Studie: Zrak se po střední otravě metanolem umí zregenerovat

Zrak se po mírné a středně těžké otravě metanolem dokáže zregenerovat. Zjistil to výzkumný tým pod vedením Sergeje Zacharova z kliniky pracovního lékařství 1.lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN).

Tým dlouhodobě sleduje pět desítek lidí, kteří se otrávili při tzv. metanolové aféře v letech 2012 a 2013. V době otravy měli v průměru 46 let. O výsledcích studie informoval Zacharov.

„Ukázalo se, že se námi naměřené parametry zrakových funkcí u většiny pacientů po roce a půl od otravy vrátily k normálním hodnotám. Lidé subjektivně pociťovali, že vidí lépe než krátce po propuštění z nemocnice. U těžce postižených pacientů, jichž byla zhruba pětina, jsme však žádné zlepšení zrakových funkcí nezaznamenali, naopak u některých se zrak zhoršil,“ uvedl.

U téměř poloviny pacientů poškodila kyselina mravenčí vznikající v těle při otravě metanolem i neurony v hlubokých strukturách mozku. Z dlouhodobého hlediska to může vést k poklesu intelektuálních schopností, paměti a poruše jemné motoriky. Rychlý zánik neuronů je příznačný pro Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu. Vědci nyní zkoumají, zda procesy obnovy a zániku podobné těm, které se dějí ve zrakovém nervu v průběhu let po otravě metanolem, jsou přítomny i v hlubokých strukturách mozku.

Metanol se často vyskytuje v nízkých koncentracích v ovzduší pracovišť, v průmyslu potravinářském, chemickém či farmaceutickém. Používá se jako rozpouštědlo, součást barviv, nemrznoucích směsí a pohonných hmot. Dlouhodobé sledování následku akutní otravy může dát odpověď na otázku, zda vystavení člověka působení tohoto jedu, byť v malých koncentracích, ale po delší dobu, může mít vliv na vznik Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby nebo poškození periferních nervů.

„Ve zkoumání neurodegenerativních procesů u pacientů po akutní otravě metanolem bude tým pokračovat i v příštích letech, protože uspěl ve veřejné soutěži o grant z ministerstva zdravotnictví na roky 2016 až 2019,“ uvedl děkan 1. lékařské fakulty UK profesor Aleksi Šedo.

Na studii se podílejí také lékaři z klinik neurologické, radiodiagnostické, oční a adiktologie VFN, vědci z Institutu klinické a experimentální medicíny a Vysoké školy chemicko-technologické.

V období hromadných otrav metanolem ze závadných alkoholických nápojů v letech 2012 až 2013 bylo ve zdravotnických zařízeních v celé ČR hospitalizováno přes 100 pacientů po akutní otravě, z nich zhruba 80 procent přežilo.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.