Vědci zjistili, že počítačové „střílečky“ příznivě působí na rozvoj mozkových funkcí. Neplatí to jen u vývojových vad či duševních poruch, ale také v případě traumatického poranění.
foto: freerangestock
Klasické hry na PC bývají často spojovány s vyšší agresivitou či dokonce odtržením hráče od reality. Mají však i léčivé účinky – trénují paměť, pomáhají autistům komunikovat s vnějším světem a také zvyšují postřeh. Vědci právě zjistili, že počítačové hry je možné využít také při terapii následující po traumatickém poranění mozku.
„Traumatické úrazy mívají doživotní následky a sebemenší možnost jejich dopady zmírnit má dalekosáhlý zdravotní i ekonomický význam,“ uvedla Alexandra Vakiliová, vedoucí zmíněné studie z Macquarieho univerzity v Austrálii.
Vědkyně nechala celkem 31 pacientů po traumatickém poranění mozku hrát na konzoli starší střílečku nazvanou Medal of Honor: Rising Sun. V průběhu hraní jim pak tým odborníků vysvětloval, nejen jak lépe hrát a řešit výzvy, které jim hra předkládá, ale také jak komplexně postupovat při léčbě jejich traumatického poranění a také běžných denních činnostech, které dříve pacienti bez pomoci nezvládali.
Testovaní jedinci se časem zlepšovali ve svých herních výkonech a také se dokázali déle soustředit na zadaný úkol, a to i neherní. Obecně řečeno se jim oproti dřívějšímu stavu zlepšila schopnost plánovat a následně také vykonávat provázanější a složitější činnosti.
Vakiliová ve své studii upozornila rovněž na další, a to spíše statistickou výhodu „terapie hraním stříleček“.
Zvláštní pokroky činili postižení muži, kteří už dříve měli vytvořený nějaký vztah ke hraní počítačových her – v jejich případě se dalo doslova mluvit o léčbě hrou.
Výzkumný tým nyní hodlá svá zjištění ještě jednou potvrdit na početnějším vzorku pacientů a chce také vytvořit seznam „ideálních“ stříleček, na které pacienti po traumatickém poranění mozku reagují nejlépe.
Předchozí studie už potvrdily vliv počítačových her na zlepšování motorických dovedností, rychlosti učení, schopnosti řešit problémy či dlouhodobou paměť. Až tedy zase půjdete hrát hry a rodiče či partneři vás pokárají, můžete použít vědecky podloženou výmluvu.
E15
Přidejte odpověď