AFP: V Mexiku se přes zákazy léčí macerovanou marihuanou

ilustrační foto: Flickr.com

„Opravdu mi to dělá dobře,“ ujišťuje třiapadesátiletá žena a natírá si bolavé nohy alkoholem, v němž byla macerována marihuana. Tento babičkovský, ale nepovolený lék se hojně používá v Mexiku, kde tento měsíc začínají diskuse o tom, že by mohlo být povoleno používání marihuany.

Píše o tom agentura AFP.

Tato moderní babička štíhlé postavy, která tvrdí, že se udržela ve formě díky tanci, vypráví o tom, jak se seznámila s tímto magickým léčebným prostředkem již v dětství.

„Když jsem hodně unavená, natírám si nohy i celé tělo tímto alkoholem a moc mi to pomáhá. Nemohla bych bez toho žít. Už moje babička to tak dělala,“ říká.

Sama pokračuje v této tradici se svými třemi dětmi a stejně tolika vnoučaty. Klade bavlněný klůcek namočený v alkoholu na bříško těch nejmenších, aby jim srazila teplotu, nebo na prsíčka či záda, když mají zahleněné dýchací cesty.

V Mexiku je v plném proudu diskuse o legalizaci marihuany od listopadu, kdy nejvyšší soud vydal historický výnos, který otevírá cestu k legalizaci: soudci povolili čtyřem osobám pěstovat marihuanu a používat ji pro osobní potřebu.

Krátce předtím se stala osmiletá Graciela, která mívala denně 400 epileptických záchvatů, první legální spotřebitelkou konopí pro léčebné účely v zemi, kde je konzumace marihuany oficiálně zakázaná.

„Marihuana macerovaná v alkoholu je tradičně používána k léčbě revmatismu a bolesti kloubů a svalů. Je to lék zděděný po předcích a mladí lidé vědí, že jej jejich matky a babičky používají,“ vysvětluje doktor Humberto Rocca.

Sušená marihuana nebo v podobě pasty se používá v čaji ke zmírnění bolesti hlavy, k uklidnění a k lepšímu usínání. Mohou ji rovněž kouřit pacienti s rakovinou, aby zmírnili nevolnost.

Jorge Hernández Tinajero, člen mexické asociace pro studium konopí a dlouhodobý příznivec její legalizace, vysvětluje, že konopí používali původní obyvatelé při obřadech a k léčebným účelům.

„Od 16. století se marihuana používala různými způsoby, při rituálních obřadech šamanů, jak to dosud zůstalo v některých vesnicích zachováno,“ uvádí.

Třiatřicetiletý mexický expert na reklamu bojuje za legalizaci marihuany. V pokoji svého domu vybaveném ventilátory, silnými lampami a hydroponickými systémy pěstuje dvacítku rostlin marihuany.

„Mám to pro svou vlastní potřebu a pro léčebné účely. Neprodávám ji, nekupuji, dělám to jen proto, abych změnil systém,“ říká a pokuřuje jeden joint za druhým. Sám se naučil různé postupy při přípravě marihuany pro léčebné účely.

„Marihuanu používám pouze k léčbě svých příbuzných. Když má tvá matka migrénu, dáš jí trochu čaje z marihuany a bolest přejde. Když má babička mé přítelkyně bolesti v rukou nebo nohou kvůli artritidě, připravím jí macerovanou marihuanu,“ dodává.

V Mexiku začíná diskuse o legalizaci marihuany, přestože prezident Enrique Peňa Nieto znovu zdůraznil, že je proti tomuto kroku v zemi zmítané násilím mezi drogovými kartely. Uvedl, že jeho vláda je nicméně ochotná revidovat zákony podle toho, jaký výsledek diskuse přinese.

Pokud jde o zdravotnické úřady, pak výbor, který má na starosti léčiva, odmítá terapeutická účinky marihuany v jejím přírodním stavu. „Aby měla léčivé účinky, musí být podávána v podobě tablet nebo injekcí,“ říká ředitel Federálního výboru pro ochranu proti zdravotnímu riziku Mikel Arriola.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.