Záchytka v Kroměříži musela zvýšit kapacitu

foto: Flickr.com

Protialkoholní záchytná stanice v areálu Kroměřížské nemocnice musela zvýšit kapacitu. „Nárůst klientů je každoroční. Co je poměrně alarmující, že narůstá i počet žen, které se dostanou na záchytku,“ uvedla ředitelka.

Ve zrekonstruovaných prostorách pavilonu H se rozšířila její kapacita z původních pěti na sedm lůžek v celkem čtyřech boxech. Zvýšení kapacity bylo třeba, v posledních letech počet klientů záchytky roste, loni jich bylo 1435, tedy zhruba o 200 více než v roce 2014, řekla při slavnostním otevření nových prostor ředitelka nemocnice Lenka Mergenthalová. V plném provozu bude nová záchytka od pondělí.

„Nárůst klientů je každoroční. Co je poměrně alarmující a nepříjemné, že narůstá i počet žen, které se dostanou na záchytku,“ uvedla ředitelka.

Dosavadní prostory v pavilonu A byly nevyhovující, v objektu je také chirurgie, jejíž provoz záchytka a její klienti rušili. Výtky k prostorám měla i veřejná ochránkyně práv, která záchytku předloni navštívila. Podle hejtmanova náměstka Lubomíra Nečase (SPO) jí vytýkala zejména špatné zázemí pro klienty i personál. Objekt H původně sloužil jako technické zázemí nemocnice a má vhodnou polohu, je hned u vjezdu do nemocnice. Rekonstrukce tamních prostor stála kraj asi osm milionů korun.

Nemocnice letos dostane od kraje na provoz záchytky více peněz, kraj na ni uvolnil 7,7 milionu korun, což je o milion více než loni. Peníze pokryjí nemocnici rozdíl mezi výnosy a náklady spojenými s provozem záchytky. Vyšší kapacita záchytky si navíc vyžádá i navýšení počtu personálu.

Cena za noc strávenou na záchytce zůstala letos stejně jako v předchozích letech na 850 korunách, dříve činila i přes 12.000 korun. Platba se podle Nečase snížila i proto, že nemocnice měla velké problémy s vymáháním peněž od dlužníků a eviduje velké procento nedobytných pohledávek, které dosáhly 25 milionů korun.

Za pobyt na záchytce zaplatí jen asi 30 procent klientů. „Když se platily velké částky, tak vymahatelnost byla nízká, 70 procent klientů to nikdy neuhradilo. Ale nemocnice musela státu odvádět DPH, a to ji velmi zatěžovalo,“ uvedl Nečas. Pobyt podle něj neplatí zejména sociálně slabí či lidé bez domova, od kterých není reálné dluhy vymoci.

Kraj zřídil záchytku v Kroměříži v roce 2004, když stát převedl nemocnice na krajské samosprávy a kroměřížská psychiatrická léčebna odmítla centrální záchytnou stanici dál provozovat. Záchytka v léčebně fungovala od roku 1955. Podle zákona je povinností kraje provoz tohoto zařízení zabezpečit.