Díky sbírce jste zbohatl, řekl úřad invalidovi a vzal mu dávky

Na dávky nemáte nárok, jste příliš bohatý. K takovému závěru došli zaměstnanci úřadu práce a odebrali Gionovi Perdedajovi z Karlových Varů třítisícový příspěvek. Důvodem je transparentní účet, na který invalidovi poslali solidární lidé více než půl milionu korun.

Překvapení, dojetí a radost. To byly pocity Giona Perdedaje, když zjistil, jakou vlnu solidarity vyvolal jeho příběh u čtenářů iDNES.cz a MF DNES. Před třinácti lety se dnes čtyřiačtyřicetiletý číšník z Kosova zastal v Jindřišské ulici v Praze staré dámy, které chtěl zloděj ukrást kabelku.

Lupič však na Giona Perdedaje vytáhl nůž. Přeťal mu krční tepnu, čímž ze zdravého mladého muže udělal navždy invalidu, který téměř nemluví a bez francouzské hole neudělá ani krok.

Protože v Česku nepracoval dostatečně dlouho a nikdo mu po probuzení z kómatu nepřidělil sociální pracovnici, ocitl se kosovský zachránce zcela bez prostředků. Neměl z čeho platit zdravotní a sociální pojištění, takže na sebe nenechaly dlouho čekat ani dluhy.

Gion Perdedaj se z hlavního města přestěhoval do Karlových Varů, kde se o něj starají jeho dva bratři. Poté, co iDNES.cz zveřejnil jeho příběh, založil na přání čtenářů karlovarský advokát Ronald Němec Kosovanovi transparentní účet.

Během dvou měsíců na něj přišlo přes půl milionu korun. A to je teď důvod, proč mu úřad práce sebral příspěvek na živobytí. Ten se přitom Gion Perdedaj společně s Ronaldem Němcem snažili vyřídit několik týdnů. Jednorázová sbírka však jejich úsilí překazila. Příliš bohatý invalida

„Když úředníci zjistili, že je na kontě půl milionu, okamžitě zahájili správní řízení o odebrání dávky s tím, že je pan Perdedaj příliš bohatý. Zaměstnankyně úřadu práce z toho byla nešťastná, ale říkala, že takový je zákon i pokyn nadřízených. Příspěvek by mu nechali jen tehdy, kdyby peníze byly určené pouze na léčení. Proč by si za ně ale nemohl koupit třeba kalhoty?“ divil se Ronald Němec.

Odebrání dávek je však v takovém případě podle ministerstva práce a sociálních věcí v pořádku. „Poté, co se situace pana Perdedaje díky sbírce zlepšila, Úřad práce musel přestat dávky pomoci v hmotné nouzi vyplácet. A to proto, že tyto příspěvky se, zjednodušeně řečeno, odvíjí od celkových sociálních a majetkových poměrů a mají zabezpečit základní životní potřeby,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Část peněz přitom Gion Perdedaj použil k tomu, aby zaplatil dluh VZP. Ten se vyšplhal zhruba ke 180 tisícům plus penále.
Ačkoli Ronald Němec několikrát žádal pojišťovnu i její představenstvo, aby Kosovanovi dluh i s penále kompletně odpustilo. VZP prominula jen část a kvůli zbytku dluhu podle Ronalda Němce nařídila exekuci. Proto Gion Perdedaj zaplatil vše, co pojišťovna chtěla.

Podle mluvčího Vlastimila Sršně se pojišťovna zachovala zodpovědně. „Zhodnotila celou situaci a část dluhu panu Perdedajovi prominula. Nicméně je potřeba si uvědomit, že VZP pracuje s veřejnými prostředky a rozhodně nemůže nahrazovat z veřejného zdravotního pojištění sociální systém,“ uvedl.

Ronald Němec by byl ovšem rád, kdyby VZP Gionimu Perdedajovi dluh prominula a peníze vrátila. „Kromě zhruba osmi tisíc korun, které dlužil, než skončil v kómatu,“ řekl Ronald Němec, který nad přístupem českých úřadů nevěřícně kroutí hlavou.

„Jako občan se za svůj stát stydím. Gion Perdedaj je slušný člověk, který se zastal staré paní, a stát mu nenabídl pomoc. Za dvanáct let utrpení si nikdy nestěžoval a nenapadlo ho žádat o dávky, byť jej dle mého měl stát po propuštění z nemocnice kontaktovat a nabídnout mu sociální služby. Nic takového se ale nestalo,“ mrzí Ronalda Němce.

Advokát nyní shání lékaře, který by věděl, jak Kosovanovi alespoň částečně vrátit řeč. Jeho další léčbu mají zaplatit zbylé statisíce, které jsou na transparentním účtu.
Giona Perdedaje chce místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach navrhnout na státní vyznamenání.

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.