Mnoho dětí v Sýrii je nemocných, hladových a často jsou již v osmi letech ozbrojenými skupinami donuceny, aby se zapojily do bojů. Ve své nové zprávě to uvedla humanitární organizace Save the Children.
V obléhaných syrských městech, kam se často nedaří dostat humanitární pomoc, podle ní žije asi 250.000 dětí.
Jak Save the Children rovněž informovala, v loňském roce bylo 22 procent z náletů provedeno právě v obležených oblastech. Poslední dobou tam narůstá počet případů užívání drog a rovněž tam dochází k sexuálnímu obtěžování a předčasným svatbám v dětském věku.
„Snímek dítěte, které zemřelo hlady v Madáji, svět šokoval, ale mimo zraky kamer zažívají i v dalších oblastech totéž zoufalství,“ citovala agentura ANSA Valeria Neriho, šéfa britské humanitární organizace. „Děti umírají kvůli nedostatku jídla a léků nebo z absurdních důvodů, například když se omylem otrávily ve snaze najít nějaké jídlo. Děti žijí jako ve vězení, kde ostřelovači mohou kdykoli kohokoli zasáhnout. Jsou izolované od světa a spolu se svými rodinami obklopené ozbrojenými skupinami, které používají obléhání civilistů jako svou válečnou zbraň. Tyto děti platí za to, že svět nic nedělá,“ dodal.
Například do Dárajá, což je předměstí Damašku, se již od října 2012 nedostala žádná pomoc. Ozbrojené skupiny přitom využívají zoufalství dětí a verbují je do bojů, protože jen tak získají každodenní příděl jídla. Některým platí 150 dolarů měsíčně, jiným jen 50 dolarů. „Po téměř pěti letech konfliktu v Sýrii je třeba ukončit všechna obléhání. Proto žádáme, aby bylo umožněn okamžitý a stálý přístup humanitární pomoci a aby byly zastaveny veškeré útoky na školy, nemocnice a další důležité budovy,“ uvedl Neri.
Přidejte odpověď