
Protetika je obor s dlouholetou tradicí specializující se na výrobu umělých zařízení, která nahrazují ztracenou část těla po amputaci v důsledku nehody či nemoci protézou. Ta vzala svůj slovní původ v řeckém výrazu znamenající v překladu přístavek.
Plzeň – Prvotní zkušenosti s náhradou končetin se u nás datují do období konce první světové války, kdy se z front vracelo mnoho postižených vojáků, přestože náhrady částí těla jsou známé již z šestnáctého století.
Nejen o tom, co tato profese obnáší v současnosti, kdy se dostupné technologie nedají s poválečnými ani srovnávat, jsme si povídali s Josefem Nehonským z ortopedické protetiky v Plzni.
– Co všechno nabízíte svým klientům?
Nabízíme prakticky veškeré pomůcky na náhrady částí těla, ať už jsou ztracené nemocí, v důsledku úrazu nebo vrozené. Zaměřujeme se i na ortopedické vložky do bot, speciální sedačky do vozíků či trupové ortézy. Nově je také u nás výdejna zdravotnických pomůcek, jako jsou ortézy univerzálních velikostí, do jejichž velikostních tabulek také každý člověk nezapadá. K našim klientům přistupujeme individuálně a veškeré pomůcky na míru se u nás také vyrábějí. Zakládáme si především na osobním přístupu a vysoké kvalitě. V naší provozovně na adrese Plaská 76, přímo naproti konečné tramvaje číslo 1, jsme tři technici, ale z každé nasádrované části těla zhotovuji sádrový model osobně a většinu odborných kroků konzultujeme. Každé pondělí a úterý je u nás ve své ortopedické ordinaci také MUDr. Štěpán Vojta, který také působí na poliklinice na Denisově nábřeží.
– Přináší současné protetické vybavení svým nositelům nějaké zásadní omezení?
Technologie v současné době pokročila a náhrady nepředstavují pro jejich nositele žádná velká omezení. Dá se s nimi běžně pohybovat, plavat, běhat, dokonce i hrát volejbal nebo jezdit na kole. S některými je také možné nosit příležitostně podpatky. Současné protézy jsou upravené také kosmeticky, takže ani nemusí být pouhým okem zjevné, že klient má náhradu. Navíc jsou dnes lehké, takže je mohou nosit i pacienti, kterým nezbývá mnoho sil nazbyt a chtějí se nezávisle pohybovat. Jsme malá firma o sedmi zaměstnancích a osobní přístup máme prakticky ke každému našemu pacientovi. Bez individuálního přístupu by naše práce ani nešla, protože každý se na nás obrací s jiným problémem. Většina z našich pacientů se k nám vrací opakovaně, a to nejen na pravidelné opravy protéz. Pojišťovna totiž hradí jednou za půl roku razantnější opravu či úpravu protézy a jedenkrát za dva roky zbrusu novou náhradu. Opravy jsou vhodné především tehdy, když ty stávající začínají tlačit nebo být volné v důsledku změny hmotnosti.
– Jak se vám daří držet krok s novými technologiemi?
Myslím si, že velmi úspěšně. V současné době jsme pořídili speciální skener, který je určen také ke kvalitnější výrobě náhrad. Klientovi na něm naskenujeme zdravou část těla a právě toto zařízení umožní vytvořit totožnou náhradu. Zároveň skener umožňuje vytvářet i obtisk došlapu dětských chodidel pro zhotovení obuvi na míru. Současné protetické pomůcky se obecně velmi rychle zdokonalují. Jejich užívání je poměrně snazší, jsou spolehlivé, praktické a hlavně lehké. Důraz je v současné době kladen také na kosmetickou stránku, ortézy jsou dnes vylepšované silikonovými návleky.
– Co vás osobně vedlo k tomu se věnovat právě tomuto oboru?
V době, kdy jsem studoval, což bylo na přelomu osmdesátých a devadesátých let, tak u nás byla jediná škola, která se věnovala přípravě na moji současnou profesi. Nacházela se v Praze a spadala pod zdravotní školu. Nebylo tehdy možné studovat obor protetika jako takový, protože byl roztříštěn do několika příbuzných kategorií. Mohli jste vystudovat třeba obory, jako jsou bandážista nebo obuvník. V současné době je již vzdělání v mém oboru dostupné na bakalářské a magisterské úrovni. Obecně problematika protetických pomůcek a náhrad byla před rokem 1989 odsunutá na okraj společnosti.
– Působíte jenom v Plzni nebo fungujete i v dalších západočeských městech?
Rozhodně nejsme pouze v Plzni, ačkoliv zde máme otevřeno každý den. Každé úterý ordinujeme v podiatrické ambulanci při Oblastní nemocnici Příbram, kde máme své výjezdní pracoviště, stejně tak jako v Chebu. Tam jsme k zastižení jednou za čtrnáct dní ve středu v odpoledních hodinách.
– Máte v nabídce také zdravotní obuv?
Samozřejmě, máme v naší prodejně dětskou zdravotní obuv, která je vyrobená z kůže a je vyztužená až na podélnou klenbu. To zajišťuje zdravý růst a formování chodidla. V současné době již nahrazují kožené zdravotní sandály klasické dětské bačkůrky. Dále nabízíme pro diabetiky speciální dia obuv, do které zapracováváme i odborně upravené vložky s dia stélkou. Nově začínáme zhotovovat podle naskenovaných chodidel i pantofle, protože ortopedické vložky můžete nosit jen v uzavřené obuvi. V letních měsících tak obyčejně vzniká problém.
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/
Přidejte odpověď