Není již na nájem. Kde hledat pomoc?

ČT odvysílala pořad Michaely Jílkové Máte slovo na téma stále dražšího bydlení. Podle moderátorky náklady na bydlení dramaticky rostou. Přibývá lidí, kterým hrozí, že skončí pod mostem. Co dělat, pokud ztratíte práci nebo jste onemocněli a nyní vám nestačí peníze na zaplacení nájmu?

Celkové náklady na bydlení rostou tak dramaticky, že už 90% domácností je považuje za vážný problém. Ostatně přibývá lidí, kterým doslova hrozí, že skončí pod mostem. Co máte tedy dělat? Pokud třeba ztratíte práci nebo jste staří a nemocní? Pomůže vám obec, stát nebo politici, kteří problém sociálního bydlení ignorovali a jsou překvapeni, co se teď děje? O tom diskutovat budou:

Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:

Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR:

Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:

Štefan Tišer, předseda Strany rovných příležitostí; Plzeň:

Karel Polata, pronajímatel bytů; některé chce pronajímat jako sociální:

Šárka Ďuráková Vojnarovská, hodinářka; invalidní důchodkyně, 14 dní bezdomovkyně:

Máte slovo, ale nejdřív ti z vás, kteří už od rána telefonovali do Rádia Impuls.

nejmenovaná osoba:
Nezaměstnaní a důchodci pořád seděj v hospodě u piva a pokuřujou cigarety. Důchodci si jezdí po předváděcích zájezdech, kupujou si tam předražený nádobí, takže nevidím důvod, proč by takoví lidé nemohli mít na bydlení.

nejmenovaná osoba:
Je mi smutno, spíš blujno, jak se stát chová k našim důchodcům. Za jejich peníze jsme vystudovali, za jejich peníze jsme zdarma chodili k lékaři a podívejte, jak se k nim teďka chováme. Co mají, kolik oni platí za léky a za všechno. No je to hanba normálně. Nic jiného.

nejmenovaná osoba:
Myslím si, že každý by měl začít sám u sebe, každej by měl začít makat a zamyslet se nad sebou. A v případě, že člověk normálně pracuje, tak na to bydlení bez problémů ty peníze dohromady dá. Žádný bydlení bych nedotoval a lidi, nečekejte pořád, že vám někdo něco dá, zadotuje, začněte makat.

nejmenovaná osoba:
Jsem zaměstnaná, dělám měsíčně 350 až 380 hodin, vydělávám nějakejch jedenáct tisíc hrubýho a můžu vám říct, že nemám na to, abych mohla dát holce na školu, nemám na to, abych mohla zaplatit svoje bydlení. Takže vykládat nějaký nesmysly, že kdo nepracuje, tak nemá, to je pouhej nesmysl.

Paní Vojnarovská, vy svoji situaci považujete, říkáte, za degradaci lidské důstojnosti. Můžete tady říct panu náměstkovi proč?

hodinářka; 14 dní bezdomovkyně:
Já považuju opravdu tuto situaci u všech lidí za degradaci lidské důstojnosti. Já jsem pracovala od sedmnácti let. Dneska je mi 54, což je hranice, která byla pro odchod do, říkalo se tomu na zasloužený odpočinek, ano, dneska už důchodci jsou spíš státu jakoby na obtíž, takže já bych správně mohla teda odejít do důchodu, protože mám 35 let už odpracováno. A dneska jsem bezdomovec. Teď v této chvíli nemám střechu nad hlavou. Vloni jsem byla na Ministerstvu zdravotnictví, kde byl happening zdravotně postižených, upozornila jsem pana ministra, že částečný invalidní důchod, který jsem v té době měla, je přes pět tisíc, tudíž nemám na nájem, protože nájem za byt, ve kterém jsem bydlela, byl sedm a půl tisíce. To znamená, že v podstatě mi na nájem chybělo nějaké dva tisíce, ale to bych nesměla jíst, to bych nesměla prostě vůbec nic. A pan ministr mi doporučil, že jestliže nemám na nájem, ať jdu na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dneska jsem opravdu bez práce, bez jakéhokoliv příjmu.

Ano. Takže jaké má řešení paní Vojnarovská?

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
Já tomu rozumím. Já jenom bych se rád zeptal, a vy jste byla na tom Ministerstvu práce a sociálních věcí pro příspěvek na bydlení, pro doplatek na bydlení, žádala jste o tyhle dávky?

hodinářka;
Já jsem na Ministerstvu práce a sociálních věcí opravdu teda nebyla.

Ale jestli jste byla třeba na úřadu práce právě pro tyto dávky?

hodinářka;
Ale co se týká dávek, bych nedostala, protože my už jsme měli vzniklý dlužný nájem. A v té chvíli prostě ta situace je neřešitelná. Ta sociální podpora tam není. Stačí jeden dlužný nájem,  a už prostě nedostanete peníze. Jestli o tom víte.

Karel Polata, pronajímatel bytů;
To je přesně to. Já bych rád pronajímal sociálním nájemníkům bez velkého rizika, to je první věc. A já ze svý praxe dvaceti let, a myslím si, že ta naše firma je tak relativně malá, že všechny ty případy řeším osobně, že já prostě jsem každý měsíc svědkem toho, jak vzniká problém na začátku, který ta státní správa není schopná řešit. A přesně jste to popsala. Ten přídavek na bydlení v okamžiku, kdy dlužíte tisíc korun, tak ho nedostanete. Já zavolám na úřad práce a avizuju tu situaci a oni říkají, no nemůžete nic dělat, to je váš problém, váš jako fyzické osoby a vašeho nájemníka. A nás to začne zajímat v okamžiku, až paní Vojnarová bude na ulici. A pak jí možná přidělíme ubytovnu. A dostávám se k tomu. A to je ten základní rozdíl, kde i ta média často chybují a presentují ty předražené ubytovny. Ale to není náš případ. Já pronajímám byty.

Ano. Takže pojďme k tomu, pane náměstku, protože máte dělat to komplexní řešení, že skutečně příspěvek na bydlení nedostane člověk, pokud už je dlužníkem.

