V Bruntále se dnes sejdou lidé pečující o blízké s demencí

Obecně prospěšná společnost Fosanima vydala v září příručku o demenci. Je určena rodinným příslušníkům a pečovatelům. Obsahuje cenné rady týkající se onemocnění i příspěvků na péči a kontakty na služby.

Bruntál, Region – Pro rodiny, které pečují o své blízké postižené demencí, je velmi důležité, aby měli o co nejvíce informací, aby věděli, jak se o nemocného starat a kam se mohou v případě potřeby obrátit. Obecně prospěšná společnost Fosanima proto vydala příručku o demenci, z níž se mohou pečující dozvědět řadu důležitých informací. „Demence je totiž často provázena velkou neinformovaností veřejnosti, mezi lidmi jsou mnohé předsudky, nevědomost, ale i strach. Nedá se odhadnout, koho může demence zasáhnout. Neumíme zabránit jejímu vzniku, neumíme ji ani vyléčit. Velmi ale záleží na tom, jak s člověkem s demencí budeme zacházet, podporovat jej a pomáhat mu,“ uvedla ředitelka společnosti Fosanima Renata Rychlíková.

Kde lze sehnat příručku

Díky příručce se rodinný příslušník, který pečuje o blízkého s Alzheimerovou chorobou, zorientuje v problematice tohoto onemocnění, získá základní informace o tom, co je demence, jaké jsou příznaky a stádia tohoto onemocnění, dozví se, jak se dá o nemocného pečovat nebo jak s ním komunikovat. Příručka obsahuje také cenné rady týkající se svéprávnosti, vyřízení příspěvku na péči či kontakty na služby a zařízení věnující se osobám s demencí. Uvedené rady a informace mu pomohou v náročné péči. Příručka je k dispozici na bruntálském městském úřadě – odboru sociálních věcí, v městském informačním centru a v bruntálských ordinacích praktických a odborných lékařů.

Svépomocná skupina

Rodina nebo jednotlivec, který pečuje o svého blízkého s demencí, je vystaven obrovské zátěži, a to jak fyzické tak psychické. Péče o nemocného probíhá v domácím prostředí, popřípadě je doplňována nějakou terénní nebo ambulantní sociální službou. Člověk, u něhož byla potvrzena diagnóza Alzheimerovy choroby, zůstává postupem času na pomoc druhých zcela odkázán. Je důležité, aby pomáhající pečovali také sami o sebe, o své zdraví, fyzickou a psychickou kondici. Pomocí může být například účast na schůzkách svépomocné skupiny, kde si lidé s podobnými starostmi navzájem předávají své zkušenosti, sdílí své pocity a dodávají si sil.

Nejbližší svépomocná skupina funguje v Bruntále a organizuje ji právě Fosanima.

„K založení svépomocné podpůrné skupiny mě vedla mnohá osobní setkání s pečovateli v rodinách. A sama nyní vidím ještě z osobní zkušenosti, jak je péče náročná a vyžaduje velkou dávku psychické odolnosti, empatie, trpělivosti a pevných nervů. Pobyt ve svépomocné skupině může účastníkům pomoci zvládnout jejich nelehkou situaci,“ popsala důvody pro založení skupiny Renata Rychlíková.

„V chápající atmosféře mají pečovatelé jedinečnou možnost pociťovat podporu lidí, kteří procházejí podobnou situací,“ dodala ředitelka.

Setkání s odborníky

Na setkání jsou zváni také odborníci, například psychologové a neurologové. Ti mohou v mnohém poradit a usnadnit pečujícím nelehkou cestu. Svépomocná skupina se schází v Bruntále na Okružní 20, v prvním patře v Klubovně o.s. Heda, termín setkání bývá zveřejněn na webových stránkách společnosti Fosanima a také v tiskovině bruntálské radnice Náš domov.

Nejbližší setkání pečujících o seniory s Alzheimerovou chorobou nebo jiným druhem demence se koná právě dnes v šestnáct hodin.

V České republice žije podle odhadu České Alzheimerovské společnosti přibližně 123 200 lidí s demencí. Výsledky novějších studií ukazují, že výskyt demence je výrazně vyšší, než se dosud předpokládalo, a to zejména u lidí nad osmdesát pět let.

Základní doporučení, jak se chovat k lidem s demencí

„U Alzheimerovy choroby dochází v prvé řadě ke ztrátě krátkodobé paměti, později k rozpadu dlouhodobé paměti. Lidé s demencí potřebují čas, prostor a klid vstřebat informace, které jim člověk sděluje. Navažte oční kontakt a používejte krátké, jednoduché věty. Jedno ze základních pravidel je naladit se tempo člověka s demencí, nikoli požadovat, aby se tento člověk naladil na naše tempo. Pečující osoby mají často tendence mluvit za své blízké a přistupovat k nim jako k malým dětem. Člověk s poruchou paměti není v žádném případě dítě. Naší společnosti ve svých produktivních letech hodně přinesl a zaslouží si důstojný přístup,“ uvedla pro Deník Tereza Blažčíková, manažerka kvality Domova pro seniory Krnov, která se prací s lidmi s demencí dlouhodobě zabývá.

Dnes: setkání pečujících

Nejbližší setkání pečujících o seniory s Alzheimerovou chorobou nebo jiným druhem demence se koná ve čtvrtek 19. listopadu v šestnáct hodin v Bruntále na Okružní 20, v prvním patře v Klubovně o.s. Heda.

GABRIELA MATHIASOVÁ
Bruntálský a Krnovský deník
http://www.bruntalsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.