Zhruba tři čtvrtiny domovů pro seniory se téměř otevřeně brání přijímat klienty s demencí, duševními poruchami, nebo lidi, kteří měli v minulosti potíže s alkoholem. Ombudsmanovi lidé zahájí kontroly.
Vyplynulo to z průzkumu pracovníků kanceláře veřejného ochránce práv. Takové chování je podle Marie Lukasové z kanceláře ombudsmana chybné.
„Ukázalo se, že tři čtvrtiny krajských zařízení pro seniory vydávají určité zdravotní stavy za problém při přijetí, ačkoliv s tím nemusí být spojené chování, které by vylučovalo kolektivní soužití,“ řekla Lukasová. Schopnost kolektivního soužití patří mezi zákonné podmínky přijetí.
Ombudsman: Senioři se bojí ukázat na křivdy
Mnoho seniorů podle Lukasové také často netuší, na co mají právo a jak se mohou proti křivdám bránit.
„O tom, jak se s nimi zachází, se bojí promluvit, aby se stížnost neprojevila v ještě horším zacházení. I proto budeme vyjíždět za zjištěními bez předchozího ohlášení,“ řekl veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský.
„Chceme se zaměřit zejména na osoby trpící demencí. Máme vypracované body, které budeme v zařízeních sledovat. Patří mezi ně například prevence nezvládnuté bolesti, dostatek soukromí či umístění přes nesouhlas dotčené osoby,“ dodala Lukasová. Lidí s demencí je podle ní v domovech pro seniory až 40 procent.
„Právě lidé s demencí patří mezi obzvlášť křehké seniory. Mohou být velmi snadno vystaveni špatnému zacházení a zneužívání,“ podotkla Lukasová.
Prověřovali i podvýživu
Ombudsman se péčí o seniory zabýval několikrát už v minulosti, loni například zjistil nedostatky ve dvou zařízeních pečujících o staré lidi, mezi kterými se nacházeli i pacienti s demencí. Pracovníci kanceláře se zabývali například také podvýživou seniorů.
Na konci letošního průzkumu ombudsman vydá pro kraje a radnice, které domovy pro seniory zřizují, doporučení a náměty na zlepšení. Nyní jeho zaměstnanci vyjíždějí bez předchozího ohlášení přímo do zařízení pro seniory, aby ve spolupráci s lékaři a dalšími odborníky zjišťovali, jak se v těchto institucích lidem opravdu žije.
Například Domov svaté Alžběty nepřijímá všechny seniory, alespoň soudě podle jeho webových stránek, může odmítnout lidi s určitou formou demence, třeba Alzheimerovou chorobou.
„Přijímáme seniory s demencí pouze takové, kteří nejsou, když to řeknu jednoduše, pohybliví. Jednoduše takoví, kteří když trpí dezorientací, nám neutečou,“ připustila Jana Hutařová, ředitelka Domova svaté Alžběty.
Domov je totiž naprosto otevřený, plný nástrah v podobě prudkých schodišť a dlouhých chodeb, navíc obklopený lesem a rušnou silnicí. Podle ombudsmana je to ale špatně. Všechny domovy by seniory s demencí měly přijímat.
O seniory postižené demencí se bez výjimek postarají třeba v brněnském domově v Nopově ulici. Práce je to ale náročná. Těmto lidem musí zajistit prakticky neustálý dohled.
„V těch prvotních fázích není tak náročná, ti lidé spíš potřebují podporu, poradenství, v té druhé fázi právě potřebují spíš to připomínání a jakési aktivity a je to velice náročné na personál,“ míní MUDr. Iva Holmerová z České alzheimerovské společnosti.
Stížnosti na špatné zacházení a nedostatek jídla
Lidé si stěžovali například na péči v soukromém Domově seniorů v Pohodlí u Litomyšle. „Táta byl u nich jen tři dny, ale ty stačily na to, aby se jeho stav velmi zhoršil. Nedávali mu léky, nedostal tam ani najíst. Krátce poté, co jsem ho odvezla pryč, zemřel,“ řekla Jana Pletněvová z Litomyšle. Po dvou letech se rozhodla, že bude domov žalovat.
K týrání seniorů docházelo i v soukromém stacionáři Naděje v Chomutově. Klienti dostávali málo jídla. Tři rohlíky museli stačit padesáti lidem. Personál seniory nechával pomočené, neposkytoval jim lékařskou pomoc. Ženu se zlomenou páteří nechal bez pomoci týden, starého muže zapomněli při otevřeném okně nahého.
Kontroly poběží celý rok
Lidé z kanceláře ochránce práv budou domovy pro seniory kontrolovat po celý letošní rok, zaměří se zejména na osoby trpící demencí. Jen do července hodlají udělat 12 neohlášených návštěv v domovech pro seniory.
Podle odborníků z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně se každých 20 let zdvojnásobí počet pacientů s demencí. Důležitá je podle nich včasná diagnostika, která umožní prodloužit dobu soběstačnosti i života lidí.
invArena
MUDr. Jan Činčura
Přidejte odpověď