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
Já se moc omlouvám, jenom bych se chtěl zeptat, jestli paní Vojnarovská o ten příspěvek požádala předtím, než začala být dlužnicí a než dlužila to jedno nájemné, protože ten příspěvek na bydlení je nárokovou dávkou a každý, jehož disponibilní náklady, jehož náklady na bydlení přesáhnou 30% disponibilních nákladů, což ve vašem případě evidentně je, tak má nárok na to, aby dostal od státu prostřednictvím úřadu práce takzvaný příspěvek na bydlení, který mu dorovnává ty jeho náklady tak, aby to pro něj bylo únosné. Proto se na to ptám, protože možná jste o něj nepožádala.

Paní Vojnarovská, proč jste si o to nepožádala dřív? On to je ale opravdu velký problém. Pojďme ho tedy rozkrýt.

hodinářka;
To totiž vznikne tak, že vlastně manžel pracoval, měl normálně příjem, nepotřebovali jsme žádat o sociální dávky.

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
A vy jste se dostali do tý situace během toho měsíce?

hodinářka;
Ano. Onemocněl, my jsme samozřejmě předpokládali, že prostě za měsíc už půjde zase do práce, do práce nešel, prostě se to zhoršovalo, ten zdravotní stav, až skončil teda v částečném a mezitím tohleto naskočilo.

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
My si myslíme, že ten problém je v tom, že ty příspěvky na bydlení se vyplácejí zpětně. Tam si myslím, že je problém, oni by se měly vyplácet dopředu. Ono to asi bude znamenat trošku větší nároky na administrování toho příspěvku a řekněme prověření toho, jestli ten žadatel skutečně má nebo nemá nárok. Ale řešení je v tom, že se budou ty příspěvky vyplácet dopředu, nikoliv zpětně. Ve vaší situaci já vám neumím teď pomoct, protože někde ten…

Ano. No a pane náměstku, přece jenom kdy tedy dojde k této nápravě? Protože jak říká pan Polata, opravdu těch případů, hodně lidí skončí právě v těch ubytovnách nebo na ulici proto, že najednou onemocní, ze dne na den ztratí práci, vznikne jim dluh tisíc korun a už se vezou.

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
No abych nezůstal dlužen odpověď. My budeme návrh komplexního systému řešení sociálního bydlení připravovat do června letošního roku. Chtěli bychom ho předložit vládě k projednání tak, aby první opatření, která budeme schopni zrealizovat, byly již řekněme v té druhé polovině roku, aby skutečně dynamika a efekt tam nějaký byl. A myslím si, že se to podaří.

To se změní?

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
Přesně tak. To jsou témata, která můžeme ovlivnit a považuju za rozumné, abychom je ovlivnili. Stejně tak jako otázku řešení těch v uvozovkách zneužívaných sociálních dávek, v případě sociálních ubytoven, kde není výjimkou, že se platí šest tisíc za lůžko, což si myslím, že opravdu není myslitelné.

Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
já si myslím, že tam je to věc i rozumné práce toho vlastníka, v tomto případě tedy obce, s tím bytovým fondem a s nájemníky. Protože my dneska máme jednoměsíční kauce, standardně. Čili pro nás ten, kdo ještě nevyčerpal tu kauci, není dlužníkem. Když ten člověk přijde, když už ví, že má problém a že třeba ten měsíc nezaplatí to nájemné, může se s námi domluvit na splátkování toho nájemného, a po tu dobu ještě pořád není dlužníkem. Čili my jsme schopni mu z té jednoměsíční kauce a z toho jednoměsíčního odložení nebo splátkování toho nájmu vytvořit dvouměsíční prostor, který ten člověk má na řešení toho problému.

No pane Polato, tak slyšíte to, proč vy to neděláte tak?

Karel Polata, pronajímatel bytů
Já si myslím, že tohleto je trochu i obcházení zákona, těch podmínek pro přiznání přídavku na bydlení, protože když mám jistinu a nezaplatím nájem, tak prostě nezaplatím nájem a ten nájem do tý položky nebo do toho formuláře pro úřad práce,  tam nemůžu napsat, že jsem čerpal tu jistinu. Tam ten nájem měl bejt zaplacen. Ale všechno by se tím vyřešilo, a tohleto řešíme už myslím od roku 2005, a se všema tady přítomnejma se scházíme na různých seminářích a mně tady zase chybí zástupce Ministerstva práce a sociálních věcí.

Ano. Dneska nepřišli. Odmítli.

pronajímatel bytů:
Já si myslím, že kdyby ta věc byla nastavená tak nebo ty podmínky aby umožňovaly těm pracovníkům na úřadech práce, aby rozhodovali podobně jako u doplatku na bydlení operativně, podle třeba toho paragrafu 33 odstavec jedna, tak by mohli umožnit to čerpání vlastně okamžitě i bez těchto podmínek. Protože v okamžiku, když tohleto všechno poruší, a paní Vojnarovská, když půjde na tu ubytovnu, tak z toho místně příslušnýho úřadu práce už je nebude zajímat, že nikdy neplatila, už je nebude zajímat, že tam nemá trvalý bydliště, ale na tu ubytovnu, tomu majiteli ubytovny bude chodit v případě Prahy 8 třeba tři a půl tisíce korun na hlavu.

Tak, pan předseda Pernes.

předseda Rady seniorů ČR:
pokud se týká té kauce, tak tu je možno podle občanského zákoníku požadovat pouze u těch nových bytů, u těch nových nájemních smluv. U těch starých, kterých je většina, tak nic tam takového neexistuje. A pokud se týká toho příspěvku na bydlení, tam opravdu je ten problém těch tří měsíců, protože se posuzují tři měsíce zpětně. A když se stane tady tenhle měsíční problém, tak když se jednou nezaplatí, musí se zkrátka celé tři měsíce platit nájem, jinak na to není nárok. Čili jde o legislativní problém, který musí projít sněmovnou. A pokud se to má stihnout řešit ještě v tomhle funkčním období, což je teda nezbytné, tak musí legislativa být předložena do parlamentu nejpozději, já nevím, do konce srpna, maximálně září.

