V Izraeli se zabývají vlivem znečištění v Haifě na novorozence

ilustrační foto: MorgueFile

V Izraeli zveřejnili předběžnou studii, podle níž se v průmyslových oblastech přímořského města Haifa rodí děti s nižší porodní váhou a menšími hlavami. Mezi dospělými je více nemocných rakovinou než v čistějších částech země.

ilustrační foto: MorgueFile

Studii vypracovává univerzita v Haifě a ačkoli ještě nebyla dokončena, její výsledek již zveřejnila izraelská televize. Konečné výsledky mají být publikovány v březnu.

Podle výzkumu děti narozené v jižních, průmyslových částech Haify, váží až o 30 procent méně než je běžné jinde. U dospělých je rakovina plic a lymfatické tkáně pětkrát četnější než u ostatní populace. Vědci to přičítají organickým sloučeninám, které unikají do ovzduší z průmyslových objektů.

Univerzita zahájila výzkum loni po zveřejnění statistik, z nichž vyplývalo, že děti v Haifě častěji onemocní rakovinou než děti ve zbytku Izraele. Podrobnější šetření to sice neprokázalo, ale ministerstva životního prostředí a zdravotnictví uvolnily finance na studii o vlivu znečištění ovzduší na občany v oblasti Haify.

Konstatuje se v ní, že míra znečištění zůstává vysoká několik let. „Přibývá důkazů o škodlivém vlivu znečištění ovzduší na vývoj plodu. Nízká porodní váha znamená vyšší riziko úmrtí po narození a může přinést další komplikace. V pozdějším věku může vést k diabetu, vysokému krevnímu tlaku, dýchacím potížím a také kognitivním problémům,“ řekl Hagaj Levine z Hebrejské univerzity.

Izraelský tisk upozorňuje, že studie zatím nebyla zhodnocena širší vědeckou obcí. Navíc prý existují jiné výzkumy, například v Brazílii, které vztah mezi znečištěním a porodní váhou neprokázaly. Naopak studie provedená v Británii tento vztah potvrdila, byť tamní znečištění nepocházelo z průmyslové činnosti.

Statistiky z Haify jsou ale znepokojivé. Mezi lety 2001 až 2011 se tam výskyt rakoviny zvýšil ve srovnání s jinými částmi země o 15 procent. V případě rakoviny plic je situace horší o 26 procent pro ženy a o 16 procent pro muže, téměř totéž platí pro rakovinu konečníku. Horší jsou čísla také pro onemocnění rakovinou prsu a prostaty. Ačkoli vyšší výskyt rakoviny neplatí pro děti, je u nich vysoké procento hospitalizací kvůli dýchacím problémům.

Izraelce situace v Haifě znepokojuje, protože ve světových tabulkách očekávaného věku života jsou velmi vysoko. Průměrný věk dožití v Izraeli je 82 let. V tomto směru Izraelce předčí jen Japonsko, Hongkong a Švýcarsko. V ČR je průměrná doba dožití 78 let.

(7, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.