Pýcha: Veterinární novela by mohla snížit náklady na mléko

Novela veterinárního zákona, na které pracuje ministerstvo zemědělství, by mohla snížit náklady na výrobu mléka, řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Podle normy by totiž mohl zemědělský podnik zaměstnávat svého veterináře, který by používal levnější druhy léčiv, případně jejich menší množství. Proti novele se ostře staví Komora veterinárních lékařů ČR, podle ní by mohli veterináři v případě zaměstnání ztratit svou nezávislost. Náklady na veterináře a léky se podle Pýchy pohybují od deseti do 60 haléřů na litr mléka.

„Dneska zemědělci veterinář prodává nejenom svou práci, ale i léky. Je motivovaný, a zatím mi to nikdo nevyvrátil, aby zemědělec nakoupil určité druhy léků. A možná i víc, než je potřeba,“ uvedl Pýcha. Podle něj zemědělské podniky o zaměstnávání veterinářů vážně uvažují, bez novely zákona ale nemohou. „Nemusel by dojíždět, byl by ve výrobě každý den, byl by schopen lépe ošetřit zvířata,“ dodal předseda.

Podle mluvčího Komory veterinárních lékařů Josefa Dubna je však opak pravdou. „Hovořit o motivaci veterinářů, aby léky dávali nebo nedávali, si může dovolit říct laik, ale odborník by ji těžko mohl vypustit z úst,“ řekl ČTK. Už v současnosti mají podle Dubna veterináři kontrakty například jenom s třemi nebo čtyřmi zemědělci, u nichž ale přímo zaměstnaní nejsou.

„Zpětná kontrola vždycky existuje. Přestože dělá na kontrakt pro různé subjekty, je třeba, aby si zachoval určitou míru nezávislosti. Protože jakmile je potom zaměstnáván někým, tak by se mohlo stát, že je zaměstnavatelem nucen a motivován k něčemu, co by jako nezávislá osoba mohl odmítnout,“ uzavřel mluvčí.

Spotřeba antibiotik v chovech hospodářských zvířat se v posledních letech zvýšila. Za roky 2012 až 2015 vzrostl prodej antibiotik až o pět procent, v letech 2010 až 2012 přitom prodeje výrazně klesaly. Nevhodné či nadměrné užívání antibiotik může podle Státní veterinární správy způsobit, že se bakterie stanou proti antibiotikům odolné, což přináší riziko pro lidi i pro zvířata.

Novela zákona, u které již skončil čas na připomínkování před jednáním vlády, by měla začít platit od roku 2017. Díky normě budou chovatelé například moci injekčně podávat léčiva zvířatům.

Výkupní cena mléka se v loňském roce propadla o pětinu. Podle aktuálních dat ministerstva zemědělství prodávají producenti litr za 7,41 Kč. Na vině je kromě zrušení evropských mléčných kvót na produkci i ruské embargo či výpadek spotřeby v Číně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.