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
My jsme připraveni to udělat, proto mluvím o červnu, abychom opravdu byli schopni splnit to, co slibujeme, to, o čem mluvíme, protože ten problém skutečně vnímáme. Objektivně počet lidí, kteří budou mít problém s tím zajistit si svoje bydlení, z vlastních zdrojů, podle mého soudu bude narůstat tak, jak bude klesat výkon ekonomiky. To je prostě přirozený stav. A ten stát tím komplexním systémem řešení sociálního bydlení v podstatě na vývoj té ekonomické situace reaguje. Ještě mně dovolte poznámku k těm kaucím. Kauce jsou jedno z témat, které v rámci toho komplexního řešení chceme řešit a dovedeme si představit například variantu, že by stát mohl převzít do jisté míry odpovědnost za tu kauci jako takovou, to znamená, že by to nebyl náklad nebo nárok paní Vojnarovské nebo kohokoliv jiného, například by tu odpovědnost mohla převzít obec. To už není podstatné. Ale podstatné je těm lidem, kteří jsou ochotni se o sebe postarat, kteří jsou ochotni fungovat normálně v režimu nájemního bydlení, vytvořit podmínky pro to, aby z toho režimu nájemního bydlení nesklouzli o to patro níž do těch ubytoven, protože pak už z těch ubytoven je strašně krátká cesta na ulici a z tý ulice oni už se prostě nevrátí.

hodinářka;
To je právě to nejhorší, protože to jsem chtěla doplnit, že v té chvíli, kdy člověk přijde o byt, tak se musí přehlásit třeba na ten městský úřad, což mně bylo nařízeno taky. Já jsem doposud ještě neudělala, naštěstí jsem si došla na sociálku a tam mi řekli, že pokud to udělám, tak v té chvíli jsem ztracený člověk. V té chvíli budu posuzovaná úřady jako klasický bezdomovec a nemám nárok na žádnou dávku, protože teď v této chvíli já nepobírám žádný příspěvek a manžel má důchod 5200. A minimální životní částka pro dva lidi je 5970, takže oni by mi doplatili sedm stovek, takže my bysme měli dva teda necelých šest tisíc, ale z čeho to nájemné teď zaplatíme.

Ano. Ale shodneme se, že pokud by byla ta možnost, že ve chvíli, kdy vy jste dlužili na nájemném, vy tak jste se nemohli dostat do té situace, v které jste. A pan náměstek řekl, že tedy k této nápravě dojde. Tak. Pan předseda Tišer.

Štefan Tišer, předseda Strany rovných příležitostí; Plzeň:
tady doopravdy schází sociální zákon. Ten zákon, který je navržen od roku 2010 a vůbec se ještě neuplatnil, který by normálně řešil. Samozřejmě ten zákon, jak je teď navržen, tak nejsou tam konkrétní věci, jak by se mělo to řešit. Nebyli přizváni k tomu žádní občané, neziskové sektory.

A v čem by ten zákon sociální pomohl? Protože třeba Ministerstvo pro místní rozvoj říká, že není potřeba. Takže v čem by podle vás pomohl?

předseda Strany rovných příležitostí;
V tom sociálním zákonu by byly parametry, který by se tam měly dodržet. Za další, protože tady vzniká doopravdy kritická situace všech občanů. Neříkám jenom Romů, většinou se to týká Romů, ale je to už obrovská krize bytová, že jak tady se učiní určité dlužní částky, měsíc, dva měsíce, už automaticky jdou a vystěhovávají ven. Přijdou městští strážníci a vystěhovávají ven do ubytoven. Dávají jim přístřeší.

předseda Svazu měst a obcí;
Až po třech měsících můžeme dát teprve výpověď.

předseda Strany rovných příležitostí;
Já vím. Dva měsíce a třetí měsíc už jsou vystěhováni. Další věc, kdyby tady byl zákon o sociálním bydlení…

předseda Svazu měst a obcí;
Po třech měsících dáme výpověď, když ten člověk ji rozporuje u soudu, tak máme lidi, kteří nám neplatí rok, dva a to kladenský soud je relativně rychlý. Takže zaplať pánbůh za to.

předseda Strany rovných příležitostí
Máme z praxe, máme to zmonitorovaný, že jsou tam dlužníci a úředníci už na ně najíždějí a už je vystěhovávají a už žádný nějaký náhradní byt, ale jsou rovnou ubytovny. A ty ubytovny samozřejmě neřeší rodinnej život. Tam není žádná kultura. V ubytovně je klasicky jedny sociálky, jedny sprchy a jsou tam i děti.

Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí;
Já tomu rozumím, ale máme nájemníky, kteří začnou dlužit, naprostá většina z nich, když začne dlužit, přijde, domluví se na splátkovém kalendáři, nemá problém, protože dneska sehnat dobrého nájemníka, který vám nic nezničí a pravidelně platí, je malý zázrak. Takže my máme nájemníky ale taky na druhý straně, kteří tři měsíce nic nezaplatí a my je nejsme schopni sehnat. Nedají se, nedá se jim doručovat a podobně. Je to málo, ale máme opravdu lidi, který rok dva nemůžeme vystěhovat. On se odvolá proti výpovědi k soudu a ten soud přece jenom nějakou dobu probíhá.

Štefan Tišer, předseda Strany rovných příležitostí; Plzeň:
Pane primátore, jedna zásadní otázka, a ta zní, když se v devadesátých letech prodával bytovej fond obcí a měst, tak jste tam nechali malou část. Takže v případě, když jsou vystěhováni a dostávají se do krize tito občané, ty se tam nedostávají úmyslně, ty se tam dostávají proto, že nemají práci  a nemůžou z finančních důvodů pokrýt veškeré náklady. A právě tady schází ten zákon o sociálním bydlení, aby bylo přímo tam dáno, že právě pro tyhlety občany by mělo bejt nařízeno nějaká určitá cena za to bydlení.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Já vám sice rozumím, ale obcí v tomto státě je 6250. Letos možná i o pár víc. A vemte si, že jsou taky obce, který mají třeba třicet občanů nebo sto občanů, ty nikdy žádný bytový fond neměly. Tam všichni lidé žijí ve svých rodinných domcích a chtít po těchto obcích, aby zařizovaly pro nějakého svého občana, nota bene občanem obce se ten člověk stává v okamžiku, kdy se přihlásí k trvalému pobytu, takže oni toho člověka nikdy neviděli, on se tam jenom přihlásí k trvalému pobytu do té obce a jak ta obec, která se sestává z dvaceti čísel popisných rodinných domků, by mohla někomu zajistit bydlení, to není v jejich silách.

předseda Strany rovných příležitostí;
vy tady popisujete věc, která je daná, jsou malý obce, jsou tam dvacet občanů,  vím, že jsou tam normálně v rodinných domcích. Ale já tady mluvím o městech, o větších obcích, kde tam byl bytovej fond. A ten bytovej fond se rozprodal. Nemyslelo se na občany.

Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Ne. Je to různé. Některé obce ho prodaly úplně, některé si nechaly část a některé téměř neprivatizovaly.

Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR:
u seniorské populace je velký problém zejména u osamocených seniorů bydlících v nájemních bytech. Chodí nám do našich seniorských poraden stovky lidí ročně a ten jejich počet každoročně narůstá, který mají vyšší náklady na bydlení než penzi. A to je potom problém. A máme příklady, mohl bych je tady ukázat.

No a jim nepomohou ty sociální dávky?

předseda Rady seniorů ČR:
Ty sociální dávky jim nepomohou, protože ten příspěvek na bydlení je nastaven degresivně, čili pokud nemáte takzvaný normativně stanovený byt, který u toho osamoceného seniora má být 38 metrů čtverečních a máte ho třeba 70 metrů čtverečních, tak ten příspěvek na bydlení máte nízkej, takže mám tady třeba příklad, že pán, který bydlí v bytě o 70 metrech čtverečních, má penzi 10867 korun, dostává příspěvek na bydlení 3830 korun, tak mu zbyde po zaplacení nákladů na bydlení 38 korun na den. Takže to je včetně teda tady těchto dávek.

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
z diskuse je vidět, jak to spektrum problémů sociálního bydlení je široký. A pan doktor Pernes v podstatě ten případ seniorů, kteří mají problémy s tím, aby dosáhli na zajištění svého bydlení, popsal, protože mluvil o 70metrovém bytě. A problém České republiky a především problém Prahy samozřejmě je v tom, že v Praze a ve velkých městech existují spíš velké byty. Malých bytů je v České republice málo. Proto Ministerstvo pro místní rozvoj poskytuje podporu na to, aby z velkých bytů si majitelé mohli udělat dva tři menší a aby ta výtěžnost z toho bytu byla vyšší a tudíž náklady pro toho jednoho člověka byly nižší. Tady z jednoho toho telefonátu nějaká paní říkala, že pracuje 300 hodin měsíčně a bere jedenáct tisíc, není rozdílu mezi tou paní, která pravděpodobně ještě živí dceru, a mezi seniorem, který je na tom finančně stejně a bydlí v 70metrovým bytě, protože příjmově jsou na tom stejně. Neurážím seniory, pane doktore, vy mě dobře znáte. Já jenom chci říct, že jsou lidé, kteří mají peníze a ti, kteří je nemají.

předseda Rady seniorů ČR:
Pane náměstku, zaprvé nelze srovnávat seniory, který v této společnosti odpracovali 42 roků práce se situací mladých rodin, který této společnosti ještě nic neodpracovaly. Čili je samozřejmě chyba státu, chyba systému, že senioři mají tak nízké penze a jsou tak vysoké náklady na bydlení, že si je nejsou schopni zaplatit po 42 letech práce. To je evropský exces a nikde to takhle není. To zaprvé.

Ano. Ale pane předsedo, co byste řekl na ten argument, co tady zazněl, že přece jenom 70 metrů čtverečních…

předseda Rady seniorů ČR:
Je hodně, ano.

Řada několikačlenných rodin bydlí v menších bytech.

předseda Rady seniorů ČR:
A zadruhé, paní Jílková, chci říct to, že samozřejmě senioři, kteří bydlí tady v tomhle 70metrovém bytě, by se rádi přestěhovali, včetně toho mého klienta, kterej o to žádal městskou část i magistrát, ale ty byty zkrátka nejsou. Podle výsledků sčítání lidu, domů a bytů jenom pro seniory jich chybí v tomto státě 77 tisíc. A to je ale za celý stát. Samozřejmě nejvíc jich chybí v těch velkých městech. A tam je potřeba je stavět. A to je ten kardinální problém. Je jich málo.

Jaroslav Čermák:
Dobrý den. Jmenuju se Jaroslav Čermák. Žiju v bytě Akademie věd, která šest let má krásný nájmy, který zvyšujou šest let o 1500 korun ročně. Takže poslední rok 2012 činil čistý zisk 10786 korun. Čistej zisk. Není v tom započítaný náklady na vytápění, inkaso a další věci. Před rokem v této diskusi stál tady sedící pan Šimeček a tvrdil, že by byli rádi majitelé domů, kdyby měli aspoň šedesát korun. Akademie věd zvedla na 140 korun za metr čtvereční.

Dobře. Ale možná byste nám měl říci, kde ty byty jsou a jak jsou velké?

Jaroslav Čermák :
Jsou na Ládví na Praze 8, kde je akademické městečko, na druhý straně jsou státní byty nebo městské části, kde nájemný je 80 až sto korun.

Ano. Takže podle vás se zvyšuje neadekvátně tedy.

Jaroslav Čermák :
Neadekvátně.

No a proč se nepřestěhujete?

Jaroslav Čermák:
Přestěhovat? To je další problém. Musejí s tím souhlasit obě strany. A proč by vám s tím dávaly souhlas, když věděj, že po třech měsících vás můžou klidně vyhodit na ulici.

Karel Polata, pronajímatel bytů;
Já jsem vás teďkon vůbec nepochopil. Jako vy máte svoje nějaký zdroje a hledáte byt, kterej je přiměřenej vaším zdrojům, můžete si otevřít inzertní časopis nebo server a najít si tam, v současný době v Praze je jenom nabízenejch podle mně minimálně dvacet tisíc bytů.

Jaroslav Čermák :
Jistě, když tam bydlíte 60 let na tý Praze 8, tak se stěhujte jinam. A za další to byly byty podnikový stabilizační, takže na to byly sepsaný smlouvy podnikový, všechno se zrušilo a Akademie věd místo aby prodávala ty byty, tak prostě tohle…

Ano. Takže vy říkáte vlastně, že ten byt nemůžete opustit, protože ti majitelé vám to nechtějí dovolit?

