
Unikátní mapu pro nevidomé mají nově v Plzni. Mohou ji používat jak slabozrací, tak i lidé, kteří nevidí vůbec. Je to kombinace, která v České republice zatím nemá obdoby.
mapa pro nevidomé – ilustrační foto: G. McFly / Flickr.com
Česká televize, Plzeň
Mapu nechal vypracovat krajský úřad společně s magistrátem a je také součástí projektu Plzeň, Evropské hlavní město kultury 2015.
Řeky, zeleň a různé objekty, všechno vyznačené barevně, to je část pro slabozraké.
Jiří SULŽENKO, programový ředitel EHMK 2015:
Ukazuje i takové praktické detaily, jako jsou autobusové zastávky, přechody nebo schodiště.
V mapě ale mohou číst i lidé, kteří nevidí vůbec. A to pomocí hmatu. Popisky jsou v Braillově písmu. Přes každý list je pak přeložená stránka z plastu se speciálním reliéfem. Jednotlivé body jdou dobře rozlišit. A to zkouší i Linda Albrechtová.
Linda ALBRECHTOVÁ, klientka organizace pro nevidomé:
Chce to fakt vzít centimetr, možná spíš milimetr po milimetru, a jet od toho shora a opravdu zkoušet. Tady je zase ten trávník podle mě. Hodně trávníku, když já takhle jedu.
redaktorka:
Pomocí mapy by se handicapovaní měli lépe pohybovat v terénu. Udělat si představu o tom, jak ulice vypadají. A to jsme také s Lindou vyzkoušeli. Teď stojíme na místě v Sadech pětatřicátníků, dokážete se podle té mapy zorientovat?
Linda ALBRECHTOVÁ,:
Jo určitě, představu o tom, kde je ta tramvaj, kde je ten tramvajový pás, kde jsou jaký budovy, mám. Takže vím, že vpravo od nás je fakulta právnická.
redaktorka:
Právě k nácviku samostatného pohybu venku bude mapu využívat i Tyflocentrum, organizace pro nevidomé. Výtisků má Plzeň dohromady 50. Handicapovaní si je mohou zapůjčit v Tyflocentru nebo vědecké knihovně, a po Vánocích budou k dostání i tady v informačním centru.
Česká televize, Plzeň.
Přidejte odpověď