Britská poslankyně a lékařka operovala Palestinky s rakovinou

Členka britského parlamentu Philippa Whitfordová využila parlamentní prázdniny k návratu ke své původní práci onkoložky.

Odjela na palestinská území a odoperovala tam čtyři ženy, které onemocněly rakovinou prsu a jejichž stav byl vážný. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Whitfordová operovala na Západním břehu Jordánu a pak se vydala do Pásma Gazy a v tamních nemocnicích se snažila předat své zkušenosti. Podle statistik z roku 2011 je rakovina prsu ve srovnání s jinými druhy rakoviny nejčastější příčinou úmrtí žen v Pásmu Gazy.

Whitfordová, která je členkou Skotské národní strany (SNP) a v parlamentu pracuje od loňska, řekla, že počet recidiv je v Pásmu Gazy ve srovnání s Británií dvojnásobný. Chirurgové v Gaze prý odnímají většinou celý prs kvůli nedostatečné odborné průpravě a náležitému vybavení. V Británii se většinou volí odnětí jen části prsu. Palestinští lékaři zápasí také s nedostatkem medikamentů a omezeným přístupem k radioléčbě. Izrael tvrdí, že umožňuje léčbu těžce nemocných občanů palestinských území v nemocnicích na svém území. Loni jich bylo přijato 120.000. Palestinci si ale stěžují, že získat povolení pro léčbu je obtížné a pro některé je také nedostupná kvůli finančním nákladům.

Izrael nevydal povolení žádné britské parlamentní delegaci pro vstup do Pásma Gazy od roku 2009. Whitfordová ale formality obešla, když požádala o vstup jako lékařka. V Gaze už pracovala jako chirurg několik měsíců v 90. letech v rámci programu britské organizace Medical Aid for the Palestinians. V té době prý byla rakovina prsu smrtelná, protože v konzervativní muslimské společnosti bylo přiznání této nemoci tabu. „Když jsem sem v roce 1991 přijela, říkali mi, že se tady rakovina prsu nevyskytuje. Jakmile se ale rozneslo, že je zde žena-chirurg, lidé za mnou začali chodit a viděla jsem, že je zde mnoho případů,“ řekla Whitfordová.

V rámci SNP má Whitfordová na starosti agendu zdravotnictví a britskou vládu kritizuje za shovívavost vůči izraelské osadnické politice. Výstavba osad na Západním břehu je ve světě považovaná za nelegální, protože Západní břeh je okupované území. „Západní břeh je zamořen osadami. Vždy, když přijedu, jsou osady větší a blíže palestinským městům. Musíme říci: ‚S osadami nechceme nic mít, odmítáme, aby britská společnost obchodovala s koloniemi‘.“

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.