Mezi lidmi stále přetrvává domněnka, že zelený zákal znamená oslepnutí. Tato nemoc je, pokud jde o oční choroby, největším strašákem zejména starších lidí, kteří mnohdy ze strachu otálejí s návštěvou lékaře. Sami sobě tím ale ubližují, protože včas diagnostikovaný zelený zákal je už dnes velice dobře léčitelný.
Glaukom neboli zelený zákal je onemocnění zrakového nervu. Jedním z faktorů, který jej způsobuje a který je možné léčebně ovlivnit je nitrooční tlak, který je ovlivňován množstvím nitrooční tekutiny, jejíž tvorba i odtok z oka by měly být vyrovnané. U některých pacientů je nemoc vrozená, u jiných vznikne během života, přičemž příčinu jejího vzniku ve většině případů lékaři zatím neznají. Lékařská věda dosud nezná ani lék nebo zákrok, který by uměl zákal odstranit, dokáže ho však léčit a to velice úspěšně. Většina zelených zákalů se daří udržet v takových mezích, že pacienti nejsou touto nemocí v běžném životě téměř nijak omezováni. Důležité je, že až do konce života vidí, někdy lépe, jindy je zrak horší, ale je zachován. „Zelený zákal pro pacienta znamená, že se bude po celý zbytek života léčit, ovšem to může být tak úspěšné, že vůbec nedojde k omezení funkcí a to oko bude fungovat jako téměř zdravé. Existují glaukomy, jejichž postup se ani se vší dostupnou léčbou zastavit nepodaří a slepotou skončí, takových je ale opravdu málo,“ řekla primářka očního oddělení Slezské nemocnice Zdeňka Wandrolová.
Pro úspěšnou léčbu je klíčové včasné rozpoznání nemoci. Proto by lidé při každém zhoršení vidění měli vyhledat očního lékaře. Ohroženější vznikem této nemoci jsou lidé nad čtyřicet let věku, lidé s pozitivní rodinnou anamnézou, lidé, kteří mají hodně plusových nebo minusových dioptrií, diabetici a lidé trpící onemocněním štítné žlázy. Tito lidé by proto měli navštěvovat očního lékaře preventivně jednou ročně.
Pro pacienty se zeleným zákalem funguje na očním oddělení speciální glaukomová ambulance, která jim zajišťuje komplexní léčbu od předepsání kapek po operaci. Pacienti by zde měli absolvovat tři až čtyři kontroly do roka. Nutné je pravidelné měření nitroočního tlaku. Lékaři mají k dispozici vysoce kvalitní a moderní přístroje, například statický počítačový perimetr, díky nimž jsou schopni zaznamenat i tu nejmenší změnu v oku a pružně na ni reagovat.
Prvním krokem v léčbě bývají kapky, případně léky. Pokud začne konzervativní léčba selhávat, k čemuž ale vůbec dojít nemusí, nebo pokud ji pacient třeba z důvodu alergie nesnese, přistupuje se k laserovému ošetření. To je voleno také u pacientů po akutním glaukomovém záchvatu nebo u těch, kde se dá tento záchvat předpokládat. K záchvatu dochází při prudkém nárůstu nitroočního tlaku, který se projeví ukrutnou bolestí v oku nebo v jeho okolí. Oko je zarudlé, vidění rozmazané, člověku může vypadnout část zorného pole, což znamená, že vidí třeba jen část člověka, který stojí před ním. Postižený může mít mžitky před očima, může ho bolet hlava nebo břicho, může trpět nevolností, dokonce i zvracet. Pokud člověk záchvat dostane, je třeba okamžitě vyhledat lékaře, k čemuž má oční oddělení k dispozici oční pohotovost. Další možností léčby, ke které se v případě zeleného zákalu přistupuje, pokud laserové ošetření nepomůže, je mikrochirurgické operace. Jedná se sice o náročnou operaci, ale oční oddělení Slezské nemocnice má nejen potřebné zázemí ale i odborníky a díky moderním technologiím je zde riziko komplikací minimální.
Přidejte odpověď