Čtyři děti mají naději, že k vánočnímu stromečku poprvé v životě přijdou samy

Teplické lázně vybraly ze své databáze čtyři malé pacienty z Ústeckého kraje a věnovaly jim rehabilitaci na Lokomatu. Tento špičkový přístroj pomáhá dětem s neurologickými onemocněními či dětskou obrnou postavit se na nohy a naučit se chodit. Některé děti už díky němu první kroky udělaly.

TEPLICE Čtyřletá Andrea, pětiletý Hubert, desetiletý Filip a třináctiletý Bohumil mají naději, že k vánočnímu stromečku poprvé ve svém životě přijdou sami. „Věřím, že někomu z nich se to určitě povede. A když ne hned, tak později. Rodiče jsou z výsledků dětí na našem Lokomatu nadšeni a některé děti díky němu už první kroky udělaly,“ říká Yveta Slišková, obchodní ředitelka Lázní Teplice.

Ty čtyřem dětem z Ústeckého kraje věnovaly rehabilitaci na Lokomatu. To je robot páté generace za 10 milionů korun, který pomáhá nejmenším pacientům s neurologickými onemocněními, dětskou obrnou, po úrazech či s poškozením mozku postavit se na nohy a naučit se chodit.

„Když nabídka přišla, vůbec jsme neváhali. Pro nás je to naděje, že by se syn mohl postavit na nohy. Museli jsme kvůli tomu doma všechno přeorganizovat, protože Bohoušek na Lokomat chodí dopoledne. Jde tak ráno na dvě hodiny do školy, pak ho vyzvednu a jedeme rovnou do lázní. Doma máme ještě osmnáctiměsíční Nikolku a je nutné zajistit pro ni hlídání, což se ne vždy povede. Pak jezdíme do lázní se synem všichni, což je velmi náročné, ale je to pro nás všechny úžasná šance,“ říká Bohoušova maminka Andrea Třísková z Teplic.

Nejmodernější přístroj na robotickou rehabilitaci dětí v lázních funguje od dubna a už více než 60 malým pacientům pomohl výrazně zlepšit jejich stav. Hodina cvičení, která je určena pro děti s výškou od 90 do 140 centimetrů, stojí 3 375 korun, celá terapie tvořená 10 lekcemi pak 33 750 korun. Bohužel zdravotní pojišťovny na tuto zcela novou léčbu zatím nepřispívají, rodiče si ji tak musí platit sami.

„Zatím. Máme ale naději, že se to změní, s pojišťovnami jednáme, ale je to běh na dlouhou trať. Pro řadu rodin je péče o postižené dítě už sama o sobě finančně náročná a není jednoduché sehnat prostředky na další léčbu na Lokomatu. Někteří je tak shánějí díky nadacím, sbírkám. Proto jsme rádi, že jsme tento adventní dárek mohli čtyřem rodinám věnovat a pomoci,“ sdělila Slišková.

První robotická ortéza pro chůzi umí řadu věcí. U dětí, které nechodí, díky stále stejnému opakovanému pohybu při chůzi může pomoci opět vytvořit informaci v mozku, co chůze je a jak na ni. Vlastně robot jde za pasivní dítě. Nebo malému pacientovi chůzi zlepší. Pomáhá mu v tom panáček na obrazovce před chodicím pásem, který zobrazuje zpočátku jen jednotlivé kroky pacienta, pak otočky, sbírání či obcházení předmětů, za které dítě dostává body. Pro děti je to vlastně velká hra, při které ale snímače v ortézách na nohách do paměti ukládají množství síly, kterou dítě postupně musí vynaložit. Každý pokrok a změna jsou tak okamžitě zjistitelné.

„Hra děti motivuje a do chůze zapojí. Díky neustále se opakujícím stejným a přesným pohybům se v mozku vytvoří paměťová stopa pohybů chůze,“ přiblížila obchodní ředitelka. Robot vlastně využívá takzvané neuroplasticity dětského mozku, která je schopna nervové buňky v mozku přestavovat, rušit a opravovat.

„Je úžasné vidět, jak je Bohoušek šťastný, že stojí na nohou. I když ne úplně sám a pomáhá mu robot. Do chození se úplně vžil a díky hrám na obrazovce prostě chodí,“ líčí Bohouškova maminka, které se syn narodil předčasně a v šesti měsících u něj lékaři zjistili dětskou mozkovou obrnu.

Čtyři děti z Teplic, Mostu, Rané a Chotějovic lázně pečlivě vybraly z databáze svých pacientů, kteří se léčí v Nových lázních. „Vybírali jsme je podle nejlepšího vědomí a svědomí. Lékaři a fyzioterapeuté děti nejlépe znají a ví, komu z nich Lokomat nejvíce pomůže a současně děti tuto léčbu zvládnou a budou při ní spolupracovat. To je důležité,“ přiblížila nelehkou volbu Slišková.

Které dítě a za jak dlouho přístroj opravdu postaví na nohy, předem není jisté. Přehnaná a rychlá očekávaní nejsou na místě. „Pro nás je důležité, že šance tady stále je. Robot opravdu pomáhá, a kdyby Bohoušek mohl chodit vícekrát a častěji, určitě bychom nad nemocí vyhráli,“ dodala Třísková.

Kromě Lokomatu dětem v lázních pomáhá s chůzí i rehabilitační kosmický oblek, ergoterapie, termální koupele, bazální simulace či odborní terapeuti na Vojtovu či Bobathovu metodu. „Na tyto procedury sem se synem chodíme dvakrát v roce,“ dodala Třísková.

Andrea Angermannová
Mladá fronta Dnes

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.