Méně peněz za stejné služby. S takovou situací se musejí letos vyrovnat brněnské neziskové organizace kvůli novým krajským pravidlům pro jejich přerozdělování. Některým, třeba Lize vozíčkářů v Brně nebo Diecézní charitě Brno, chybí stovky tisíc až miliony.
Brno, jižní Morava – Kraj přerozdělí organizacím od vlády zhruba 770 milionů korun, i když původně žádaly o jednu miliardu. Z vlastního rozpočtu dá osmdesát milionů, což je o dvacet víc než loni. „Nově ale peníze rozdělí nejen mezi neziskové, ale i příspěvkové organizace. Neziskové organizace proto dostanou méně,“ potvrdil krajský náměstek Marek Šlapal.
Nejhůř podle něj dopadnou neziskovky právě z Brna a okolí. Například Liga vozíčkářů minulý rok dostala na dotacích přes osm milionů korun na čtyři registrované služby. U dvou z nich, odborného sociálního poradenství a osobní asistence, letos chtěla rozšířit úvazky, a proto očekávala bezmála deset milionů. „Dostali jsme něco přes šest, což je o dva miliony méně než loni. Letošní dotace nestačí ani na současné sociální služby, které Liga vozíčkářů provozuje,“ posteskla si dotační specialistka Ligy vozíčkářů Martina Laifrová.
Pokud podle ní organizace peníze nedostane, hrozí, že odmítne i současné klienty a nebude mít z čeho zaplatit zaměstnance. Liga například postiženým pomáhá s hledáním práce nebo pohybem po městě.
Omezení hrozí také brněnské charitě, která na jižní Moravě poskytuje osm desítek služeb od azylových domů pro matky s dětmi přes služby pro bezdomovce a důchodce. „Ještě nemáme přesná čísla, ale už víme, že deficit u některých služeb jde do statisíců a pravděpodobně překročí milion,“ odhadla mluvčí charity Diana Tuyet-Lan Kosinová. Nevyloučila ani ztrátu v milionech. Podle ní charita dostane zhruba osmdesát procent prostředků, o které žádala.
Díky změně si podle Šlapala polepší příspěvkové organizace, jenže ne všechny. Kvůli jinému systému výpočtu na tom bude hůř třeba domov důchodců ve Vychodilově ulici v Žabovřeskách. „Dostali jsme o statisíce méně než loni, žádali jsme přitom o větší částku,“ zhodnotil ředitel organizace Petr Němec. Přesné sumy sdělit nechtěl.
Za změnu může změna legislativy Evropské unie, kterou přijalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Novela zákona o sociálních službách kvůli tomu vešla v platnost od prvního ledna. „Unie chtěla změnou docílit rovnocenného a transparentního přístupu při rozdělování dotací, protože je různí zřizovatelé vypláceli odlišně. Takže zatímco loni jsme dotace rozdělili podle vlastního uvážení mezi nejpotřebnější, letos peníze dostanou všichni. A ještě se postaráme nejen o neziskové organizace jako dřív, ale i o příspěvkové,“ vysvětlil Šlapal.
Kromě toho nyní dotace rozdělují jednotlivé kraje, ne ministerstvo. „A rozdělit peníze mezi sedmadvacet druhů služeb různých zřizovatelů je opravdu složité,“ dodal.
Kraj je podle Šlapala připravený problémy řešit. „Máme v rozpočtu pětadvacet milionů korun a dotační titul na ně vypíšeme v březnu, aby nebyla síť služeb ohrožená. Zatím se mi ale nikdo neohlásil,“ řekl. Konečná ztráta jihomoravských neziskovek se podle něj vyšplhá na deset milionů.
VERONIKA GECOVÁ DOMINIKA VÁGNEROVÁ
Blanenský deník
http://blanensky.denik.cz/
Problém byl v tom, že některé organizace na hodinu odasistované služby dostávaly dotaci např.150,- kč a jiné jen 80,-. Není jasné, které sociální služby a pro kolik uživatelů jsou opravdu potřeba a které se dělají jen pro proto, že na ně lze získat právě dotace. Toto měl vyřešit komunitní plán, ale nestalo se tak. Zřejmé ale je, že ústavy (zařízení zřizovaná krajem nebo státem) finance vždy dostanou.