Porucha řeči může být předzvěstí Parkinsonovy nemoci, zjistili vědci na neurologické klinice první lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice z analýz hlasu a řeči pacientů.
Analýza řeči tak může být vodítkem při včasné diagnóze Parkinsonovy nemoci i dalších neurodegenerativních onemocnění, sdělil přednosta kliniky Evžen Růžička. Včasná diagnóza je zásadní pro další vyhlídky pacienta a co nejrychlejší nasazení léčby. Parkinsonova choroba se projevuje třesem, špatnou koordinací pohybů, ztuhlostí a psychickými poruchami.
„Hlavní pohybové příznaky těchto onemocnění se projevují až při postižení značné části mozkových buněk, zatímco změny v řeči jim mohou dlouho předcházet,“ vysvětlil přednosta. Parkinsonova choroba je po Alzheimerově nemoci nejčastější neurodegenerativní onemocnění staršího věku, může se ale objevit i před čtyřicítkou. V Česku je podle odhadu 100 až 200 pacientů na 100.000 obyvatel.
Studie, kterou tým neurologické kliniky právě publikoval v mezinárodním odborném časopise Sleep Medicine, prokázala poruchy řeči u pacientů, kteří trpí poruchou chování v REM spánku, tedy ve fázi, kdy se zdají sny. Projevuje se zjevně prožívanými sny, hlasitými zvuky a prudkými pohyby, jež mohou vést ke zranění. Pokud těmito sny člověk trpí, je ve vysokém riziku, že se u něj později objeví Parkinsonova choroba nebo jiné onemocnění nervového systému.
„Odhady rozvoje Parkinsonovy nemoci jsou 33 procent při pětiletém trvání této specifické poruchy spánku, 76 procent při deseti letech a 91 procent, pokud trvá 14 let. Pomocí analýzy řeči jsme schopni vytipovat pacienty, u nichž se tato choroba zřejmě již rozvíjí,“ řekl profesor.
Hlavním řešitelem týmu analyzujícího poruchy řeči je Jan Rusz z katedry teorie obvodů Fakulty elektrotechnické ČVUT. Sleduje vývoj metod založených na digitálním zpracování akustického signálu řeči. „Řeč je ovládána velkým množstvím svalů a zapojuje se do ní několik mozkových center. Její porucha je jedním z prvních signálů onemocnění mozku,“ řekl.
Řeč se dá rozdělit do 40 dimenzí, k nimž patří intonace, hlasitost, rytmus či artikulace. Pacient při vyšetření mluví do mikrofonu záznamového přístroje a postupně plní tři úkoly – prvním je hluboký nádech s co nejdelším vyslovením hlásky AAA, dalším je opakování určitých slabik a třetím četba krátkého odstavce. Nahrávka je digitálně zpracována, program umožňuje objektivnější vyhodnocení než dosud užívané poslechové testy.
Do budoucna tým plánuje rozšířit výzkum poruch řeči na další onemocnění nervového systému a vývoj nových technologií. Dlouhodobým cílem je vývoj aplikace pro chytré telefony, která by při běžném používání pomohla vyhledávat ohrožené pacienty.
Přidejte odpověď