Každý dělá, co zvládne a co ho baví, jsme taková manufaktura

ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com

Mezi stánky řezbářů, šperkařů, mistrů lidové tvorby a dalších řemeslníků, kteří v mělnickém muzeu předváděli své umění, byl i stánek, u něhož si zájemci mohli zakoupit ručně šité hračky nejrůznějších tvarů, barev a velikostí, závěsné dekorace a věšáčky z kuchyňských prkének, dřevěné zajíčky nebo třeba z papíru upletené košíčky ve tvaru krocanů. Vlastnoručně je vytvořili mentálně postižení lidé, kteří žijí a pracují v chráněném bydlení Domov v Nebuželích, jež vede ředitelka Zdeňka Vlčková.

– Kolik uživatelů momentálně Domov obývá a podílí se na tvorbě výrobků?

Celková kapacita chráněného bydlení je osm míst, službu nyní užívá sedm klientů. Do dílny, kde zde prodávané výrobky tvoříme, dochází čtyři z nich. Ostatní se především z důvodu svého postižení podílejí menšími věcmi, například tisknou obrázky na pytlíčky. Nevydrží totiž příliš dlouho udržet pozornost.

– Proč není kapacita naplněná?

Poslední volné místo už nějaký čas obsazujeme klienty, kteří po nějaké době zjistí, že tento způsob života pro ně není vhodný nebo odpovídající. Anebo k nám přijdou jenom na přechodnou dobu, aby se stabilizovali.

– Co všechno uživatelé vašeho chráněného bydlení v dílně dělají?

Hodně vyrábíme látkové hračky, se kterými jsme před mnoha lety začínali. Jinak děláme hlavně sezonní výrobky, protože jezdíme právě o Velikonocích a Vánocích na trhy, ať už sem do Mělníka, do Mšena nebo třeba na Chorušickou pouť. Letos jsme byli poprvé také na Kokoříně.

– Pořádáte i přímo v Domově nějaké prodejní trhy?

Dřív jsme to dělali, ale posledních pár let jsme od toho upustili. Ale letos se k tomu možná zase vrátíme, rádi bychom uspořádali den otevřených dveří, kde bychom se představili veřejnosti a odprezentovali tam výrobky našich uživatelů. Loni to totiž bylo deset let od zprovoznění Domova, ale nestihli jsme to oslavit, tak bychom to mohli tento rok napravit.

– Kam chodíte na nápady na nové výrobky?

Máme úžasnou kolegyni, která přichází s mnoha nápady například z internetu. Ale přispět se snaží každý z nás, všichni se koukáme kolem a když narazíme na něco zajímavého, snažíme se to zrealizovat. Občas to ale od nápadu k realizaci trvá i několik let.

– Jak vlastně výroba třeba takového látkového koníčka vypadá?

Máme moc šikovnou paní, která hrozně ráda šije. V ruce, ne na stroji, takže ta koníčky ušije. Další dva klienti je vycpávají dutým vláknem a poslední se s asistentkou podílí na stříhání vlny a jejím splétání do tvaru hřívy. Je to vlastně taková manufaktura, každý dělá, co zvládne a co ho baví. Naším cílem není, aby byli uživatelé nešťastní, že jim něco nejde, ale aby jim práce dělala radost. Na své výrobky pak mohou být pyšní.

Chráněné bydlení Domov

Posláním chráněného bydlení Domov v Nebuželích je umožnit lidem s mentálním a kombinovaným postižením prožít svůj život v přirozeném prostředí. Jedná se o skupinové bydlení s podporou týmů asistentů. Služba podporuje uživatele v soběstačnosti a ve snižování závislosti na druhé osobě, v samostatném rozhodování, a také v osobní odpovědnosti za svůj život. Služba je poskytována ve skupinové domácnosti, ve které žijí muži i ženy dospělého věku. Kapacita Domova je osm uživatelů, k dispozici jim jsou čtyři jednolůžkové pokoje a dva dvoulůžkové pokoje rozdělené příčkou.
Aktivity:
– pomoc při zajištění stravy a poskytnutí ubytování
– individuální podpora uživatele při jednotlivých činnostech v domácnosti
– trénink a rozvoj schopností a dovedností vedoucí k samostatnosti a zmenšení závislosti na podpoře
– výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
– zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
– rozvoj komunikačních a sociálních dovedností (začleňování uživatelů do života a dění v obci, cestování veřejnou dopravou, zařizování osobních záležitostí a nákupů, volnočasové aktivity)
– sociálně terapeutické činnosti

BARBORA TESNEROVÁ
Mělnický deník
http://www.melnicky.denik.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.