Osvětová tramvaj varovala v Liberci před šířením nákazy. Anonymní testy si tam nechalo udělat přes 70 lidí
Liberec – Padesát sedm obyvatel Liberce je nositelem viru HIV, tedy o pět více než loni. A toto číslo s největší pravděpodobností není konečné, protože se jedná pouze o registrované pacienty.
Upozornit na stále vzrůstající křivku nakažených na republikové i světové úrovni se rozhodl i liberecký dopravní podnik. Osvětová tramvaj, která i přes veselou výzdobu informovala o neveselých věcech spjatých s šířením nákazy, vyrazila včera odpoledne z Hanychova do Lidových sadů. Kampaň proběhla u příležitosti Světového dne boje proti AIDS.
Fronty před sanitkou
„Dříve přibývalo kolem desítek osob ročně, nyní je to za měsíc,“ varuje lékařka z krajské hygienické stanice Hana Knížová a zároveň upozorňuje, že roste i počet nezodpovědných, kteří virus šíří dále. Pro ty zodpovědné byla včera jako součást kampaně přistavěna u terminálu MHD sanitka, kde se mohli nechat testovat. Fronta se začala tvořit krátce po zahájení. „Pořád nás překvapuje, že se lidé nestydí. Když jsme kampaň rozjížděli, očekávali jsme, že se budou bát chodit se testovat takto veřejně,“ vypráví Július Szabó z České společnosti AIDS pomoc, která celorepublikovou kampaň organizuje.
Výsledky testu, které mohou být anonymní, se zájemci dozví za dvacet minut. Pro někoho to však může být hodně dlouhých dvacet minut… Dobrovolnou zkouškou včera prošlo přes 70 lidí. U žádného z nich nebyla zkouška pozitivní…
Lékaři diskriminují
„Že jsem nakažený, jsem zjistil před pěti lety. Léčba byla sice těžká jen ze začátku, kdy jsem byl první měsíc unavený, ale mnohem horší je společenská diskriminace, a to především od lékařů,“ svěřuje se dobrovolník Michal.
Dělá společnost zdravotní sestřičce. Sama pracuje v nemocnici Na Bulovce, kde se stará o pacienty nemocné AIDS. „Nakažení mají například problém sehnat zubaře. Nebo po jejich návštěvě dezinfikují židli, přestože musí vědět, jakým způsobem se virus přenáší,“ kroutí hlavou zdravotnice.
Osvětová tramvaj projela Libercem už podruhé. Loni se v rámci kampaně nechalo testovat přes šedesát lidí. „Bylo to údajně nejvíc v celé republice,“ zdůraznila mluvčí dopravního podniku Liberce a Jablonce Martina Poršová.
Kdo nestihl testování v rámci kampaně, může si zajít do Zdravotního ústavu, který sídlí v ulici U Sila.
Nejdůležitější je prevence
Všichni zúčastnění se shodují, že jedinou cestou, jak šíření viru zastavit, je prevence. A to hlavně u mladé generace. „Někteří si dokonce myslí, že jim stačí hormonální antikoncepce,“ uvádí příklad Knížová, která zároveň upozorňuje, že na prevenci se vynakládá mnohem méně peněz než dříve.
Náklady stoupají
V současnosti je v České republice registrováno 2567 nakažených HIV, z toho 75 procent tvoří muži. Náklady na jejich léčbu stouply podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za pět let o sto miliónů. Jeden pacient stojí pojišťovnu ročně 190 tisíc. Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého rostou náklady rychleji než počty nemocných. Pacientům jsou totiž dostupné stále modernější a účinnější léky.
Pandemie HIV
Virus HIV, který může vyústit až v nemoc AIDS (syndrom získaného selhání imunity) byl poprvé rozpoznán počátkem v roce 1981. V současnosti už přerostla nákaza do podoby pandemie. Počet nakažených se ve světě odhaduje na 35 milionů, počet může být mnohem vyšší. Nejvíce postižená je subsaharská Afrika. HIV se přenáší krví, sexuálním stykem a z matky na plod.
GABRIELA VOLNÁ GARBOVÁ
Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/
Přidejte odpověď