Klimkovice chtějí studii, která vyhodnotí intenzivní rehabilitace

Sanatoria Klimkovice chystají studii, která má ověřit úspěšnost jejich léčby dětí s mozkovou obrnou a postiženími mozku. Lázně těmto pacientům ordinují intenzivnější rehabilitace, než je klasická terapie, kterou hradí zdravotní pojišťovny.

Pokud studie prokáže, že intenzivní neurofyzikální rehabilitace je smysluplná, mohlo by to vést ke změně metodiky rehabilitace, ale také pomoci při jednání s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami o financování této léčby. Novinářům to řekli zástupci klimkovických sanatorií.

„Že je intenzivní léčba úspěšnější, se potvrzuje. V tom není co řešit. My to potřebujeme dát jenom do učesané statistické formy, aby to bylo validní, aby to nikdo nemohl napadnout,“ řekl garant projektu Zdeněk Machálek. Prokurista sanatorií Jozef Dejčík řekl, že ověřené výsledky lázně potřebují pro odbornou veřejnost, revizní lékaře pojišťoven a dětské lékaře.

Do studie chtějí sanatoria zapojit 30 dětí ve věku od dvou do šesti let, které dosud intenzivní rehabilitací neprošly. Rozděleny budou do dvou skupin po 15. V obou skupinách by měly být děti stejně staré a zhruba na stejné úrovni, aby byly výsledky co nejlépe srovnatelné.

„Patnáct dětí podstoupí intenzivní rehabilitaci dvakrát za rok po měsíci ve srovnání s klasickým vzorkem 15 dětí, které budou mít rehabilitaci tak, jak je v současné době hrazena zdravotními pojišťovnami, to znamená jeden měsíc v roce,“ řekl Dejčík. Kromě toho bude rehabilitace u první skupiny dětí delší i v jednotlivých dnech. „Intenzivní rehabilitace trvá čtyři až pět hodin denně. V běžné skupině se nerehabilituje tak intenzivně a je to řádově hodinu, hodinu a půl,“ řekl Machálek. Po ukončení rehabilitace by s dětmi měli cvičit doma rodiče, které tomu v lázních odborníci naučí.

Zakladatel Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou Miloš Svoboda řekl, že rodiče na výsledky takového výzkumu zoufale čekají. „Naše děti jezdí za různými intenzivními rehabilitacemi na celou řadu specializovaných rehabilitačních pracovišť. Abychom získali prostředky na jejich úhradu, mnohdy musíme potupně sbírat plastová víčka,“ řekl Svoboda.

Vypracování studie přijde zhruba na tři miliony korun. Lázně na ni shánějí finanční podporu z veřejných zdrojů. Pokud ji získají, mohlo by zpracování studie trvat asi rok a půl, v opačném případě se natáhne až na tři roky. Jde o pilotní projekt, Dejčík řekl, že smysl by mělo udělat i studii pro věkovou kategorii dětí od šesti do 15 let.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.