Le Figaro: Pro většinu seniorů zůstává sex důležitý

Zvýšení počtu pohlavně přenosných infekcí u severoamerických a anglických seniorů může odrážet prodlužování sexuálního života ve stáří. Dnes to totiž už není žádné tabu: také senioři mají aktivní sexuální život: 79 procent mužů a 65 procent žen po šedesátce uvádí, že sex je pro ně důležitý.

 

S tím však přicházejí i nepříjemnosti s touto aktivitou spojené. Píše o tom francouzský deník Le Figaro.

Časopis britských studentů lékařství (Student British Medical Journal) varuje lékaře, kteří by mohli přejít bez povšimnutí pohlavně přenosné infekce pod záminkou, že žena, která je vyhledala kvůli přetrvávajícím bolestem v podbřišku, je už stará.

V posledních deseti letech se počet případů pohlavně přenosných infekcí ve Velké Británii, ve Spojených státech či v Kanadě zdvojnásobil. „V době, kdy jsem zahájil svou praxi, v 80. letech, na úsvitu éry AIDS, jsem neustále slýchal, že počet pohlavně přenosných infekcí nebo nemocí stále roste. Je však třeba přiznat, že ve srovnání s 80. lety počet případů onemocnění syfilidou nebo kapavkou naštěstí značně poklesl,“ uvádí profesor Michel Janier z Francouzské dermatologické společnosti.

Tento pokles je částečně způsobem bojem proti AIDS, neboť ochrana prezervativem proti HIV znamená i ochranu před pohlavními chorobami. Nelze však ignorovat některé poplašné signály, jako je nárůst infekcí způsobených gonokoky či chlamydiemi. Je pravda, že ne vše lze vysvětlit větší sexuální aktivitou seniorů. Nicméně novou skutečností posledních desetiletí je prodlužování délky sexuálního života. Americká studie odhalila, že po šedesátce 79 procent mužů a 65 procent žen soudí, že sex je pro ně předmětem podstatného zájmu. U sedmdesátníků přikládá důležitost sexu ještě 64 procent mužů, ale už jen 37 procent žen.

Studie zveřejněná v Journal of Sexual Medicine uvádí sexuální problémy Australanů ve věku od 75 do 95 let. Vyplývá z ní, že takových problémů je hodně: každý druhý muž se svěřil, že má potíže s erekcí či nedostatek libida, každý třetí uváděl, že obtížně dosahuje orgasmu, a každý pátý trpěl úzkostmi z toho důvodu, že není sexuálně výkonný.

Francouzská sexuoložka Marie-Hélène Colsonová soudí, že lze dosáhnout optimální sexuality ve vyšším věku za té podmínky, že musejí být respektována omezení spojená s věkem. Navrhuje, aby senioři přistupovali k sexualitě jinak než za mlada: méně fyzického výkonu a více vřelosti ve vztahu, méně sexu a více citu.

Sexuálnímu vztahu mohou bránit s nástupem stáří některé psychologické charakteristiky: jestliže tvrdošíjně trváte na omezených a stereotypních scénářích či jestliže propadáte narcisismu nebo perfekcionismu, které vám brání nechat se unést radostí ze sdílené intimity a zapomenout na výkon. Nebezpečné je také pohlížet na každý sexuální vztah jako na povinnost dostát své roli.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.