Pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou, lidem po chemoterapii i proti onemocněním kůže. Léčba konopím je v Česku už dva roky legální. Zabírá tam, kde jiné léky selhaly.
Když byly dceři necelé dva roky, začala se jí loupat kůže na chodidlech a ručičkách. Verdikt lékařky mě tehdy vystrašil: jde o počínající atopický ekzém, což je nepříjemné kožní onemocnění, které člověka obvykle provází celý život. Vyzkoušela jsem všechny možné masti, krémy, nepomáhalo nic. Až to jednou uviděla moje maminka a zaskočila mě: „Zkusilas už tohle?“ a z kabelky vytáhla kelímek s konopnou mastí. Na mou otázku, kde to sehnala, se jen potutelně usmála. Konopí není žádný zázračný všelék. Není vhodné pro všechny a má také řadu vedlejších účinků. V některých případech ale nabízí úlevu tam, kde jiné léky selhávají.
PRONIKÁ DO VŠECH OBORŮ
Rostlinka je využitelná k léčbě od kořene až po semínko. Pryskyřici a v ní obsažené účinné látky lze využít buď k zevní aplikaci (odvary, masti, tinktury), nebo se užívají vnitřně pomocí inhalování, pití vývarů či užití čípků. Účinek je u různých způsobů odlišný a výsledný efekt závisí na citlivosti pacienta a množství vstřebaných látek. Konopné extrakty pomáhají při neurologických onemocněních, revmatických bolestech, křečových stavech a tuhnutí při roztroušené skleróze i v psychiatrii, navíc má konopí protizánětlivý a analgetický účinek.
„Je však třeba rozlišovat konopí léčivé s obsahem THC (tetrahydrocannabinol), které je omamné, a konopné přípravky, které obsahují čisté CBD (cannabidiol), které nejsou omamné a nejsou u nás závislé na speciálním lékařském předpisu,“ upozorňuje lékařka Zuzana Škodová, která spolupracuje se společností CBDex, což je firma, která nabízí přípravky právě s cannabidiolem, které se prodávají volně bez receptu.
Konopí už proniklo dokonce i do očního lékařství. „S jeho pomocí léčíme některé formy zeleného zákalu,“ říká primář očního oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Novák.
NENÍ ALE PRO ZÁBAVU
Ale pozor: Lékaři rozhodně neschvalují, když si někdo ubalí jointa jen pro lepší pocit. „Kouření marihuany, stejně jako kouření tabáku, zdraví neprospívá, to je nepopiratelné. A pokud nemocný člověk dosud marihuanu kouřil kvůli svým zdravotním obtížím, nyní nastává doba, kdy může využít jiné, zdravější způsoby aplikace,“ upozorňuje doktorka Škodová.
A jak to tehdy dopadlo s maminčinou konopnou mastí a dceřiným ekzémem? Stačilo ji dceři mazat na postižená místa pár týdnů a ekzém zmizel.
Rodina DNES
Přidejte odpověď