Pod silnými tišícími léky a přísným dohledem v léčebně a pak bez pomoci ze dne na den naplno zpátky v běžném životě.
foto: MorgueFile
Tak Právu popsal své zkušenosti s léčbou psychiatrických pacientů 46letý paranoidní schizofrenik. Říkejme mu třeba pan Jaromír.
Přístup vůči vážně duševně nemocným pacientům se teď díky svým osobním zážitkům snaží změnit. Jako člen sdružení Fokus, věnující se lidem s duševní poruchou, se zasadil o vznik prvního Centra duševního zdraví v Praze.
To je přestupní stanicí mezi ústavní léčbou a tradiční ambulantní péčí. Dosud pacient bez větší kontroly a pomoci jen dobrovolně docházel jednou za čas ke svému ošetřujícímu psychia -trovi.
Pan Jaromír má kvůli své nemoci za sebou pět hospitalizací v psychiatrické léčebně, naposledy v roce 2013.
Jen jednou se tam vrátil dobrovolně. „Žádná zkušební vycházka, abych se třeba zkusil projít domů, jak to tam vypadá,“ vzpomíná na dobu, kdy musel léčebnu po hospitalizaci opustit.
Během pobytu tzv. venku se mu podařilo sehnat práci v turistickém ruchu.
Ovšem přes zimu, kdy práce nebyla, se zavíral ve svém bytě a jeho duševní porucha propukla nanovo.
Pan Jaromír je dnes v invalidním důchodu a pracuje jako tzv. peer pracovník. Tedy jako člověk, který se s ostatními dělí o své vlastní zkušenosti.
Nemocní se prý léčeben bojí
Jedním z velkých nešvarů léčby psychiatrických nemocných je podle něj nedostatečná komunikace s pacienty a odlidštění personálu. Situace by se podle jeho slov měla změnit.
„Udělali jsme si na oddělení anketu, kdo je nejlepším terapeutem, a vyhrála to ukrajinská uklízečka, protože ta jediná si s námi povídala,“ dodal.
Nedostatek důvěry a špatné zážitky z léčebny přitom podle něj mohou mít až fatální dopad.
„V Otrokovicích byl případ, kdy člověk vzal na policisty, kteří ho chtěli odvézt do nemocnice, sekeru a oni ho zastřelili,“ uvedl Jaromír.
Dalším příkladem je schizofrenička Barbora Orlová, která před rokem zabila studenta ve Žďáru nad Sázavou.
Ta zhoršení svého duševního stavu před ostatními tajila, až nakonec v jeho důsledku došlo k tragédii.
Sdružení Fokus a Psychiatrická nemocnice v Praze-Bohnicích před měsícem zahájily provoz centra, které propuštěným pacientům pomáhá s řešením problémů na úřadech nebo při návštěvě praktického lékaře. Případně poskytuje terapii v komunitě.
Podle primáře Psychiatrické nemocnice v Bohnicích Martina Hollého má zdravotnický tým v databázi asi dvě stě lidí.
Právo
Přidejte odpověď