátor detekující demenci vhodný k opakovaným testům vývoje nemoci
→ Melanoma Test – kalkulátor rizika rakoviny kůže
→ ED Test – kalkulátor rizika erektilní dysfunkce

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.