
OTÁZKA: Hradí pojišťovna vyšetření CRP, aby se zjistilo, zda je třeba nasadit antibiotika? Nebo si ho má pacient platit?
ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos.net
ODPOVĚĎ:
Vyšetření CRP pojišťovna hradí a pacient za něj nic neplatí, ať je provedeno přímo lékařem v ordinaci, nebo v externí laboratoři. Požadovat po pacientovi platbu by lékař mohl pouze v případě, že k vyšetření CRP neshledává žádný zdravotní důvod, ale pacient na něm trvá. Stanovení CRP se používá pro rozlišení virové a bakteriální infekce, a to hlavně před nasazením antibiotické léčby, která by u virového onemocnění byla zbytečná, ev. pro následnou kontrolu úspěšnosti této léčby.
V současné době využívá řada praktických lékařů, hlavně dětských, možnost provádět stanovení CRP přímo ve své ordinaci, tzv. v režimu POCT (Point of Care Testing). Pojišťovna příslušný výkon hradí nad rámec kapitační platby praktickým lékařům pro děti a dorost i všeobecným praktickým lékařům. Hradí ho i u lékařské služby první pomoci (LSPP).
Výkon s kódem 02230 – „Kvantitativní stanovení CRP (POCT)“ ale může mít lékař ve smlouvě s VZP jen při splnění stanovených podmínek. Je však nasmlouván všem lékařům, kteří mají potřebné vybavení, podmínky splňují a o zařazení výkonu do smlouvy požádají. Smyslem tohoto opatření je zajistit potřebnou kvalitu daného vyšetření. Chybné provedení výkonu nebo jeho špatné vyhodnocení může v důsledku pozdě či naopak zbytečně nasazené terapie poškodit pacienta.
Lékař musí zdravotní pojišťovně předložit doklad o absolvování certifikovaného školení o této metodě, pořádaného na akreditovaném pracovišti. Tím je Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ Praha) a Ústav lékařské biochemie 1. LF UK a VFN Praha. Při provádění výkonu pak musí být respektováno Doporučení odborných společností o provádění laboratorních vyšetření v režimu POCT a zajištěna vnitřní kontrola kvality včetně řádně vedeného záznamu o ní. Dále je povinné každoroční externí hodnocení kvality výsledků měření formou účasti v systému mezilaboratorních porovnávacích zkoušek.
Výkon tedy není nasmlouván automaticky každému praktickému lékaři. I lékař, který nemá příslušný výkon uvedený ve smlouvě s pojišťovnou, však může pacientovi zajistit vyšetření CRP v laboratorním režimu, tj. odesláním vzorku krve do laboratoře. Ani za takto provedené vyšetření CRP pacient neplatí. Stejný postup používají v případě potřeby i lékaři ostatních odborností.
Na variantu, že praktický lékař provede vyšetření CRP přímo v ordinaci jako „nadstandard“ a chce ho zaplatit, by pacient přistoupit neměl. Takový požadavek by mohl znamenat, že lékař toto vyšetření nemá ve smlouvě s pojišťovnou, a pak zde chybí garance kvality, zaručená splněním podmínek pro nasmlouvání daného výkonu.
Mgr. Oldřich Tichý vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí
Přidejte odpověď