
Ode dneška má Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy novinku. Jedná se o model zámku určený především pro slabozraké a nevidomé návštěvníky.
foto: muzeum-roztoky.cz
V nejbližších letech by měly vzniknout další hmatové modely zachycující nejdůležitější architektonické proměny této historické stavby ze 13. století. Model o velikosti 70 a 25 centimetrů vytvořil Pavel Jedlička. Cena byla 90 tisíc korun a penězi na ni přispělo ministerstvo kultury.
„Možnost osahat si model konkrétního objektu je podle osobní konzultace s nevidomými velmi zajímavá a poučná. Dá se na ní vedle samotné proměny zámku ukázat rozdíly mezi charakteristickými prvky jednotlivých časových období,“ přiblížila prvotní myšlenku vedoucí k realizaci projektu ředitelka muzea Zita Suchánková.
Roztocký zámek prošel za dobu svého vývoje pěti proměnami. Model, u kterého je i popis v Braillově písmu, představuje první stádium ze 13. století, kdy šlo o vodní tvrz. Dále se ze zámku stala gotická tvrz, prošla renesanční proměnou, barokní přestavbou až do současné podoby. Muzeum by časem rádo nechalo vytvořit všech pět variant.
„Cítíme velké možnosti v oblasti rozšíření aktivit pro zdravotně postižené občany, ať mohou vnímat kulturu a umění pro ně nejsrozumitelnějšími prostředky. Proto jsme se rozhodli přiblížit též nevidomým a slabozrakým jedinečnost a krásu historického objektu zámku,“ doplnila Suchánková.
Hmatové neboli haptické modely se těší stále větší oblibě na českých hradech a zámcích. Díky nim mohou i nevidomí lidé zjistit, jak vypadají památky.
PAVLA JANOUŠKOVÁ
Pražský deník
http://www.prazsky.denik.cz/
Přidejte odpověď