V bytech či v hotelech běhají kolem nábytku, nevynechají rámy obrazů nebo televizory a při odhalení štěnic štěkají, případně zalehnou.
ilustrační foto: Paolo Neo / public domain photos
Tuto práci vykonávají tři psi ze Slovenska, kteří byli speciálně vycvičeni na hledání zmiňovaného nočního hmyzu, jež se živí krví a parazituje na lidech.
Na výcvik psů na vyhledávání štěnice domácí (Cimex lectularius) se zaměřil bývalý policejní instruktor Ján Löw. Při výběru vhodného psa rasa nerozhoduje, musí ale nejprve projít testy. „My jsme si vybrali psy z útulků. Všichni naši psi, kteří vyhledávají štěnice, jsou v podstatě zachráněnými psy,“ řekl ČTK Löw. Dodal, že než se rozhodl pro cvičení konkrétního zvířete, vyzkoušel asi tři stovky psů.
Do terénu se speciálně vyškolenými čtyřnohými miláčky, kteří jsou jedinými svého druhu na Slovensku, jezdí Löw společně s manželkou Andreou. Jeden z jejich psů jménem Rum byl prý vůbec prvním psem v Evropě vycvičeným na vyhledávání štěnic.
„Pes je důležitým diagnostickým prostředkem. Pokud víme, že lidé štěnice mají, je pes nezajímavý. Zajímavý je tam, kde lidé mají nějaké štípance a vyrážky na kůži a nevědí z čeho. Tam je důležité potvrdit nebo vyvrátit přítomnost štěnic,“ uvedl Löw. Pokud psi štěnice odhalí, následuje postřik chemickými látkami.
O zakázky podle něj není nouze, denně v průměru vykonají deset zásahů, a to v bytech či ubytovacích zařízeních. Zájemce po nahlášení objednávky musí čekat asi měsíc, než na něj dojde řada. „Štěnice jsou velmi rozšířené. Momentálně se v Bratislavě možná již nenachází ulice, kde bychom nebyli,“ poznamenal Löw. Kromě slovenské metropole vyjíždějí i do dalších větších měst Slovenska. Objednávky měly také z Česka, Maďarska a Rakouska, byť hromadné zásahy tam nevykonávají.
Prověření jednoho bytu na přítomnost štěnic přijde na několik desítek eur, a to v závislosti na tom, zda psi zkoumají celý dům nebo pouze jeden byt. „Dokážeme štěnice najít i v případech, kdy lidé o nich ještě nevědí. Snižujeme podíl chemie u klientů, nestříkáme byty, kde se štěnice nenacházejí,“ poznamenal Löw. Na práci poskytuje tříměsíční záruku. Vývojové stadium štěnic trvá podle něj měsíc.
Cvičení psa na hledání štěnic zabere asi tři měsíce. „Výcvik na štěnice probíhá podobným způsobem jako výcvik na zbraně, drogy, výbušniny,“ řekl Löw, jenž v minulosti pracoval u policie coby instruktor policejního střediska zaměřeného na výcvik služebních psů. Pes podle něj reaguje na směs pachů. „Patrně reagují na feromony a výměšky štěnic. Psi nám označují exkrementy a dokážou označit i ostatky po svlékání štěnic,“ dodal.
Specifické pachy štěnic, ale i drog či výbušnin jsou prý zvláštní tím, že pes je v přírodě přirozeně nevyhledává a ani o ně nemá zájem. „Psa musíme přesvědčit, aby tyto látky vyhledával, kynolog musí psa vycvičit. Musí to být vysoce důsledný trénink, aby nedocházelo k omylům,“ řekl cvičitel psů.
Löw je nadále předsedou Sportovního klubu policistů K-9, který se zaměřuje na výcvik nejen služebních psů, ale i psů ve vlastnictví veřejnosti. Klub má na okraji slovenské metropole výcvikovou halu, kde je část vyhrazena právě na výcvik psů na vyhledávání štěnic. V těchto prostorech vyrostla maketa obytných prostor, která je vybavena různými podlahovými krytinami, v jednotlivých místnostech nechybí pohovka, postel, skříň i televizor či počítač.
Přidejte odpověď