Šternberská městská policie spustila novou službu. Obyvatelé ji mohou informovat pomocí SMS
Šternberk – V případě ohrožení zvednout telefon a zavolat si na pomoc městskou policii je pro sluchově postižené prakticky nemožný úkol. Ve Šternberku jim teď v takových nebezpečných situacích usnadní kontaktování strážníků nová služba. Od konce října mohou poslat na speciální číslo policie 732 686 236 SMS zprávu.
„Sluchově postižení nás tak mohou například kontaktovat z místa určité události. My zareagujeme obratem. Mobil totiž hlídá stálá služba a signalizace přijaté zprávy trvá do jejího vyřízení,“ popsal šéf šternberské městské policie Libor Šamšula.
Myšlenka na takovou službu se před časem zrodila přímo u lidí, kteří mají se sluchem potíže. „I kdyby nás takto kontaktoval někdo jednou nebo dvakrát do roka, rozhodně má zřízení linky smysl,“ ujistil Libor Šamšula. Náklady na celý nový servis jsou minimální, bylo třeba pouze pořídit mobilní telefon.
Novinku s povděkem přijalo i město. „Každou novou službu, zvlášť pro tuto skupinu obyvatel, oceňujeme. Může lidem pomoct, možná dokonce zachránit život,“ okomentovala za město mluvčí Irena Černocká.
V budoucnu se chystají městští strážníci soustředit na další rizikovou část Šternberských. Hodlají věnovat pozornost seniorům, kteří patří mezi nejzranitelnější oběti trestných činů či přestupků. „Aktuálně vybíráme spolu s pracovníky sociální služby kandidáty z řad seniorů ty, kteří by byli vybaveni speciálním mobilem nebo pagerem. Ty by mohli použít v nějakém krizovém momentu,“ přiblížil myšlenku vedoucí šternberských strážníků. V této fázi se řeší financování chystaného nápadu.
Podobné aktivity se mohou stát pro policisty klíčové i při potírání nedodržování městských vyhlášek. Stále se najdou tací, kteří porušují třeba zákaz podomního prodeje. „V takových případech jsme rádi, když nás senioři kontaktují a nahlásí někoho, kdo nabízí například přechod k jiným dodavatelům energií,“ ujistil Libor Šamšula s odkazem na skutečnost, že právě tento případ nedávno strážníci ve Šternberku řešili. Šlo o nabídky týkající se přechodu k jiné elektrárenské společnosti. Jako velký přínos vidí radnice v těchto aktivitách zejména skutečnost, že pomáhají těm, kteří žijí sami. „Nemají nikoho, na koho by se mohli v nebezpečných nebo bezradných situacích obrátit. Třeba když doma upadnou, cítí se ohrožení a podobně,“ upozornila mluvčí šternberského úřadu Irena Černocká.
16.11.2015
ALENA HESOVÁ
Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/
Přidejte odpověď