Cukrovka nebolí, většina lidí na sobě nic nepozná

Při příležitosti nedávného Světového dne zdraví, který je letos věnován právě diabetu, jsme se zeptali MUDr. Věry Prýmkové, diabetoložky z Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram, co bychom měli o tomto onemocnění vědět.

– Co bychom měli, paní doktorko, vědět o cukrovce?

Cukrovka, čili diabetes mellitus, dostala svůj název podle svého nejnápadnějšího projevu, a tím je zvýšená hladina krevního cukru a výskyt cukru v moči. Netýká se jen cukru v krvi, čili glykemie, a při překročení určité hladiny pak i cukru v moči, čili glykosurie. Změny nastávají i v metabolismu tuků, lidé s cukrovkou se velmi často léčí také s vysokým krevním tlakem a zvýšenou kyselinou močovou, mají horší funkci imunitního systému a změny v krevní srážlivosti.

– Jak vzniká diabetes, co je příčinou vzniku onemocnění?

Přes 90 procent diabetiků má cukrovku 2. typu, často nazývanou také stařecká. Ale tím, jak se zakulacuje naše populace a ubývá pohybu, začátek tohoto onemocnění se posouvá do stále mladšího a mladšího věku, kdy označení senior nesedí. Tento typ cukrovky je často spojen s obezitou. Příčinou je kombinace zhoršené citlivosti těla k inzulínu (tzv. inzulinorezistence) a uvolňování inzulínu z beta buněk slinivky břišní. Při záchytu tohoto typu diabetu mají pacienti často hladinu Cpeptidu v krvi – ukazatele tvorby vlastního inzulínu – výrazně zvýšenou proti zdravé populaci, a přesto to jejich tělu nestačí. Udiabetiků 1. typu, kterých je asi 7% ze všech diabetiků, došlo ke zničení většiny beta buněk, těmto lidem inzulín chybí, a musí se tedy dodávat injekcemi, případně inzulínovou pumpou. Tento typ diabetu může vzniknout v jakémkoli věku. Zbylá necelá dvě procenta připadají na další typy diabetu, kde příčinou je jiné onemocnění, například onemocnění slinivky břišní nebo léčba kortikoidy. Co se změnila kritéria pro těhotenskou cukrovku (hodnota glykemie na lačno je pro těhotné mnohem přísnější než pro zbylou populaci), přibylo i této diagnózy. Zde ale naštěstí většinou stačí jen mírná úprava stravování a s porodem se metabolismus cukrů upraví zase do normálu.

– Kdo je nejvíc ohrožen vznikem této nemoci?

Jsou to lidé, jejichž blízcí příbuzní už cukrovkou trpí či trpěli. Dále lidé s kily navíc, a čím více těch kil je, tím je riziko výraznější. Ve zvýšeném riziku jsou také ti, kteří se vyhýbají přiměřené fyzické aktivitě. A tím nemyslím, že bychom museli tvrdě sportovat, stačí najít si čas alespoň na půl hodinky souvislé chůze denně. Nechat si pravidelně zkontrolovat hladinu svého krevního cukru by měli také lidé trpící zvýšeným krevním tlakem, mající poruchu ve složení krevních tuků či jsou léčeni pro dnu. Cukrovkou jsou více ohroženi také milovníci sekundárně zpracovaného masa, čili uzenin, klobás, paštik, hamburgerů atp.

– Mohu sama poznat, že mám cukrovku, nebo je to onemocnění, které takzvaně nebolí, a nemusím o něm vědět?

Bohužel pro většinu lidí s nově zjištěnou cukrovkou platí druhá část vaší otázky. Cukrovka nebolí, a pokud hodnoty krevního cukru nejsou zvýšené výrazně, většina lidí na sobě nic nepozná. Nejčastěji se diabetes odhalí v rámci preventivní prohlídky či předoperačního vyšetření. Proto je pro mnohé těžké uznat, že je třeba cukrovku léčit, dosáhnout hodnot co nejbližších hodnotám normálním, když jim vůbec nic není! Mezi klasické příznaky patří žízeň a nutnost více pít, měla jsem i nemocné, kteří udávali kolem 8 litrů a více za den. S tím souvisí časté močení, a to i v nočních hodinách, což výrazně narušuje spánek. Tito nemocní udávají velkou únavnost, malátnost, pocit vyčerpání. Typické jsou i změny zrakové ostrosti, naštěstí se jedná o poruchu přechodnou a s normalizací glykemie se zraková ostrost zase zlepší. Občas cesta k nám vede přes jiné odbornosti, kdy první příčinou návštěvy lékaře jsou opakované močové či genitální infekce, nehojící se defekt na plosce nebo prstech na nohou nebo závažné infekční postižení nohy, nepříjemné pocity v dolních končetinách hlavně v noci, postižení srdce či tepen dolních končetin

– Je cukrovka vyléčitelná? A co je na ní tak závažného?

Cukrovka se považuje za chorobu nevyléčitelnou. Zpátky do normy se může vrátit takzvaná porušená glukozová tolerance, kde jsou hodnoty glykemie jen mírně zvýšené a nesplňují ještě kritéria pro diabetes mellitus. Ve své praxi jsem viděla několik vzácných případů, kdy u obézního člověka poté, co se mu podařilo upravit jídelníček, zvýšit fyzickou aktivitu a shodit přebytečná kila tak, že se dostal do normy svou váhou, dosáhly normálních hodnot i laboratorní výsledky. K vymizení cukrovky může dojít u pacientů po bariatrické operaci (operaci kvůli obezitě).

(Autorem rozhovoru je mluvčí příbramské nemocnice Jitka Kalousková. Celý rozhovor si můžete přečíst na webu: www.pribramsky.denik.cz)

Příbramský deník
http://www.pribramsky.denik.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.