Fenomén hikikomori, lidí, kteří žijí zcela izolováni od většinové společnosti a který se týká zejména Japonců, zpracuje ve svém nové inscenaci režisér Viliam Dočolomanský.
V pražském centru DOX 7. prosince přípravu představení přiblíží spolu s norským japanistou Larsem Nesserem, který absolvoval výzkumný pobyt v Tokiu zaměřený na fenomén hikikomori.
Hikikomori (v překladu „odtrhnuvší se“) je označení pro lidi, kteří se izolují od většinové společnosti, nedokážou prý fungovat v systému orientovaném primárně na úspěch a výkon. Dle japonské úřední definice je hikikomori člověk, který se ve svém domově, často jen pokoji v domě svých rodičů, izoluje od společnosti na dobu delší než šest měsíců.
Autorem termínu a expertem na tento fenomén je japonský psycholog Tamaki Saitó. Zpočátku 90. let začali jeho poradnu stále více navštěvovat zoufalí rodiče, kteří hledali pomoc pro své děti, především syny. Ti se po skončení školy začali skrývat před světem, rodiny pocházely ze střední třídy a dětem bylo 15 a více let. Podle Saita však nejde o pouhou lenost a neposlouchání rodičů, tito lidé podle něj trpí různými sociálními strachy a jsou zcela paralyzovaní. Za 20 let jeho pozorování takových lidí násobně přibylo až na současný téměř milion a jejich průměrný věk se zvýšil na 32 let.
Fenomén se nevyskytuje jen v Japonsku, tam je ale nejlépe popsán a velmi se také odráží v japonské kultuře (romány, anime, manga). Odborníci ale tento jev zatím neumí zcela vysvětlit – někdy se o něm hovoří jako o nemoci současné společnosti. Zřejmě má ale svá japonská specifika, neboť tamní společnost klade velký důraz na úspěch a stále v ní platí velký respekt k rodičům.
„Jedná se zpravidla o hypersenzitivní jedince, kteří se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Nejsou schopni žít ve společnosti a obstát v systému,“ říká Viliam Dočolomanský, režisér souboru Farma v jeskyni.
Na pozvání centra DOX přijíždí do Prahy japanista Lars Nesser, který se tématem dlouhodobě zabýval během studií na univerzitě v Oslu. Na základě výzkumu, který členové souboru Farma v jeskyni realizovali, vznikla ve spolupráci s centrem DOX performativní instalace pro aktuální výstavu Skvělý nový svět. Inscenace věnovaná hikikomori bude mít v centru DOX premiéru v lednu 2016.
Divadelní soubor Farma v jeskyni působí na české i mezinárodní scéně 13 let. Pohybuje se na hranicích žánrů fyzického, tanečního i hudebního divadla, vyznačuje se silnými emocemi, energií a intenzivním prožitkem. Mnohá z nich byla mezinárodně oceněna.
Přidejte odpověď