
Tři lidi týdně končí v Česku na vozíku po úrazu páteře. S návratem do života jim pomáhá Česká asociace paraplegiků, která buduje například startovací byty anebo shání pracovní místa. Peníze teď získávala i na vánočním dobročinném bazaru.
ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com
Česká televize
Nabízelo se hlavně oblečení. Zaměstnanci bazaru lákali dárce kulturním programem a oslovovali je i přímo na ulici.
Tomáš PIK, zaměstnanec bazaru:
Oblečení, který zde prodáváme, buďto nosej samotný zákazníci, oslovujeme firmy.
Bazar slouží vozíčkářům jako tréninkové pracoviště. Najít si totiž běžné a přitom bezbariérové zaměstnání bývá těžké.
Johana FORMAN, manažerka, Česká asociace paraplegiků: To je přizpůsobeno jako těm vozíčkářům plně a učí se tady veškeré dovednosti jako v jakékoliv jiné práci.
redaktorka: Podaří se jim najít místo potom na běžném trhu?
Johana FORMAN: Daří se, což je ten ideální výsledek celého projektu.
Dnes ráno se počítalo. Výtěžek je 5 tisíc korun a půjde přímo na podporu 4 pracovních míst pro vozíčkáře, kteří v bazaru pracují.
Jaroslav FILSÁK, zaměstnanec bazaru: Snažíme se ty věci dávat za menší částky a točit to zboží, takže prodalo se určitě velkej objem toho zboží.
Charitativní projekt pomáhá hlavně mladým lidem, kteří po úrazu míchy nemohli hned dostudovat a najít si práci. Bazar je vrací zpátky do života.
Jaroslav FILSÁK, zaměstnanec bazaru: Já třeba jsem tohle to vůbec neměl a ten proces byl u mě mnohem zdlouhavější tím, že mi nikdo neřek, hele, pojď tady, tady budeš pracovat.
redaktorka: Jaroslav si poranil míchu ve 12 letech, kdy spadl z elektrického sloupu. Stejně jako u něj ty nejtěžší případy často vznikají zbytečně. Ročně skončí po úrazu páteře na vozíku 150 lidí.
Česká televize
Přidejte odpověď