Jaroslav Čermák :
No samozřejmě. S kým to vyměníte? Dám výpověď a kam půjdu? Kde budu hledat další byt?

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
No ale jestli platíte 145 za metr čtvereční, tak na Kladně můžete bydlet zítra, okamžitě.

Jaroslav Čermák :
Jistě. Když dělám v Praze? Když dělám v Praze, tak budu dojíždět do Kladna?

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Devět tisíc lidí denně dojíždí pracovat do Prahy a nedělá jim to problém. A ušetříte padesát korun na metr čtvereční, když půjdete na tržní nájemný.

Jaroslav Čermák, :
Ale tady jde o jiný problém. 140 korun za metr čtvereční, nezlobte se na mě, to demoralizuje úplně bydlení, protože ti lidi chtějí bydlet…

pronajímatel bytů;
Chcete 80 metrovej byt za 125 korun na Vinohradech? Zejtra se můžete nastěhovat. Má 92 metrů jako. Je prázdnej. Já nabízím.

Jaroslav Čermák, :
Nechci na Vinohrady.

Dobře. Ale víte, problém je ten, proč přistupujete tedy na toto nemravné nájemné podle vás, ano, když si můžete najít levnější bydlení?

Jaroslav Čermák, :
Protože ten zákon, ještě když dělal ministr Dlouhý, byl ministrem průmyslu a obchodu, tvrdil, že do budoucna se bude platit za nájem deset až patnáct tisíc a 40 korun za litr benzínu. Máte to kolik? Sedm osm let nazpátek? Jak mohl vědět, že v týhle době se tohle bude platit?

Milan Taraba:
Dobrý večer. Milan Taraba. Já bych se chtěl možná trošku vrátit k tomu cíli, to znamená, jak řešit tu situaci v té oblasti bydlení v době, kdy v dnešní době je skutečně ten náklad na bydlení pro řadu lidí neúnosný.

No ano. Tak tady máme konkrétní příklad, ano, váš soused. Proč si nenajde levnější bydlení.

Milan Taraba, :
Samozřejmě, že to nájemné bylo stanoveno podle zákona, neboli to, že on platí 145 korun, to není jeho vina, on neměl co podepisovat. On to dostal jednostranně. Teprve od 1. ledna tohoto roku se nájemné sjednává dohodou na základě posouzení toho bytu podle kvality, vybavení, polohy a tak dále. Takže udělali jsme zákon, že jsme to nájemné vyhnali do velké výše, tak je problém……to levnější bydlení, pokud se využil ten zákon, tak na Praze 8 levnější bydlení na metr čtvereční není. Je to jedině možnost – mít menší byt, neboli sehnat ho. A ty menší byty bohužel nejsou.

A jsou navíc předražené. Ano.

Milan Taraba, :
To, co tady říkal pan náměstek,  jeho ministerstvo přijalo návrh, jak stavět menší byty, jak přestavět, nájemní byty pro střední a nízkopříjmové skupiny. To je politika jednoho ministerstva. Politika druhého ministerstva je, že přijdou se systémem, jak zrušit dávky. Zaplať pánbůh, že pan Drábek už tam není.

je zajímavé, že co se týče příspěvků na bydlení, tak loni bylo vyplaceno 5,7 miliard, ale před šesti lety jenom 1,6 miliard. Takže ten nárůst je opravdu několikanásobný.

Milan Taraba :
Protože se nájemné zvedlo třikrát.

A přijde vám to tedy, že stát stále dotuje málo těmi příspěvky? Že by měl dát vyšší? 

Milan Taraba :
Když se připravoval zákon o jednostranném zvýšení nájemného, tak v důvodové zprávě bylo, že to nájemné, které v té době bylo nejvyšší 37 nula sedm na nejdražším místě v Praze, bude zvyšováno čtyři roky o 20%. Tak si to spočtěme. Ta cílová hodnota byla 75 korun. Dneska je na té Praze 6 150.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Ale mě mrzí, že se bavíme pořád jenom o Praze. Protože jsou obce, kde to nájemné se zvedalo s bídou dvakrát. 86% seniorů bydlí vlastnicky. Bydlí v družstevních bytech, bydlí v bytech v osobním vlastnictví a bydlí v rodinných domcích. A mě mrzí, že o tyhlety lidi se nikdo nezajímá. Žijou lidi na vesnici, musej si sami štípat dříví, jim nikdo žádnou dávku, oni by taky rádi bydleli, aby měli plynový topení, oni by rádi měli přímotopy, ale oni na to nemaj, nikdy na to peníze mít nebudou a o tyhlety lidi se nepostará nikdo. A je to 86% seniorů v tomto státě.

Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR:
pan primátor nemá úplně pravdu. Jednak ty čísla jsou trošku jiný, podle zase těch výsledků sčítání lidu, domů a bytů. Přesnější nejsou. Ve vlastních domech žije asi 48% seniorů. Ve vlastnickém bydlení, to si koupili od těch obcí, žije asi 26% seniorů. 11% seniorů žije v bytech družstevních, který si ještě nepřevedli do vlastnictví a 14% seniorů, to je 325 tisíc, žije v těch nájemních. A ke všem funguje ten příspěvek na bydlení.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Ale ne stejně.

předseda Rady seniorů ČR:
No ne stejně, protože náklady na bydlení jsou samozřejmě nižší u toho vlastnického bydlení a nejdražší u toho nájemního.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Ale vždyť to není pravda. Ty lidi dřeli celej život na tom domě, ty lidi dodneška si třeba topení připravujou sami, a proto mají dostávat od státu míň? Že makaj?

hodinářka;
Ale neplatí nájem. Jako je to jejich…

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Ale oni museli ten dům postavit, proboha. Oni si ten dům museli postavit vlastníma rukama.

Štefan Tišer, předseda Strany rovných příležitostí; Plzeň:
Pane primátore, já jsem měl taky dům, taky jsem si ho postavil, nebral jsem žádný příspěvky. Každej ten občan, který si postaví dům na vesnici, na vlastní náklady si ho postavil. Ale my tady probíráme města a obce, který ve fondu mají mít byty pro občany. A tady je ten zakopanej pes. Protože tady nejsou ty zákony udělaný. Pan náměstek tady říkal, že budou nějaký účinný oprávnění k tomu, než bude ten sociální zákon. Ale tady by mělo bejt, pan náměstek by měl říct, co konkrétně v tý úpravě tý účinnosti toho zákona bude? V tý úpravě. Protože ten zákon o sociálních bydleních je odloženej.

