Protože bezbariérovost je v poslední době jedním z požadavků, který chtějí zejména handicapovaní lidé proto, aby se jim ve městě dobře žilo, nechalo si Mnichovo Hradiště zpracovat mapu.
photo on morgueFile
Tento generel ukazuje, nejen do kterých budov se například nedostanou vozíčkáři, ale i to, který chodník je špatně přístupný a proč.
Odborníci z českolipské firmy, kteří pro zdejší radnici dokument zpracovávali, se s fotoaparátem v ruce prošli po Mnichově Hradišti a dokumentovali každý detail. Propojili všechny veřejné budovy, školy, zdravotnická a sociální zařízení, kulturní a sportovní zařízení a podobně, tedy služby, které předpokládají, že lidé se sníženou schopností pohybu často využívají.
U budov si všímali například toho, zda aspoň jeden vchod je bezbariérový, zda jsou dveře dostatečně široké, jak pevná je rampa či jak vysoké jsou prahy, které musí handicapovaní překonávat. Ušetřeny nebyly ani zastávky hromadné dopravy či přechody pro chodce.
A jak město dopadlo v závěrečném hodnocení? Podle společnosti, která mapu zpracovala, v oblasti bezbariérového užívání komunikací a staveb nijak nevybočuje ze standardu českých měst podobné velikosti. Požadavky bezbariérovosti splňuje městský úřad na Masarykově náměstí, finanční úřad, Domov Modrý kámen, budova státní policie i supermarkety v ulici Víta Nejedlého, v ulici K Vořechu a v Turnovské.
Částečně bariérový je Klub s. r. o., sportovní hala, ZŠ Sokolovská, dětské zdravotní středisko či železniční stanice a klub dětí a mládeže. Vozíčkáři a lidé špatně chodící mají velké problémy dostat se do budovy úřadu práce, do kina, knihovny, muzea, tenisového areálu, mateřských škol či k městské policii.
Radnice nedostatky zaznamenala a bude pracovat na zlepšení.
LUCIE RŮŽKOVÁ
Boleslavský deník
http://www.boleslavsky.denik.cz/
Přidejte odpověď