Tři králové na velbloudech zahájili sbírku

Náhodný turista v centru Prahy si včera mohl připadat jako v orientu. Průvod tří králů na velbloudech odstartovat šestnáctý ročník Tříkrálové sbírky v metropoli. Opůl třetí vyrazila družina z Josefské ulice a dále pokračovala přes Karlův most, Karlovu ulici a Malé náměstí k živému betlému na Staroměstském náměstí.

Praha – Průvodu se účastnilo mnoho přihlížejících, kteří takřka v tlačenici dobíhali za zvuků bubnů tři krále. Ten, kdo šel po královské cestě v protisměru, neměl šanci. Na pódiu podle biblické legendy předali své dary nově narozenému Ježíškovi. Tři králové poté přednesli lidem své poselství.

Průvodu Tří králů předcházela bohoslužba slova v kostele sv. Tomáše v Praze 1. Kardinál Dominik Duka při ní udělil své požehnání koledníkům Tříkrálové sbírky. Na Staroměstském náměstí pak připomněl, jak bylo důležité, když astrologové, jako Johannes Kepler určili postavení hvězdy po narození Ježíše. O sbírce potom prohlásil, že bude určená všem potřebným bez rozdílu vyznání a společenského postavení. Děti se pak mohly fotit na velbloudech. Všichni si pak mohli vychutnat vánoční písně a Rybovu Českou mši vánoční v podání sboru a orchestru při Římskokatolické farnosti u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.

Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v České republice. Každoročně se jí účastní na padesát tisíc dobrovolníků, v Praze a okolí zhruba tisícovka. Loni pracovníci Arcidiecézní charity Praha vybrali do osmi set kasiček necelých 2,7 milionu korun. Šlo o rekordní výsledek, protože se vybralo asi o tři sta tisíc korun více než v předchozím ročníku.

„Byli bychom vděčni, kdyby byl výsledek podobný jako v uplynulých letech. Příprava takto rozsáhlé celonárodní sbírky je pracná a časově náročná, probíhá prakticky celý rok. Úspěch sbírky ale vyžaduje mnohem více. Nebyl by možný bez tisíců místních koordinátorů a vedoucích kolednických skupinek, kteří jsou pro sbírku nadšeni a dokážou motivovat děti, aby mnohdy i v mrazivém počasí překonaly své pohodlí a vyrazily na koledu ve prospěch potřebných,“ uvedla Jarmila Lomozová, zástupkyně ředitele pro public relations Arcidiecézní charity Praha.

Mnoho sociálních služeb a projektů Charity, jako jsou azylové domy pro matky s dětmi, stacionáře pro seniory, pečovatelská služba a další, získávají díky Tříkrálové sbírce podporu důležitou pro chod a udržení kvality těchto služeb. Výtěžek sbírky je rozdělování podle předem daného klíče, na kterém se Charity v České republice dohodly. Pětašedesát procent, tedy největší část výtěžku, pomáhá přímo v místě, kde jsou peníze vykoledovány.

„Místní Charita je využívá obvykle na podporu svých sociálních či zdravotních služeb. Někdy Charity či farnosti podporují konkrétní sociální potřebné rodiny či jednotlivce. Patnáct procent sbírky podpoří takzvaný diecézní záměr, který vybírá (arci)diecézní Charita. Naše Arcidiecézní charita Praha letos vybrala tyto diecézní záměry: pomoc migrantům a uprchlíkům, podpora stacionáře a charitního centra v Příbrami a dále podporu sociálně slabých rodin v Bělorusku a podporu České nemocnice v Ugandě,“ upřesnila Lomozová. V zahraničí pomáhá vždy desetina sbírky. Zbývajících deset procent je rozděleno na celonárodní projekty Charity Česká republika a režijní náklady.

V loňském roce peníze pomohly sociálně slabým jedincům a rodinám, například léky, letní tábory pro děti, příspěvek na rehabilitační pobyty pro děti, ošacení, příspěvek na bydlení, kompenzační pomůcky nebo oprava invalidního vozíku. Dále podpořily volnočasové aktivity pro děti, u nichž hrozí vznik rizikového chování. Setkávání seniorů a nemocných v dobrovolnickém centru sv. Bartoloměje v Kolíně. Podpořily sociální služby Charity, vzdělávací instituce a v zahraničí adopci na dálku a Českou nemocnici sv. Karla Lwangy.

„Obdarovaní jsou klienti našich sociálních a zdravotních služeb. Tříkrálová sbírka je součástí našeho úsilí rozvíjet kvalitní služby lidem, kteří si sami pomoc nemohou nebo se v životě dostali do tíživé situace,“ uzavřela Lomozová.

PAVLA JANOUŠKOVÁ
Pražský deník
http://www.prazsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.