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
Jenom bych poprosil všechny v tý diskusi, která je emotivní, ale ona je emotivní proto, že se týká tématu, který zajímá úplně všechny. A fakt vás moc prosím, abychom se nevymezovali vůči těm, kteří opravdu celej život šetřili na to, aby si to bydlení zajistili na úkor těch, kteří například jezdili na dovolenou, byl to jejich životní styl, já jim to nevyčítám, ale prostě bydleli celej život v nájemním bytě a teď díky tomu, že ekonomika se vyvíjí, jak se vyvíjí, že se srovnaly podmínky v roce 90 po revoluci, že žijeme v jiným světe, v jiným prostředí, než jsme žili před revolucí, tak začínají mít tenhle problém a špatně se s ním srovnávají. A je to každého věc, každého odpovědnost. Ale povinností státu je těm lidem, kteří si poradit neumí, pomoci.

Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR:
Já s tím takhle přímo souhlasit nemohu, protože existuje spousta seniorů, že neměli na to, aby si pořídili vlastnické bydlení anebo jim to obec neprodala. Já jsem třeba vychoval šest dětí, takže jsem neměl na to, abych si postavil dům anebo byt v Praze. Takže bydlím nadále v nájemním bytě. Obec mně ho neprodala. Takže jsem zvědav na to, co vymyslí stát, abych se na stará kolena měl dobře.

pronajímatel bytů;
Já mám třeba dost zkušeností a myslím, že pronajímáme byty, asi 150 bytů 150 seniorům a moje zkušenosti jsou naprosto opačný. Ti senioři jsou naprosto perfektní nájemníci. Mám tam úplně minimální procento neplatičů. Jestli z těch 150 seniorů teď řeším dva případy. A bohužel je řeším tak, že ten sociální systém, a to není zase sektor pana náměstka, je to sektor jeho kolegy z ministerstva práce a sociálních věcí, prostě neexistuje žádná terénní práce. Ti senioři jsou už osm měsíců potmě, protože jim sebrali elektřinu, u mě má každej deset měsíců dluhů a dostali se do tak fatální situace, že já akorát teď můžu přijít a vystěhovat je. Já to samozřejmě nedělám, ale snažím se. Ale jestliže pronajímatel sám chodí už potřetí na ten městskej úřad a snaží se pracovat s nějakým pracovníkem z prevence sociální vyloučenosti seniorů a dostane se mu jenom odpovědi, v tom my nemůžeme nic dělat, my můžeme dělat až v okamžiku, až budete na ulici… Tady před pěti lety Ministerstvo vnitra a ombudsman vydali publikaci o tom, jak se má postupovat a hlavní věc je tam prevence.

No ta evidentně nefunguje. Takže, pane primátore, proč?

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Tady ta terénní sociální práce – se pořád dohadujeme, jestli je to přenesená působnost a měl by ji obcím hradit stát….. teď, když přešla část těch pracovníků před rokem na úřad práce, my jsme vyčlenili část těch pracovníků bývalého sociálního odboru, aby se starali o staré lidi, protože zase, netýká se to zdaleka jenom seniorů v nájemních bytech, to se zrovna tak týká seniorů v rodinných domcích, kteří jednou dvakrát nezplatěj za elektřinu a vypojej jim elektřinu a ten člověk neví, kam má jít, o co se má postarat, jak vyjednávat. Čili my se snažíme, aby sociální pracovníci navštívili jednou za čas nebo se doptali v okolí na tyhlety seniory a snažili se jim nějak rozumě pomoci.

Dobře, pane primátore, možná byste mohl říci seniorům, které třeba něco takového potkalo nebo jim hrozí, že je něco takového potká, kam se tedy mají obrátit na té obci, kam mají jít?

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Určitě na tu svoji obec se obrátit.

Ano. Ale kam?

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
No samozřejmě problém je s malými obcemi, že oni žádný úřad v podstatě nemají. Ty úplně nejmenší obce…

No dobře, tak asi na jaké oddělení myslím u těch větších obcí.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
U těch větších na samozřejmě sociální odbor. Ten je na každé obci. A samozřejmě na úřad práce. Protože ten může některé ty věci řešit v zárodku. Například těmi příplatky na bydlení.

předseda Rady seniorů ČR:
Problém není v těch malejch obcích, problém je právě v těch velkejch obcích, zejména v Praze, Brně, kde těch malých bytů je nedostatek a sociální systém je nedokonalý.

Tak pan náměstek. 

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
Pokud dovolíte, tak bych navázal na pana předsedu Tarabu. Myslím, že je vhodné říct, jaká opatření si představujeme a kdy by měla být hotova. Zaprvé, prosím vás o shovívavost nebo spíš o pochopení toho, že cesta zákona není tou nejšťastnější z jednoho prostého důvodu, legislativní lhůty, projednávání, způsob schvalování zákona a hlavně jeho změn potřebných pro to, že ten život je pestrý a vyvíjí se, je natolik komplikovaná, že by taková norma nebyla funkční. Proto jsme se domluvili, dohodli se s Ministerstvem práce a sociálních věcí, že vytvoříme sérii opatření, která budou implementována formou nařízení vlády, což je nejjednodušší opatření, jde to jednoduše změnit v reakci na to, přesně jak se ten život vyvíjí. Ministerstvo pro místní rozvoj už dnes poskytuje nízkoúročené úvěry na výstavbu bytů pro seniory, pan doktor Pernes je členem výběrové komise, Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení poskytuje nízkoúročené úvěry na výstavbu nájemních bytů, nízkoúročené úvěry na opravy bytů s cílem snížit energetickou náročnost, to znamená zvýšit dostupnost bydlení. Státní fond rozvoje bydlení využívá evropské finanční prostředky na to, aby zlepšil kvalitu bydlení v České republice.

