Nevidomí si s mapou prohlédnou centrum Plzně

Novinku představila v pondělí v Tyfloservisu autorka projektu Dana Fuxová

Plzeň – Nevidomí a slabozrací si mohou už dnes projít centrum Plzně se speciální mapou. Padesát kusů vytvořila pro hendikepované Dana Fuxová. Opavanka se k této práci dostala před deseti lety vlastně souhrou okolností. „Jsem povoláním geodet. Moje dcera studovala stejný obor. Jako diplomovou práci dělala mapu Brna pro nevidomé. Pomáhala jsem jí, čímž jsem se vlastně dostala do kontaktu s touto skupinou,“ vysvětlila Fuxová.

Díky tomu zjistila, že slepí nebo lidé trpící zrakovými vadami vlastně nemají k dispozici vhodné kartografické pomůcky. Proto se rozhodla je vyrábět. Kromě moravské metropole už zpracovala rodnou Opavu, Ostravu nebo Prahu. Nejdříve byly mapy určeny pouze nevidomým. Pro Plzeň však představila novinku, jejíž aplikaci rozšířila také pro slabozraké.

Čím se speciální plastické mapy liší od těch klasických? „Na barevném podkladu jsou zvýrazněny důležité orientační body, jako například památky, ulice, trasy tramvají, přechody nebo parky. Každý prvek, vysvětlený v legendě, má jiný rastr. „Díky tomu se klienti mohou dobře orientovat. U budov jsem zaznamenala, kde mají vchody, u schodů zase jejich směr. Zvýraznili jsme také ploty, aby hendikepovaní nemuseli objekty zbytečně obcházet a složitě hledat cestu,“ konkretizovala Fuxová, které pomáhal s tvorbou také její manžel. Ještě než se pustili do práce, uskutečnili výzkum, v němž zjišťovali, jaké barvy slabozrací vnímají. Mapa je opatřena rovněž zkrácenými popisy v Braillově písmu, jejich plné znění je uvedeno v legendě ještě v latince. „Toho zase může využít doprovod postižených,“ dodala autorka.

Mapám znázorňujícím centrum Plzně se věnovala přibližně rok. Nezapomněla ani na konzultaci s budoucími uživateli. V pondělí výsledek osobně předala v Tyfloservisu. „Našim klientům to určitě pomůže. Někteří jsou od narození nevidomí, nemají vůbec představu, jak to ve městě vypadá. Hmatové mapy budeme používat i při výuce, kdy s klienty nacvičujeme zvládnutí určitých tras,“ ocenila vedoucí Tyfloservisu Martina Hrdonková. Padesát kusů, jež finančně zaštítil plzeňský magistrát a kraj, se rozdělí mezi Tyfloservis, TyfloCentrum, vědeckou knihovnu, infocentrum či Základní a mateřskou školu pro zrakově postižené a vady řeči v Plzni.

KLÁRA MRÁZOVÁ
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.