Zemřel nejvyšší Čech, osmatřicetiletý Tomáš Pustina

foto: youtube.com

V noci na neděli zemřel nejvyšší obyvatel České republiky Tomáš Pustina, měřil 224 centimetrů. Zemřel ještě mladý, v pouhých 38 letech. Proč zemřel?

Informoval o tom server Blesk.cz, kterému úmrtí potvrdila Pustinova rodina. Zemřel doma v Rozkoši u Humpolce. Pustina se díky své výšce dostal v březnu 2006 do knihy českých rekordů jako nejvyšší Čech. Tehdy měřil 226 centimetrů a vážil 170 kilogramů. Nejvyšším Čechem v historii byl s 242 centimetry Josef Drásal (1841-1886).

Příčina úmrtí nebyla zveřejněna.

Na co však umírají nejvyšší lidé světa?

Tomáš Pustina stejně jako jiní nejvyšší lidé světa trpěl gigantismem, který vzniká z nadprodukce růstového hormonu. Většinou k němu dochází při nádoru hypofýzy – podvěsku mozkového, kde se tento hormon tvoří.

I u Tomáše došlo k nádorovému růstu tkáně v podvěsku a byl dvakrát kvůli tomu operován, naposledy ve svých 30 letech, kdy se již zřejmě podařilo nádor kompletně odstranit, protože již ve výškovém růstu nepokračoval.

Ví se o něm, že ho trápily oteklé klouby a bolesti při pohybu. Byla mu před časem operována zlomenina nohy.

 Velmi vysocí lidé trpí mnohem častěji na komplikace, jako je artritida, hypertenze, srdeční choroby, diabetes, nebo rakovina. Obvykle také dříve umírají. Také Ukrajinec Leonid Stadnyk, jenž měl kolem 2,5 m, nedávno zemřel v poměrně mladém věku.

Naše výška má vliv na počet buněk v našem těle, stejně jako velikost našich orgánů. A to může mít obrovský vliv na naše zdraví; mít více buněk zvyšuje riziko u dané osoby, že onemocní rakovinou. Mají také větší orgány abnormálně velké srdce, kardiomegalie, to je stav, který může vést k různým komplikacím, včetně selhání srdce, vzniku krevních sraženin, a náhlé smrti. Vyšší lidé také čelí vyšší pravděpodobnosti onemocnění dýchacích cest, možná proto, že jejich plíce nejsou schopny fungovat stejně efektivně jako u člověka s normálním vzrůstem. 

Jak už bylo řečeno, příčina smrti Tomáše Pustiny, nebyla sdělena. Je však známo, že se téměř nepohyboval. To ale znamená zvýšené riziko vzniku krevních sraženin. Je pravděpodobné, že jeho obrovské srdce již neuneslo námahu spojenou s čerpáním krve do obrovského těla a své dílo dokonala krevní sraženina, jež mohla ucpat některou z důležitých cév a vést k náhlé smrti.

Pustina byl sice nejvyšším Čechem, ale také byl velmi těžce nemocný člověk.

MUDr. Jan Činčura

(57, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.