Teď bych se dostal k těm opatřením, a to jsou opatření z té oblasti sociální práce, tak jak ji vnímáme. Zachování příspěvku na bydlení, zlepšení jeho dostupnosti tím, že se nebude muset vyplácet zpětně, ale dopředu. Zjednodušení přístupu k nájemním bytům pro lidi, kteří chtějí v tom režimu být, chtějí platit, jenom mají problém s kaucí, tak aby tu kauci nemuseli oni platit, aby to na sebe mohl případně ten stát nebo obec převzít. Vytvořit podmínky pro obce tak, aby mohly začít stavět, investovat samy ze svého. Sociální domovy, které budou sloužit jak záchytný prostor pro lidi, kteří z toho systému nájemního bydlení budou jaksi sami ze sebe propadnou do toho nižšího, protože na to nebudou prostě mít.

Štefan Tišer, předseda Strany rovných příležitostí; Plzeň:
Prosím vás, pane náměstku, tady se mluví o těch rychlých opatřeních, to souhlasím, ale jedna věc je pro lidi, kteří nemůžou získat zaměstnání a jsou jenom na dávkách a který jsou v ubytovnách. Jak se s nima bude řešit, aby měli kulturní dobrý život a dobrou výchovu pro ty děti? Protože oni tam bydlí rodiny s dětma a ty tam nemají žádnou kulturu. Doopravdy jsou tam jedny sociálky, jedny toalety a nemají tam vůbec prostor pro ty děti, aby se učily do škol. Tady je problém, nezlobte se na mě, pane náměstku, tady je problém pravicové vlády, že prakticky druhý období neudělalo pro ty sociální a zaměstnanost, pan Drábek to vůbec prakticky zazdil. A že tady není ta práce. Zvyšuje se nezaměstnanost. Máme 8,1%.

pronajímatel bytů;
Ale přece je to ubytovna placená. Takže ten problém není v nedostatku peněz, je problém v tý distribuci. Jestliže tady stát je ochoten vyplácet dvanáct tisíc za ubytovnu a mým nájemníkům není ochoten vyplatit čtyři tisíce a místo toho v extrémních případech odveze děti do dětskýho domova, a tam za ty dvě děti stát okamžitě platí padesát tisíc měsíčně. Takže to je ten problém. Je to v nedostatku práce a špatný distribuci těch peněz. Vy jste mluvil o dotacích, jestli chcete stavět garsonky za pět a půl milionu, tak já jsem teda proti tomu.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
My se na tom shodneme. Prostě stát, my už říkáme tři roky jako Svaz měst a obcí, že stát musí stanovit minimálně nároky na bydlení a jinak za ty ubytovny prostě neplatit, protože není možné, aby šly tak obrovský peníze na bydlení, který není vůbec důstojný.

Ale pane primátore, ale i obce se dříve přece podílely…

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Já vám na jednu stranu rozumím, ale na druhou stranu za ubytovnu, za třípokojový byt do maximální výše nájemného dostanou třikrát víc než ten vlastník, kdyby ten byt pronajímal jako celý byt.

Ne, počkejte, to je důležité. Pane primátore, ale ještě před nedávnem ty dávky, dotace na bydlení vyplácely i obce. A proč tedy obce platily za jednu místnost, kam ubytoval někdo šest lidí třeba až osmnáct tisíc korun?

Jiránek,  předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Protože obecní úředníci, zrovna tak jako úředníci úřadu práce dělají podle zákona. A když ten zákon nestaví, že musí být nějaké minimální standardy, tak prostě ten úředník vyplatí to, co spočítá. A je to špatně. A kromě toho ještě, snažil jsem se přesvědčit Ministerstvo financí, aby chodilo na kontroly k těm pronajímatelům ubytoven, aby chodili kontrolovat, jestli ty osoby, které takhle podle mě téměř zlodějsky pronajímají v těch ubytovnách za šílené peníze, jestli aspoň z toho platí daně. A odpověď náměstka ministra financí byla, že by to bylo moc práce. Jestli stát vyplácí dávky, tak by si měl sakra zkontrolovat, jestli končí tam, kde mají.

hodinářka;
Abychom se mohli pobavit o konkrétní záležitosti. Tady teď zaznělo, že se platí nějaký ten pronájem a že to může být takováhle částka. Já jsem se včera dozvěděla na sociálce něco úplně jiného, ano. Mně bylo řečeno…Tam mně řekla, že nejdřív se musím přijít zeptat a jestli mi to schválí.

Tak a o to jde. Že kdybyste šla na ubytovnu, tak ten majitel soukromé ubytovny může za vás na jednu osobu dostat dotaci až tři tisíce korun. A pokud ta rodina je početnější, no tak si to vypočítejte, třeba čtyři pět, tak je to patnáct tisíc korun třeba za jednu místnost. Teď budeme řešit ty ubytovny.

předseda Strany rovných příležitostí; Plzeň:
Jsou ubytovatelé, kteří doopravdy berou nehorázný příspěvky.

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
My jsme si vědomi problému předražených ubytoven. Je zcela nezbytné začít kontrolovat, za co se doplatek na bydlení vyplácí. To zcela nepochybně. Ale stejně tak jsem říkal, že součástí těch opatření je program, motivační program, který bychom chtěli směřovat obcím k tomu, aby stavěly tato zařízení.

No dobře, ale obce třeba vůbec nečerpají fondy z Evropské unie právě na tyto věci.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Obce čerpají nejlíp.

Ne, co se týče výstavby sociálních bytů, pane primátore.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Na bydlení Evropská unie generálně neposkytuje. Je pár okrajových programů, jako zateplování.

Zástupkyně ombudsmana, paní Seitlová, řekla, že obce nemají zájem čerpat právě dotace z Evropské unie na sociální…

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Evropská unie v programovacím období 2007 až 2013 neposkytuje na bydlení dotace. Neposkytuje.

Karel Polata, pronajímatel bytů; některé chce pronajímat jako sociální:
Co to je sociální bydlení, paní Jílková? Jako budeme stavět sociální byty, já nevím, co to je sociální byt. Jako že nevím, co je sociální houska, co je sociální kilowatt hodina. A budeme stavět další byty v okamžiku, když máme 650 tisíc trvale neobývaných bytů.

Ale prosím vás, abychom uzavřeli ty ubytovny. Pane náměstku, konkrétně ty ubytovny, nejsou tam hygienické podmínky, jsou tam švábi, často tam není ani topení, studená voda teče jenom. A to ještě jsou obyvatelé rádi. Proč jim stát, když se šetří, hradí takové nemravné nájemné, těm majitelům?

