Na MEDEVAC by Česko mělo posílat 60 milionů korun ročně

Šedesát milionů korun ročně by měla od příštího roku dávat vláda na humanitární program MEDEVAC, kterým Česko pomáhá například uprchlíkům na Blízkém východě. Dosud byla částka každý rok jiná.

Návrh ministerstva vnitra, o němž bude v pátek jednat kabinet, chce MEDEVAC rozšířit. Vláda se bude zabývat také koncepcí ministerstva pro asistenci uprchlíkům a státům pod silnými migračními tlaky.

Ministerstvo vnitra navrhuje, aby se program MEDEVAC, s nímž má Česko zkušenost již od 90. let, stal stálým. Jako takový má „snižovat devastující dopady ozbrojených konfliktů, přírodních či lidmi způsobených katastrof na lidské zdraví a bude zvyšovat důstojnost těch, kteří jsou těmito událostmi zasaženi“.

Program, od něhož si vnitro slibuje mimo jiné zlepšování pověsti Česka v zahraničí, se bude uskutečňovat ve čtyřech základních podobách. Půjde o vysílání lékařských týmů do zahraničí, transport pacientů do Česka, školení zdravotnického personálu nebo zlepšování zdravotnické infrastruktury ve vybraných zemích.

„Toto materiální a lékařské vybavení může nabývat různých forem, a to od traumatologických setů, přes kompletní vybavení fyzioterapeutické místnosti až po nákup komplexního přístrojového vybavení či zřízení celého pracoviště v dané nemocnici,“ stojí v materiálu, který má ČTK k dispozici. Vnitro také navrhuje rozšířit seznam českých nemocnic, které se na programu podílí.

Pro lepší fungování programu má být ustavena meziresortní pracovní skupina pod vedením vnitra. Budou v ní i zástupci ministerstva zahraničních věcí, zdravotnictví, průmyslu a obrany.

Dalším materiálem týkajícím se migrace bude na pátečním zasedání kabinetu koncepce vnitra pro asistenci uprchlíkům. Mezi její priority patří přímá pomoc uprchlíkům a vnitřně vysídleným osobám, jejich rozvoj a stabilizace v místě aktuálního vysídlení, podpora států, které se o velké uprchlické populace starají, nebo podpora lidských práv a rozvoje občanské společnosti.

V rámci programu MEDEVAC přiletěly do ČR letos mimo jiné tři nemocné syrské děti s rodinami z jordánského uprchlického tábora v Zaatarí. Jedno z dětí trpí svalovou dystrofií, druhé srdeční poruchou a třetí, devítiletá holčička, se potýká s následky těžkých popálenin. Jedna z trojice těchto syrských rodin, které dostaly v Česku azyl, ale velmi brzy odešla do Německa.