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
Já už jsem to říkal dvakrát. Jsme si vědomi toho, že doplatek na bydlení, který se používá na platbu v ubytovnách, je často zneužíván. Proto ten, kdo ho poskytuje, by měl začít kontrolovat, na co a v jakém zařízení ten doplatek poskytuje. To je první věc. Ale druhá věc. Chcete-li někomu pomoci, respektive vytvořit podmínky takové, aby došlo i ke zlepšení podmínek v těch stávajících ubytovnách, musíte vytvořit konkurenční prostředí. Proto jsem říkal, že bychom chtěli nabídnout obcím nízkoúročené úvěry, nejlépe za nula procent pro to, aby postavily takové zařízení, jehož provoz budou ty obce totiž schopny hradit z těch doplatků na bydlení, které bude ta obec dostávat od státu. A tenhle model já bych moc rád vyzkoušel, spočítal a byl bych rád, kdyby s panem primátorem jsme ho mohli pilotně ověřit.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Ne, tak my máme dva problémy. Zaprvé generálně se nám nelíbí ta myšlenka, že by měly vznikat domy, kde budou bydlet jenom sociálně slabí, protože to je cesta do pekel. Nám by se líbilo spíš, kdyby ty dotace mohly být třeba na rekonstrukce jednotlivých bytů, aby ta skladba obyvatel v tom domě byla normální. Ne nějak zkreslená.

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
My takové úvěry poskytujeme také.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
ale my potřebujem, aby i na tý straně MPSV, a tam nám nepomůže žádnej zákon, protože bohužel zákony v tomto státě se mění třikrát do roka nebo pětkrát do roka, my potřebujeme pravidla, který by platily dlouhodobě, aby obce nebo soukromí vlastníci nepodstupovali zbytečně velký riziko a věděli, že když udělají ten byt, připraví ho pro sociální bydlení, protože my jsme se zatím bavili o seniorech, ale sociální bydlení potřebují samozřejmě i handicapované osoby a podobně, takže když ten byt pro takový typ bydlení připraví, upraví, tak aby ty pravidla platily třeba deset nebo dvacet let, protože to je to, co my potřebujeme.

No a vy nevěříte, že budou platit, co tady říká pan náměstek?

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
V tomto státě, kde se daně mění třikrát do roka, těžko věřit tomu…

Ne, ale já bych ráda řekla, že vy sám jste Občanská demokratická strana a vy nevěříte své vládě?

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Hlavně nevěřím v tomto ohledu Ministerstvu financí, že se daně měnit nebudou.

nejmenovaná osoba:
Já bych rád řekl tu nejdůležitější věc. Ono to bydlení nemůže bejt nikdy úplně laciný. Nám spočítal Ústav soudního inženýrství, že pokud nájemce platí 55 korun měsíčně z metru čtverečního, tak ten pronajímatel nemá ani korunu nájemného, poněvadž to všechno požerou náklady prosté reprodukce toho bytového fondu. A teprve to, co je nad tuto hranici, je vlastní nájemné. A zdůvodňuje, proč vůbec máme mít nájemní bydlení, to znamená, musí mít alespoň nějaký výnos.

No dobře, ale co mají tedy dělat občané,, třeba tady paní Vojnarovská? Co má dělat, když na to nemá? Protože rostou i náklady na energii?

nejmenovaná osoba:
Tady je hotovej návrh zákona o sociální bydlení, kterej všechny tyto lidi obsluhuje.

Zákon o sociálním bydlení nebude. Vláda nemá zájem ho přijmout. Tak pojďme, co teď má dělat paní Vojnarovská?

nejmenovaná osoba:
Paní Vojnarovská musí mít jedinou věc, doplatit své dluhy a požádat o příspěvek na bydlení.

hodinářka;
A kde mám na ně vzít, prosím vás, když nemám práci a jsem nemocná?

nejmenovaná osoba:
Paní Vojnarovská má tři děti. A prvotní se má starat ona, potom její rodina a teprve potom má nastupovat stát, obec a někdo takový. A zákon. To, že paní Vojnarovská tady ze sebe dělá chudinku na úkor těch dětí, protože ty děti vynechává.

předseda Svazu měst a obcí; primátor Kladna /ODS/:
Spousta seniorů bydlí u svých dětí.

hodinářka;
Takže prosím, já bych, já považuju tohleto za urážku a myslím si, že byste si příště měl dávat větší pozor teda na to, co říkáte. Já mám, ano, tři dospělé děti. Teď momentálně o mě pečuje syn, který má revmatoidní artritidu, který je vážně nemocný, ano. Mám dvě dcery, které jsou dospělé, mají každá dvě děti a mají co dělat, aby se vůbec o ně postaraly, o ty svoje děti a ještě by očekávaly, že já jim pomůžu. Takový je systém teď v tomto státě. A nezlobte se na mě, mně, když bylo tolik, co je teď mým dcerám, a já jsem byla ve věku nebo moje babička byla ve věku, ve kterém já jsem teď, tak já jsem chodila o ní starat. V té době to bylo možné, protože já jsem měla práci. A oni bydleli normálně, ale ne, že by byli na ulici nebo že by žili ve strachu…

Tak bohužel vážení, musíme končit. Pane náměstku, závěrem bych vás poprosila o jednu větu, ano. Pokud jsou tedy občané skutečně bezradní, kam mají jít aspoň si pro tu radu?

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
No určitě na obec. To bych doporučil. Pokud není úřad, tak za starostou. Na úřady práce samozřejmě. Anebo mohou využít naše informační kanály Ministerstva pro místní rozvoj. Případně Ministerstva práce a sociálních věcí.

A říkáte, že tedy třeba, co se týče těch financí, příspěvků na bydlení, že situace se do půl roku zlepší?

náměstek ministra pro místní rozvoj /ODS/:
Já si myslím, že se musí zlepšit, protože ekonomická situace státu se bude zhoršovat a dostupnost bydlení pro řadu lidí, který budou přicházet o práci, se bude zhoršovat…Tento úkol schválila vláda v koncepci bydlení, kterou přijala v loňském roce nebo předloňském roce a uložila nám v tomto termínu ho udělat.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.